Zdrowie

Narzędzia pracy dentysty – co jest niezbędne w każdym gabinecie?

We wszystkich gabinetach stomatologicznych znajduje się wiele dziwnych przyrządów, których używa dentysta. Musi on dokładnie dojrzeć co stało się z naszymi zębami lub dziąsłami i z dużą starannością dotrzeć do miejscbolesnych. Sporo akcesoriów stomatologicznych dentyści kupują w internetowych sklepach stomatologicznych i obowiązkowo dezynfekują i sterylizują je przed wykorzystaniem. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie dentysty.

Wpis został napisany na podstawie strony Megadenta – sklep stomatologiczny.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

Narzędzia stomatologiczne możemy podzielić na różne kategorie. Na początku należałoby wyszczególnić narzędzia diagnostyczne, które są wykorzystywane podczas niemal każdej wizyty u dentysty. Następna kategoria to przyrządy do profilaktyki stomatologicznej, to znaczy takie, które służą do usuwania kamienia nazębnego. Podczas zabiegów kanałowych stosowane będą przyrządy endodontyczne, a w trakcie kuracji dziąseł akcesoria do periodontologii.

Dodatkowo w każdym gabinecie stomatologicznym znajdują się przyrządy do wypełnień stomatologicznych. Będą w nim nakładacze oraz upychadła, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie do dziury jakiegoś wypełniacza. Pewnie każdy wie, że dentyści przeważnie wyrywają zęby, a do tego niezbędne będą narzędzia ekstrakcyjne. Jeżeli jednak będziemy mieć implant to potrzebny będzie komplet narzędzi do implantologii. Oprócz tego niezbędne są także narzędzia chirurgiczne oraz mikrochirurgiczne jak na przykład pincety, nożyczki oraz igłotrzymacze.

Jakie wyróżniamy narzędzia diagnostyczne?

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Poprzez użycie go można ocenić stan powierzchni zęba, twardość zębiny a także szczelność i trwałość wypełnienia zęba. Oprócz tego, przyrząd ten stosuje się przy opukiwaniu szkliwa w celu zweryfikowania stanu ozębnej. Zgłębniki występują w różnych kształtach. Wyszczególnić możemy zgłębniki sierpowe, prostokątne oraz rozwartokątne.

Następnym bardzo popularnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Za pomocą lusterka lekarz może sprawdzić stan zębów, które są głęboko i nie jest w stanie ich zobaczyć po prostu zaglądając do buzi. W dodatku podczas używania go dentysta może skierować snop światła w każdy zakątek jamy ustnej.

W zestawie narzędzi diagnostycznych będzie również pinceta stomatologiczna. Umożliwia ona bardzo dokładne chwytanie małych przedmiotów, tamponów lub kulek waty i umieszczanie ich w jamie ustnej.

Każdy przyrząd stomatologiczny zrobiony jest ze stali nierdzewnej tak żeby możliwa była dezynfekcja i sterylizacja. Można je bez problemu kupić w sklepie stomatologicznym online.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze są jednym z bazowych narzędzi ekstrakcyjnych i służą do wyciągania korzeni, znajdujących się w dziąśle. Głównie wykorzystywane są przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się usuwaniem zębów. Narzędzie to nie jest lubiane przez pacjentów, wyglądem przypomina trochę kombinerki – mają tak zwane dzioby, które mają szerokość 3mm i to nimi chwytane są korzenie zębów.

Kolejnym nielubianym przyrządem stomatologicznym jest wiertło. Za jego pomocą dentyści mają możliwość leczenia próchnicy, więc posiada je każdy gabinet. Możemy wyszczególnić wiertła stalowe, ze spiekanego węglika oraz diamentowe. Każde z nich różni się od siebie parametrami i zastosowaniem. Wiertła stalowe zazwyczaj używane są podczas usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są bardziej wytrzymałe niż te stalowe i są stosowane podczas cięcia metalu i zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są niezwykle uniwersalne i bywają stosowane tak samo do wygładzania powierzchni chropowatych, jak i podczas pracy z twardymi tworzywami.

Sprawdzony lekarz bardzo uważnie wybiera materiały oraz akcesoria wykorzystywane podczas leczenia. Wszelkie niezbędne narzędzia można zakupić w internetowym sklepie stomatologicznym dlatego nie ma potrzeby żeby bać się o ich dostępność.

Polecamy dla Ciebie