Edukacja

Żłobek i klubik dziecięcy – czy to aby to samo?

Rodzice, którzy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego wracają do pracy na pełen etat powinni wybrać dla dziecka dobrą placówkę. Jest to duże przeżycie zarówno dla maluszka, jak i dla opiekunów. Dlatego warto poszukać bardzo dobrej i sprawdzonej placówki, do której nasze dziecko będzie chodzić z uśmiechem na ustach. Jeśli nie ma pomocy ze strony babć czy opiekunki, rodzice powinni wybierać pomiędzy państwowymi i prywatnymi placówkami dziecięcymi. Dla mniejszych dzieci wybór jest pomiędzy żłobkami a klubami dziecięcymi. Jakie są różnice między tymi dwiema placówkami? Czym różni się żłobek od klubiku dziecięcego? Dla kogo będzie lepszy żłobek, a dla kogo klubik dziecięcy?

Czym jest żłobek?

Żłobki są miejscami, których głównym celem jest zapewnienie opieki najmniejszym dzieciom. Do żłobka mogą uczęszczać dzieci już od ukończenia 20 tygodni, aż do 3 roku życia. Czasami, w pewnych sytuacjach uczęszczają tam również czterolatki, kiedy nie ma możliwości objęcia go opieką przedszkolną. Jak długo może zostać dziecko w żłobku? Zazwyczaj jest to do 10 godzin dziennie, ale w uzasadnionych przypadkach po napisaniu podania i wniesieniu opłaty, limit ten może zostać wydłużony. Kto może zostać właścicielem żłobka? Oprócz jednostek samorządowych, właścicielem żłobka mogą być osoby fizyczne, instytucje publiczne, oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. 

Dla kogo klubik dziecięcy będzie najlepszym wyborem

Tak jak w przypadku żłobka, najistotniejszym zadaniem klubiku dziecięcego jest zorganizowanie opieki dla najmniejszych dzieci. Należy pamiętać do takiej placówki mogą chodzić dzieci, po ukończeniu 1 roku życia. Istotne jest to, że w klubie dziecięcym dziecko może przebywać 5 godzin dziennie bez opcji przedłużania. Kluczową kwestią jest to, że klubiki dziecięce umożliwiają uczestnictwo rodziców w codziennych zajęciach, natomiast w żłobku jest to zabronione. Taki klubik jest chętniej wybierany przez opiekunów, którym zależy na przyzwyczajeniu dziecka do. Jest on niezwykle popularny pośród osób mających nienormowany czas pracy, lub pracujących zdalnie w domu. Jest to dobra opcja opieki, aby przygotować dziecko do pełnowymiarowego uczęszczania do przedszkola, ponieważ mogąc uczęszczać tam razem z rodzicem, czuje się bezpieczniej. 

Jak otworzyć żłobek lub klub dziecięcy? 

Zarówno w przypadku żłobka, jak i klubu dziecięcego może je założyć osoba fizyczna, jednostki samorządowe, a także instytucje publiczne. Trzeba pamiętać, że wymagania są trochę inne jeśli chodzi o żłobek i inne jeśli chodzi o klub dziecięcy. Zarówno żłobkiem, jak i klubikiem zarządza dyrektor. Obejmując to stanowisko trzeba posiadać studia wyższe i 3 – letnie doświadczenie w opiece nad dziećmi. Niewątpliwie, zakładając obydwie te placówki, zakładana jest działalność gospodarcza, którą obowiązują odpowiednie przepisy. Niezwykle ważnym aspektem jest znalezienie odpowiedniego lokalu, który spełnia kryteria sanitarno – lokalowe, oraz przeciwpożarowe. Na pewno w takich placówkach nie może zabraknąć kadry, która spełnia odpowiednie wymogi. W przypadku żłobka zatrudniona musi być także pielęgniarka. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać jest wyżywienie dla podopiecznych. Można to rozwiązać na dwa sposoby: posiłki przywozi firma cateringowa z zewnątrz lub są one gotowane na miejscu w placówce, jeśli . Z tego względu, że najmłodsze dzieci wymagają szczególnego traktowania, wymogi dla wybranego obiektu określa inspektor sanitarny. Założenie żłobka albo klubu dziecięcego wymaga otrzymania do odpowiedniego rejestru. 

Co lepiej wybrać żłobek czy klub dziecięcy? 

Rodzice poszukujący odpowiedniej placówki dla swojej pociechy, zadają sobie pytanie co będzie lepsze – żłobek w Gorzowie Wielkopolskim czy klub dziecięcy? Odpowiedź odpowiedź zależna jest od wielu uwarunkowań, które trzeba wziąć pod uwagę. Wszystko zależy od tego, czego oczekują rodzice i jak długo dziecko będzie w placówce. Jeśli wymagana jest opieka przez cały dzień, bo rodzic pracuje na cały etat, a do tego musi jeszcze dojeżdżać, wybór jest prosty – żłobek. Inaczej wygląda problem, kiedy potrzebna jest opieka tylko na kilka godzin dziennie, wówczas można przyjrzeć się bliżej klubom dziecięcym. Bywa, że jednak nie ma wyboru, bo np. dziecko nie dostało się do wybranego żłobka. W takiej sytuacji będąc na liście oczekujących może uczęszczać do klubu malucha i powoli .

Wiele klubów dziecięcych w Gorzowie Wielkopolskim posiada w swojej ofercie tzw. karnety. Wówczas dziecko może przychodzić jedynie na kilka godzin, a rodzic nie płaci za pełno godzinną opiekę. To, którą placówkę rodzice wybiorą, jest indywidualną sprawą. Należy pamiętać, że obydwa miejsca zostały stworzone specjalnie dla dzieci, aby zapewnić jak najlepszą opiekę. I tu i tu dziecko z pewnością będzie bezpieczne, i będzie mogło się dobrze rozwijać. Surowe wymagania sprawiają, że pracują tam osoby, które posiadają wiedzę o tym jak zajmować się małymi dziećmi. Maluch, który uczęszcza na zajęcia z innymi dziećmi szybciej się rozwija i umie dać sobie radę w różnych sytuacjach. 

Polecamy dla Ciebie