Księgowość

Nieoczywisty zakres usług biura rachunkowego

Wiele prywatnych osób, a nie tylko firm korzysta z usług biura księgowego. Jednakże nie każdy wie, że takie biuro to nie tylko usługi z zakresu księgowości, czy pomoc przy wypełnianiu corocznych zeznań PIT. Oczywiście są biura, których oferta opiera się na rachunkowości, ale istnieją także takie, których zakres usług jest znacznie poszerzony o nieoczywiste usługi, albo takie, które nie są kojarzone typowym biurem rachunkowym. Taka oferta najczęściej jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, ale nie znaczy to, że prywatna osoba nie może skorzystać z doradztwa w zakresie podatków. Zdarza się, że biura rachunkowe oprócz profesjonalistów w zakresie szeroko rozumianych finansów zatrudniają też ekspertów z innych specjalizacji. Gdzie można znaleźć takie biura? Sporo biur rachunkowych jest w wojewódzkich miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam także można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi świadczą biura rachunkowe? Czym poza księgowością trudnią się biura rachunkowe? 

Podstawowe usługi biura podatkowego 

Niewątpliwie poszczególne usługi oferowane przez biura rachunkowe trochę różnią się od siebie. Jednakże można ogólnie uznać, że zajmują się one dziedziną jaką są finanse. Co to dokładnie znaczy? Ich oferta zazwyczaj jest skierowana do przedsiębiorców i jest to zajmowanie się księgowością firm. Oprócz tego takie biura zajmują się doradztwem podatkowym i finansowym, oraz sporządzają sprawozdania finansowe czy badają ryzyko finansowe. Często biura rachunkowe oferują  także obsługę kadrowo – płacową przedsiębiorstw, czyli dokładniej mówiąc:

  • przygotowywanie umów o pracę,
  • wyliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, oraz składek,
  • sporządzanie regulaminów pracy,
  • stworzenie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Ze wsparcia biur rachunkowych mogą skorzystać również osoby prywatne. Biura rachunkowe oferują sporządzanie corocznych zeznań PIT, z których wypełnieniem sporo osób ma problem. Jest możliwość również skorzystania z doradztwa z dziedziny finansów, oraz pomocy w dopasowaniu korzystnych odpisów i ulg. Dzięki pomocy specjalistów można zapłacić niższy podatek. 

Pozostałe usługi biura rachunkowego – wirtualne biuro

Niewątpliwie biura rachunkowe mogą rozszerzyć zakres swojej działalności o usługi mniej oczywiste jak np. wirtualne biuro. Jest to usługa skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wynajęcia fizycznego biura. Najistotniejszą funkcją takiego biura jest udostępnienie adresu, gdzie może być zarejestrowana firma. Oprócz tego wirtualne biuro obsługuje korespondencję. Co to oznacza? Kiedy na adres biura przychodzi fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a później wysyłana mailowo do przedsiębiorcy. Zdarza się, że przedsiębiorca potrzebuje miejsca na zorganizowanie spotkania biznesowego, czy konferencji, dlatego wirtualne biuro oferuje również wynajęcie sali konferencyjnej. Takie udogodnienie jest szczególnie polecane dla freelancerów, ale często korzystają z tego kancelarie prawnicze, a także agencje marketingowe.

Doradztwo jako jedna z usług biura rachunkowego 

Dużo biur rachunkowych oferuje dodatkowe usługi w zakresie doradztwa gospodarczego. Taka oferta zazwyczaj opiera się na:

  1. wsparciu przy pisaniu biznesplanów – dobrze sporządzony biznesplan na pewno pomoże przy zakładaniu działalności, szczególnie w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe zajmują się także sporządzaniem biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy pozwalające na kontrolowanie jej postępów;
  2. sporządzanie wszelkiego rodzaju sprawozdań – biura rachunkowe sporządzają raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie pewnych schematów. Takie dokumenty sporządzone w wersji pisemnej przydatne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • sporządzanie analiz ekonomicznych – jest to bardzo istotny wskaźnik monitorujący sytuację ekonomiczną całej firmy. Odpowiednio zrobiona analiza jest ważnym czynnikiem umożliwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w firmie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności firmy, który ukierunkowany jest na zdobycie pewnych celów przy użyciu możliwości przedsiębiorstwa. Specjaliści w biurach rachunkowych mogą ocenić, czy dana strategia firmy bierze pod uwagęa wszystkie zmienne, które mogą mieć wpływ na osiągnięcie wyznaczonego wcześniej celu.

Z całą pewnością zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być jeszcze szerszy, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Ważne, aby wybrane usługi wykonywane były na dobrym poziomie a osoby, zajmujące się tym dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe zazwyczaj oferują pomoc przy uruchomieniu firmy i pomagają z niezbędnymi formalnościami od początku do końca. Po otworzeniu firmy można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.  

Polecamy dla Ciebie