Księgowość

Na czym polega praca biura rachunkowego?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które zamiast przedsiębiorców podlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. W wielu przypadkach prowadzi dodatkowo dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i opracowywanie deklaracji PIT. Do zadań profesjonalnego biura rachunkowego należy też robienie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i małe firmy wielokrotnie chcą zacząć współpracę z biurem rachunkowym, niż prowadzić księgowość we własnym zakresie. 

Jakie biuro rachunkowe będzie najlepsze dla mnie?

W Warszawie znajdziemy ogromne ilości biur rachunkowych. Mogą to być nieduże rodzinne przedsiębiorstwa, duże firmy przyjmujące do pracy kilkadziesiąt pracowników, ale również ogólnopolskie mobilne księgowości. Na pewno trudno jest odnaleźć jedno dobre rozwiązanie, które będzie odpowiadać wszystkim.

Warto sprawdzić, czy przedsiębiorstwo, któremu chcesz oddać w ręce całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i ma Licencję Ministerstwa Finansów. Co prawda od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie jest konieczne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy zostawiać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie mieć pojęcia na tematy rachunkowości.

Kolejną rzeczą, którą powinno się sprawdzić jest występowanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura rachunkowe przydzielają określonego specjalistę, którego obowiązkiem jest opieka nad Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego doradcy i ma on wszystkie informacje o Tobie zawsze pod ręką. Tańsze przedsiębiorstwa wielokrotnie nie dają takich opcji i zazwyczaj, kiedy musisz się czegoś dowiedzieć musisz dzwonić na ogólnodostępną infolinię i czekać, aż losowy konsultant odnajdzie informacje na temat Twojej firmy.

Czy opłaca się współpraca z biurem rachunkowym?

W szczególności warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym z uwagi na fakt, że jest to gigantyczna oszczędność czasu. Prowadząc firmę nierzadko korzystniej jest przeznaczyć go na zdobywanie nowych klientów, lub atrakcyjniejszą obsługę tych obecnych, niż na samodzielne prowadzenie ksiąg rachunkowych. Co więcej – aby dobrze prowadzić finanse w firmie trzeba być na bieżąco z często modyfikowanymi ustawami w zakresie finansów.

Ostatni już czynnik to odpowiedzialność za błędy. Jeśli oddasz błędne zestawienie do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a na dodatek, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W momencie kiedy opłacasz niezawodne biuro rachunkowe – to ono płaci karę.

Polecamy dla Ciebie