Edukacja

O czym pomyśleć przed pójściem dziecka do żłobka?

Zapisałaś już swojego malucha do żłobka i nie możesz przestać myśleć jak zorganizować czas, który został do rozpoczęcia zajęć? A może dopiero rozważasz zapisanie go i głowisz się czego jeszcze nie umie, z czym może sobie nie poradzić, a co przyjdzie mu naturalnie? W przypadku gdy do pierwszego dnia w żłobku zostało mało czasu to niewątpliwie przyda Ci się zestawienie przedmiotów potrzebnych pierwszego dnia. Warto więc pomyśleć o tym wszystkim już teraz i nie odkładać tego na sam koniec.

Jak poradzić sobie z pierwszym dniem w żłobku?

Najistotniejsze o czym musisz pamiętać przed wysłaniem dziecka do żłobka to pozytywne nastawienie. Chodzi tutaj zarówno o Twój sposób bycia, jak i o humor brzdąca. Poświęć czas na wytłumaczenie pociesze, że spędzi czas z pozostałymi dziećmi i Ciociami przez parę godzin, że będzie to miły czas, a później resztę dnia spędzicie razem. 

Weź pod uwagę, że brzdąc natychmiastowo przejmie Twój nastrój. Jeżeli będziesz poddenerwowana, przestraszona i Twój stosunek do tego pomysłu nie będzie pozytywny – maluch w kilka chwil złapie taką postawę. Jeśli masz taką możliwość to zostaw go na początku na zaledwie 2-3 godziny i stopniowo wydłużaj czas. W ten sposób ty nie będziesz zestresowana, że od razu zostawiasz bobasa w nowym miejscu na pół dnia, i maluch będzie powoli przygotowywał się do coraz dłuższych wizyt w żłobku.

Pamiętaj, że sprawdzona placówka uchroni Cię przed rozmyślaniem. Żłobek Kraina Kubusia w mieście Gorzów Wielkopolski z pewnością zaproponuje Twojemu dziecku idealną opiekę .

Kiedy zacząć oswajanie ze żłobkiem?

Już na początkowym etapie życia dziecka masz możliwość rozpocząć przygotowywać go do żłobka. Pokaż maluchowi, że zdarza się, że wychodzisz. Często zostawiaj go z babcią albo ciocią. Pokazuj mu nowe miejsca i pozwól eksplorować świat. Ucz niezależności. Pozwalaj maluchowi bawić się samemu, ale też daj mu przebywać z innymi dziećmi jeśli masz taką możliwość, pozwoli mu to na szybsze odnalezienie się w grupie.

Lista must-have dla dziecka

Weź dla dziecka jego ulubionego pluszaka i kocyk, smoczek, jeżeli go używa i plastikowy kubek do picia. Ponadto obowiązkowo maluch musi mieć ze sobą zapasowe buty i ubranka na zmianę. Jeżeli Twoje dziecko nosi pieluszki to przynieś do żłobka body, w przeciwnym razie zabierz majteczki. Oprócz tego pidżamka, bluzki z długim i krótkim rękawkiem, spodnie i szorty, sweterek, bluzę i skarpetki. Pamiętaj o pieluszkach, jeśli Twój potomek je nosi. Rodzice również często przynoszą chusteczki nawilżane.

Na zakończenie rzecz trochę oczywista, ale zdecydowanie najważniejsza. Uśmiech! Uśmiechnięty rodzic to mniej spięte dziecko, a przecież żłobek nie ma być dla malucha przykrym obowiązkiem tylko przyjemnością i fantastycznie spędzonym czasem.

Polecamy dla Ciebie