Ogród i balkon

W jaki sposób dbać o oczko wodnea także rybki stawowe przez cały rok?

Jesteś posiadaczem przydomowego stawu? Czy może myślisz nad jego zbudowaniem? W poniższym tekście doradzamyna co zwrócić uwagę rozważając przydomowy staw i jak o nie dbać przez okrągły rok. Będziesz wiedzieć też w jaki sposób dobrać rybki oraz która karma dla ryb stawowych będzie odpowiednia.

W jaki sposób rozplanować stworzenie stawu?

Formowanie przydomowych stawów staje się coraz bardziej modne. Rozwiązanie to ma wiele korzyści. Przede wszystkim jest przepięknym elementem ozdobnym w ogrodzie, wpływa także na pozytywne samopoczucie, zwłaszcza w okresie letnim. Żeby prawidłowo zorganizować budowę oczka wodnego trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • wielkość oczka wodnego –  do zbudowania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie trzeba pozwolenia.
  • głębokość – staw powinno posiadać co najmniej 45 cm głębokości, gdy chcesz trzymać w nim rybki, najmniejsza głębokość to mniej więcej 1,20 cm.
  • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być położone niedaleko miejsca gdzie chętnie odpoczywasz. Pamiętaj żeby nie było to blisko drzew pokrytych liśćmi (jesienią opadające liście będą pokrywać oczko, a ich odławianie może być uciążliwe).
  • odpowiednie nasłonecznienie – najbardziej korzystna sytuacja jest wtedy, kiedy oczko wodne posiada dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, za duże nasłonecznienie powoduje wzrost glonów w stawie.
  • przeznaczenie (np. zastanów się czy chcesz hodować w nim rybki)
  • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (należy dowiedzieć się jakie warunki i temperatury są dla nich najlepsze)

Czym jest dbanie o staw w ciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, należy o nie dbać by cieszyło latami. Czym jest pielęgnacja, z uwzględnieniem pór roku?

  • lato – w tym czasie trzeba zadbać przede wszystkim o optymalną proporcję wzajemnych oddziaływań ilościowych i jakościowych między roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Warto zatroszczyć się o optymalną ilość ryb abyzapobiec przerybieniu. W okresie letnim ryby żerują bardzo intensywnie, często są też przekarmianie. Powyższe rzeczywpływają na błyskawicznewysycenie wody złymi produktami przemiany materii, burzy to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze posiadają w takim wypadku niełatwe zadania by przetworzyć tak duży nadmiar związków (głównie azotowych) i nie doprowadzić do pogorszenia stanu wody w oczku. Jeśli planujesz korzystanie z filtra należywłączyć go już wiosną, inaczejkonsekwencje tego pojawią się już latem (np. zielona woda) i trudno będzie je zlikwidować.
  • jesień – po sezonie trzeba szczególnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być karma dla ryb w oczkach wodnych? jesienią dobre będą kaloryczne granulaty z witaminami. Zwierzęta należ karmić regularnie i porządnie, żeby wzmocnić je przed  ciężkim okresem zimy i przedwiośnia. Warto pamiętać również o codziennym sprzątaniu oczka z opadłych liści drzew, by zapobiec procesom gnilnym.końcem jesieni, należy też wyzbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z powierzchni oczka. Należy wyczyścić wszystkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą niezbędne jest napełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, jeśli w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm ryby trzeba odłowić i przenieść do zastępczego zbiornika.
  • zima – rybki przebywające w oczku wodnym, które ma około 1,20 cm głębokości spokojnie przezimują.Woda na pewno nie zamarznie do dna. trzeba stworzyć warunki by rybki miały kontakt ze środowiskiem atmosferycznym. Funkcję tę spełni nieprawdziwy przerębel w postaci pływaka z grzałką,zostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb zimującym w oczku wodnym należy pozostawićrównież aktywną pompę.
  • wiosna –  przydomowe oczka wodne, nie są zbyt piękne po zimie. Najpierw trzeba sprawdzić czy zbiornik jest szczelny i ewentualnie załatać powstałe dziury. Kolejną sprawą jest pozbycie się gnijącej roślinności i  pokarmu. Wskazane jest zająć się też przesadzaniem i przeglądem roślin wodnych, często wiosną wymagają one też nawożenia. Stosować w tym celu trzeba dedykowanych nawozów do roślin wodnych, gdyż te do roślin ogrodowych mogą być niebezpieczne dla ryb. W oczku gdzie zimowały ryby można częściowo  wymienić wodę i zacząć stopniowo żywić ryby,rozpoczynając od niewielkich ilości paszy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,które zostały przeniesione na zimę, można umieścić z powrotem w stawie jeśli tylko ciepłota wody będzie zbliżona do tej akwarium.

Jak dostosowywać karmę dla ryb stawowych?

Najpopularniejszymi typami ryb hodowanych w przydomowych stawach są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich pokarmów potrzebują? Wyjaśniamy:

  • karp japoński – wymagapaszwysokobiałkowych z zawartością spiruliny i ingrediencje wybarwiające.
  • karaś ozdobny – niekłopotliwa ryba wszystkożerna.Przyjmuje suchy pokarm w każdej postaci. Gdy zależy Ci na jej pełnym  wybarwieniu, konieczny będzieuzupełnienie w postaci pokarmu barwiącego.
  • jaź – ryba wszystkożerna. Uwielbia paszepływającepotafli wody.
  • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Lubi  pokarm pochodzenia zwierzęcego, opadający na dno. Chętnie zjada też karmę w formie pałeczek które unoszą się na wodzie.

Warto wiedzieć,że decydując się na utrzymywanietylko jednego gatunku ryb, można sięgnąć pospecjalistycznekarmy dla rybek stawowych odpowiadającekonkretnemurodzajowi. Dzięki specjalnie przeznaczonym pokarmoma także dostosowaniu pod konkretny gatunek ryb osiągnąć można wspaniałerezultatya także świetną kondycję i wygląd rybzwierząt