Biznes

Pracownicy z ukrainy ratują polską gospodarkę

Do naszej ojczyzny przybyło już ponad 1,5 miliona osób pochodzących z Ukrainy. Czy rynek pracy w Polsce jest na to gotowy? Według najnowszych informacji rynek pracy w naszym kraju będzie mógł dać pracę 700 tysiącom pracowników z Ukrainy. Prowadzący firmę powinien pamiętać że pracownicy są zobowiązani do posiadania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Europa oferuje wsparcie uciekającym z Ukrainy

Europejskie kraje gotowe są pomóc uchodźcom z Ukrainy. Na chwilę obecną przejścia między krajami funkcjonują w trybie normalnym. Jednakże eksperci apelują aby uprościć procedurę dla osób szukających schronienia. Warto także wspomnieć że w województwach lubelskim i podkarpackim mają powstać ośrodki dla Ukraińców. W ośrodku będą mogli uzyskać informacje na tematy związane z kwestiami prawnymi i logistyczne, w jakie miejsce mogą się udać, aby sformalizować swój pobyt w Polsce.

Uchodźcy dostaną w naszym kraju posadę

Wystarczy spojrzeć na historię gdy wybory na Białorusi zostały sfałszowane nasz kraj udzielił pomocy około 20 tys. obywatelom Białorusi. Część z nich dostali wizy humanitarne, inni ubiegali się o ochronę międzynarodową, inni z kolei przyjechali do Polski na podstawie programu Poland Business Harbour. Dokładnie takiej pomocy potrzebują osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. Nie można również ukryć że Polska jest dla Ukraińców pierwszym wyborem. Nasz kraj w związku z tym musi szczególnie zadbać o dobrą strategię, która pozwoli nam bezpiecznie przyjąć uciekających przed wojną. Na ten moment w Polsce jest ponad 1,5 miliona uchodzców, niemniej jednak łącznie może być ich 3 mln..

W jakich miejscach osoby z Ukrainy znajdują zatrudnienie w naszym kraju?

Od lat Ukraińcy chętnie przyjeżdżają do naszego kraju żeby podjąć się zatrudnienia.

Niemniej jednak najczęściej są oni zatrudniani w przedsiębiorstwach budowlanych oraz produkcyjnych. Obserwujemy jednak że częściej Ukraińcy znajdują zatrudnienie też w pozostałych sektorach, takich jak gastronomia, hotelarstwo, usługi bądź handel. Dodatkowo wzrasta też liczba wysoko wykwalifikowanych specjalistów pochodzących z Ukrainy. 

Jak Polacy postrzegają Ukraińców w pracy

Niestety często praca Ukraińców może się kojarzyć z negatywnymi stereotypami. Ich źródłem są na przykład zaszłości historyczne. Jest to jednak błędny stereotyp. Miejmy też w pamięci, że pracownicy pochodzący z Ukrainy często wykonują zawody deficytowe, to takie, w których brakuje pracowników. W sposób pozytywny wpływa to na stan polskiego rynku pracy. Nie da się też ukryć iż zatrudnieni ukraińscy pomagają wielu branżom. Łatają oni luki w zatrudnieniu. W związku z tym polacy nie powinni obawiać się że osoba z Ukrainy zabierze mu posadę.

Polecamy dla Ciebie