Hobby

Szycie dla początkujących – co warto wiedzieć?

Dwadzieścia, trzydzieści lat temu wszyscy szyli, niemal w każdym mieszkaniu była maszyna do szycia i bardzo możliwe, że każda babcia przerabiała ubrania. Po kilku latach przyszedł czas, kiedy ubrania w sklepach były bardzo tanie i młodzi ludzie coraz mniej chętnie sięgali nawet po igłę i nić. Zaczęto pozbywać się dziurawych skarpetek i bluzek zamiast je zszyć. Aktualnie, kiedy często mówi się o świadomym kupowaniu, o patrzeniu na składy ubrań i kiedy rękodzieło jest bardzo modne, o wiele więcej ludzi chce się nauczyć szyć. Metod na naukę szycia jest wiele i zdecydowanie nie ma potrzeby, aby kupować przepiękne tkaniny z hurtowni, aby ją rozpocząć.

Od czego zacząć naukę szycia?

Żeby nauczyć się szyć na maszynie, konieczna jest maszyna do szycia. Jeżeli nie wiecie, czy jest to hobby dla Was i czy z pewnością to polubicie to nie ma sensu kupować najnowszej i drogiej maszyny. Aby zacząć wystarczy pożyczona od mamy nieużywana maszyna lub kupiona za niewielkie pieniądze na portalach z używanymi przedmiotami. Nikt nie będzie wymagał też nowych materiałów. Na pewno macie na dnie szafy za małe rzeczy, których już nie nosicie – doskonale nadadzą siębędą idealnena pierwsze próby. Rzecz, na której nie warto oszczędzać to nici. Nie ma rzeczy gorszej na samym początku przygody z szyciem jak zrywająca się co chwilę nić. Wiele pasmanterii online ma w swojej ofercie dobrej jakości nici.

Nauka szycia online – czy jest to możliwe?

Jeżeli mieszkacie w dużym mieście to warto rozejrzeć się za stacjonarną nauką szycia. Istnieje również wiele zajęć online. Jeżeli jednak chcecie zobaczyć tylko czy jest to zajęcie dla Was, to wystarczą Wam poradniki w internecie. Bez problemu odnajdziecie wiele filmików na youtubie dla osób zaczynających szyć. Niesamowicie duża ilość porad znajduje się także na forach o szyciu. Nie przeceniajcie swoich możliwości. Bardzo szybko możecie rozmyślić się jeśli zdecydujecie się szyć za ciężkie projekty. Na samym początku rewelacyjnie opanujcie podstawowe umiejętności, jak szycie prostego ściegu. Nie myślcie nawet o przyszywaniu dodatków krawieckich jak na przykład guziki i suwaki. Jeszcze przyjdzie na to odpowiedni moment. Najpierw spróbujcie uszyć proste ścierki i poszewki na poduszkę.

Jakie materiały są potrzebne na początek?

Jeśli dopiero zaczynacie to najlepiej brać podarte ubrania z szafy. Jeżeli nie macie nieużywanych i zbędnych bluzek lub poszewek na poduszki to poproście rodziców o stare materiały. Do ćwiczenia nie jest Wam potrzebny najpiękniejszy materiał. W momencie, w którym już będziecie pewni, że nie porzucicie szycia za tydzień i będziecie chcieli zrobić coś ładniejszego to warto pójść do sklepu z materiałami, spojrzeć na sklepy internetowe, które zajmują się sprzedażą materiałów. Szyjąc na własne potrzeby nie warto zaopatrywać się w ogromne ilości materiałów w hurtowniach pasmanteryjnych. Najpierw zobaczcie również jaki materiał bierzecie. Nie każda bawełna będzie identyczna w dotyku. W sklepach możecie znaleźć rozciągającą się dzianinę oraz zdecydowanie sztywniejszą tkaninę. Powinniście pomyśleć co jest Wam akurat potrzebne i taki produkt nabyć.

Reasumując – jeśli dopiero rozpoczynacie przygodę z szyciem to nie musicie inwestować grubych pieniędzy na materiały i akcesoria do szycia. Jeżeli tylko możecie to pożyczcie ze strychu maszynę, na której sprawdzicie, czy szycie Wam się podoba. Na samym początku nie jest Wam potrzebnych 20 różnych ściegów, ale wystarczy podstawowy prosty. Ważne, żeby maszyna była sprawna. Nie musicie również kupować w hurtowni ogromnych ilości specjalnych materiałów. Zacznijcie z tym, co posiadacie i dopiero później kupujcie akcesoria, które będą dla Was potrzebne. Szycie to niesamowicie pożyteczna zdolność i bardzo rewelacyjne hobby, ale wiedzcie, że nie każdy musi to umieć i się tym zajmować.

Polecamy dla Ciebie