Praca

Praca online dla 16-latków- jak zacząć.?

Sporo ludzi w młodym wieku pragnie znaleźć pracę przed osiągnięciem pełnoletności. W jakim wieku jest to możliwe w zgodzie z przepisami prawa? Jakiej pracy szukać i gdzie? Zatrudnienie młodocianych dla pracodawców jest opłacalne, ponieważ wiąże się z określonymi oszczędnościami, aczkolwiek warto pamiętać o spełnieniu paru wymogów. Obecnie możliwości są o wiele większe, a to dzięki dużemu rozwojowi nowoczesnych technologii, a ściślej mówiąc internetu. Małoletni poniżej 18 roku życia ma więc sposobność poszukiwania pracy zdalnej, która umożliwi połączyć szkołę z dorabianiem pieniędzy, i umożliwi zaoszczędzić czas na dojazdach. To jest powód dla którego praca na odległość dla nieletnich zyskuje coraz większą popularność. 

Artkuł został napisany na podstawie informacji ze strony https://jakdorobic.pl/praca-zdalna-online-od-16-lat/ 

Zatrudnienie dla niepełnoletnich- podstawowe zasady

Najpierw należy postawić pytanie kto to jest osoba młodociana? Zgodnie z polskim prawem jest to osoba, pomiędzy 15 a 18 rokiem życia. Według prawa odstępstwo od normy stanowi kobieta powyżej 16 roku życia, która zawarła w związek małżeński za pozwoleniem opiekunów prawnych. Taka sytuacja sprawia, że staje się ona pełnoletnia. Nie można zapomnieć, że aby przedsiębiorca mógł zatrudnić osobę pomiędzy 16 a 18 rokiem życia musi być spełnione kilka warunków. Należy pamiętać, że nieletni musi ukończyć szkołę podstawową, a także przedłożyć od lekarza, że taka praca nie nie stanowi zagrożenia dla ich zdrowia. Często zatrudnienie osoby nieletniej ma miejsce w przypadku przyuczenia do zawodu. W sytuacji kiedy nie ma właściwych kwalifikacji, zatrudnić można tylko do pracy niewymagającej. Opłaca się w takiej sytuacji poszukać pracy zdalnej dla nieletnich, która spełnia to kryterium. 

Formy zatrudnienia dla osób które nie ukończyły 16 lat

Powyższe uwarunkowania dotyczą niepełnoletnich od 16 roku życia, a czy jest możliwe zatrudnienie osoby młodszej? Zatrudnienie dziecka do 16 roku życia jest możliwe tylko dla niektórych przedsiębiorców. Wymogi te są regulowane przez kodeks cywilny. Małoletni ma możliwość podjęcia pracy w podmiotach prowadzących działalność:
 • artystyczną,
 • kulturalną,
 • reklamową,
 • sportową.

W takiej sytuacji przedsiębiorca powinien zgłosić się do inspektora pracy aby uzyskać odpowiednie zezwolenie, oraz powinien otrzymać od opiekunów prawnych pisemne pozwolenie. Należy nadmienić, że inspektor nie udzieli pozwolenia, jeśli praca jest zbyt ciężka i może przyczynić się do uszczerbku na zdrowiu, a także kiedy takie zatrudnienie utrudnia wypełnienie obowiązku szkolnego. Obowiązki, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie młodocianego to np.: zatrudnienie przy uboju zwierząt, praca która wymusza jednakową pozycję, praca polegająca na noszeniu zbyt dużych ciężarów a także taka, gdzie istnieje duże ryzyko powstania wypadku. Na pewno taki pracownik nie może także pracować w godzinach ponadliczbowych, a także w nocy.

W jakich miejscach nieletni powinien szukać zatrudnienia?

Istnieje dużo interesujących propozycji pracy dla małoletniego. Oczywiście należy mieć na uwadze, aby była to praca łatwa nie sprawiająca zagrożenia dla zdrowia. Małoletni znaleźć zatrudnienie m.in.:

 • przy zbiorach warzyw i owoców- jest to praca tylko w sezonie, ale z chęcią wybierana przez nastolatków. W sezonie letnim zapotrzebowanie na siłę roboczą wzrasta, a zatrudnienie osoby niepełnoletniej jest idealnym pomysłem.
 • W restauracji- tutaj można znaleźć pracę jako kelner, lub jako pomoc w kuchni
 • Rozdawanie broszur reklamowych- jest to jedna z popularniejszych zajęć dla małoletnich, nie wymaga specjalnych kwalifikacji.
 • Pomoc przy zajmowaniu się zwierzętami domowymi- spacery z psami, karmienie kotów.
Z pewnością jest dużo więcej pomysłów zatrudnienia dla małoletnich. To jedynie część pomysłów z najczęstszych zajęć. Można również spróbować znaleźć zatrudnienie w specjalizacji, w której nastolatkowie czują się dobrze. Takim przykładem jest robienie makijażu szczególnie przez młode dziewczyny, lub robienie zdjęć. Wielu młodych ludzi spędza czas przy grach komputerowych, dlatego dla nich pracą marzeń może być testowanie gier. Oczywiście nie należy zapominać o sposobności pracy na odległość dla niepełnoletnich, jest to opcja warta przemyślenia, ponieważ często można wykonywać ją w odpowiednim dla siebie momencie. 

Propozycje pracy zdalnej dla 16 latka

Praca na odległość ze względu na wygodę jest coraz bardziej popularna, również wśród nastolatków. Dzięki czemu można pogodzić lekcje z pracą zarobkową, co więcej pozwala oszczędzić czas na dojazdach. Dzięki możliwościom jakie daje internet, młodzi ludzie mają obecnie dużo możliwości. Oto kilka propozycji pracy zdalnej, jakiej może podjąć się młodzież:

 • Wypełnianie ankiet- najpowszechniejsza forma dodatkowego zarobku w online. Poza tym nie trzeba zawierania jakichkolwiek umów, trzeba założyć profil na właściwym portalu. Zarobki nie są co prawda najwyższe, ale na podstawowe kieszonkowe z pewnością wystarczy. Jest to doskonała praca online od 16 lat, ale niektóre portale pozwalają rejestrację już od 13 roku życia.
 • Praca przez pisanie-copywriting- ta praca wymaga znajomości przynajmniej zasad ortografii czy interpunkcji. Oczywiście zarobki zależą od liczby zleceń, a także doświadczenia copywritera, dlatego jest to idealna praca zdalna dla 16 latka.
 • Pisanie bloga- to jest również praca bardziej wymagająca, dobrze by było gdyby nastolatek prowadził bloga na temat powiązany z jego hobby. Wtedy z pewnością ilość czytelników byłaby większa.
 • Media społecznościowe- ostatnimi czasy coraz więcej ludzi, a szczególnie nastolatków próbuje swoich sił w mediach społecznościowych. Zamieszczają zdjęcia czy filmy interesujące widzów. Oczywiście im popularniejsze konto, tym wyższe zarobki, które w tej sytuacji mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. 
Praca zdalna dzięki swym zaletom jest szczególnie polecana dla ludzi młodych. Na pewno jest to praca lekka, która nie zagraża zdrowiu nastolatków, a także pozwala na jednoczesną naukę w szkole.