Biznes

Sektor IT, a Nowy Ład – co się zmieni?

Ostatnio tytuły stron www przejął Polski Ład. Wdrażany przez rząd program interwencyjny, mocno wpłynie na portfele Polaków. Polski Ład ma być w założeniu reakcją na skutki pandemii COVID-19. Działania związane z pandemią mocno zachwiały wieloma sektorami. Jedną z branż, które zachowały stabilność jest przemysł IT. Możliwość pracy z domu sprawiła, że IT zyskało na popularności. Pracowników przyciągają głównie niezłe zarobki i elastyczność. Ale Nowy Ład nie ominął tej branży. Jak wpływa on na pracowników IT? W jaki sposób powinni oni się rozliczać?

Jak Nowy Ład współgra z pracą w IT?

Warto zacząć od tego, że plan zaproponowany przez władzę jest bardzo trudny do zrozumienia. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim twierdzą, że szerokość interpretacji jest szokująca.

Inną istotną kwestią jest to, że większość fachowców IT pracuje na własnej działalności gospodarczej. Aby  być na czasie niezbędne dla takiego pracownika jest kompetentne biuro rachunkowe. Nie jest prostą rzeczą prowadzić księgowość w perspektywie zakrojonych na tak szeroką skalę zmian. Rząd przekonuje, że na Nowym Ładzie skorzysta ponad 90% obywateli.

Póki co wygląda na to, że branża IT będzie mogła być wliczona do tych estymacji. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na podstawie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Stawka podatkowa dla informatyków ma wynieść 12%. Jest to zmianę na korzyść, w porównaniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Mimo to ryczałt pozbawia możliwość(i) odliczania od podatku kosztów uzyskania przychodu.

Komu opłaci się Nowy Ład?

Paradoksalnie najmniej powinni się obawiać specjaliści zarabiający mniej niż 120 tysięcy zł brutto rocznie. Nie pokonają oni II progu podatkowego, który łączy się z większym podatkiem do zapłaty. Mają też możliwość rozliczania się przez ryczałt. Dodatkowo przysługuje im ulga(i) IP Box.

Popyt w branży jest głównie na osoby z doświadczeniem. Mogą one liczyć na wyższe wypłaty. Skutkuje to tym, że regularnie przekraczają one II próg podatkowy(32%). Zakładając brak zniżek przynosi to stratę wielkości 6% w ciągu roku.

Mimo zmian, w IT wzrasta zarówno popyt, jak i podaż. Dlatego też zarobki tutaj regularnie pną się do góry. Aktualnie powstają nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą informacji, cyberbezpieczeństwem czy sztuczną inteligencją. To właśnie fachowcy specjalizujący się na najnowszych technologiach mogą oczekiwać najwyższych zarobków.

Nowy Ład w IT – nie ogarniasz? Porozmawiaj z ekspertem

Zatem. jak w piosence, ktoś zyskuje, ktoś traci. Ważne aby w ciągłej karuzeli zmian podatkowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się na siłach, można we własnym zakresie prowadzić księgowość. Dobrze jest jednak mieć rzetelną osobę do pomocy.

Praca w sektorze księgowym pod pewnymi kwestiami przypomina pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) z domowego zacisza i wymusza znajomość(i) wszelkich trendów.

Nawet w sieci możemy znaleźć biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to bez znaczenia. W czasach rozwiązań zdalnych tego typu bariery idą w zapomnienie. Księgowy z dowolnego miejsca na świecie może nam pomóc w decyzji o najlepszym dla nas planie prowadzenia działalności. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o wszelkich zmianach w obrębie interesującego nas sektora. A te momentami wdrażane są w sposób prawie niewidoczny. 

Polecamy dla Ciebie