Dziecko

W jakim pomieszczeniu (i w czym) powinien spać noworodek i niemowlak?

Przyjście na świat malucha wprowadza bardzo duże zmiany w codzienności jego opiekunów. Na długo przed pojawieniem się na świecie niemowlaka, pojawia się sporo zrobienia, jakich należy przypilnować aby po urodzeniu i opuszczeniu kliniki, zarówno mama oraz dziecko mieli odpowiednie warunki. W jaki sposób to zrobić?

Czego unikać?

Przede wszystkim w świetle statystyk badaczy, trzeba zadbać o fakt, aby noworodek podczas pierwszego roku życia spało w sypialni opiekunów. Stanowi to element, o jakim wiele młodych par zapomina. Największym zagrożeniem w przypadku niemowląt jest przypadłość noszące nazwę SIDS – niespodziewana śmierć łóżeczkowa. Naukowcy uważają, że jest możliwość jej bez trudu uniknąć oczywiście poprzez wniesienie dziecięcego łóżeczka do pokoju rodziców. Zwłaszcza z uwagi na to, iż do owego rodzaju śmierci pośród maluchów dochodzi szczególnie przez zadławienie. Najlepiej , żeby łóżko dziecka stało jak najbliżej łóżka opiekunów. Pamiętajmy również o tym, iż w owych wypadkach zagrożeniem jest także to, jeśli dziecko śpi z rodzicami, przez to, że pojawia się możliwość, iż będzie przygniecione przez rodziców we śnie więc w wypadku takiego rozwiązania należy być niezwykle ostrożnym.

W czym ma spać maluch?

Skoro już zdajemy sobie sprawę, iż najkorzystniejszym sposobem dla naszego malucha stanowi spanie w jednym pomieszczeniu z opiekunami przyjrzyjmy się innej, tak samo istotnej, kwestii – w czym powinien spać noworodek. Młodzi rodzice najczęściej wybierają trzy rozwiązania:

  • Łóżeczko – jest to mebel zarówno adekwatny w pierwszych dniach życia noworodka jak i w dalszym czasie, więc jest jednocześnie użytkowy i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – głównie przez to, iż świetnie usypia dziecko a także pomaga rodzicom w łatwiejszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – zarówno tak, jak poprzednie metody jest dużą wygodą zwłaszcza dla matki, która posiada dużą sposobność kontroli noworodka

Warto pamiętać, iż opiekunowie powinni kompleksowo dobrać tego typu rozwiązanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę dostępny w swojej sypialni dostępny obszar. Pamiętajmy również, to aby dziecko spało bez zabawek.

Jakie materiały są najbardziej odpowiednie dla dziecka?

Przy wyborze dodatków dla naszego maluszka, sprawdźmy to z jakiego materiału jest ono wyprodukowane. Dla nowych członków rodziny najlepiej sprawdzi się drewno, zwłaszcza fachowo obrobione. Drewniane kołyski dla dzieci albo łóżeczka są zarówno solidne jak i bezpieczne dla dzieci. Co tym bardziej dla młodych opiekunów stanowi istotną wartością, ponieważ dobrze zrobione łóżeczko albo kołyska drewniana będą służyć nam jeszcze przez wiele lat, np. w wypadku drugiego dziecka.

Polecamy dla Ciebie