Edukacja

Na czym polega pedagogika zabawy?

Dziecko to istota niezwykle wrażliwa i podatna na bodźce zewnętrzne. Proces emocjonalno – intelektualnego zaczyna się już od pierwszych dni życia. Podczas rozwoju dziecka, ważne jest, aby poznawał on urozmaicone sposoby spędzania czasu a także sposoby przyswajania wiadomości. Jednym spośród sposobów jest właśnie zabawa. Ukształtowanym ludziom często kojarzy się ona z beztroską, jednak dobrze spojrzeć na to z innej perspektywy – dziecko poprzez zabawę poznaje nie tylko nowych rzeczy,ale również pracy w grupie i otaczającego go świata.

Czym jest pedagogika zabawy?

Dziecka nie trzeba długo nakłaniać do rozrywki, ponieważ automatycznie kojarzy mu się to z przyjemnością i czymś miłym. Dlatego używanie zabawy do edukowania jest najlepszą drogą, żeby uzyskać uwagę dziecka. Pedagogika zabawy to metoda edukowania, która opiera się przede wszystkim na tym, żeby dziecko czuło się dobrze a także swobodnie w trakcie trwania zabaw zespołowych. Najważniejszym celem pedagogiki zabawy jest to, żeby dzieci miały możliwości rozwijania siebie i swoich zainteresowań w poczuciu wzajemnego zaufania i tolerancji. Nie ma tutaj znaczenia, kto jest w jakim wieku i co umie, nadrzędnym celem jest to, by tworzyć pozytywne relacje z innymi i czuć się dobrze.

Najważniejsze zasady pedagogiki zabawy

Reguły którymi kieruje się pedagogika zabawy są łatwe do zrozumienia i wszystkie są ściśle związane z mechanizmem działania tego sposobu. Chodzi głównie o:

brak rywalizacji – chodzi o to, żeby pomiędzy członkami drużyny nawiązała się praca zespołowa i inicjatywa pomocy sobie nawzajem. Nie znajdziemy tu zwycięzców i przegranych, każdy wykonuje zadania tak, jak potrafi najlepiej i to jest najistotniejsze

przedstawienia siebie i własnych emocji – to bardzo pożądana zdolność, której w dzisiejszym świecie często brakuje. Najistotniejsze, żeby nie wstydzić się siebie i swoich emocji i jednoczesne zrozumienie uczuć drugiego człowieka

swoboda działania – nie ma nakazów i zakazów, można zachęcać, ale ostatnia decyzja zawsze jest po stronie dziecka.

W jakich miejscach możemy się spodziewać wykorzystania sposoby pedagogiki zabawy?

Aktualnie większość przedszkoli i szkół w dużych miastach stosuje pedagogikę zabawy. Przedszkole integracyjne w Toruniu, albo w takich miastach jak Wrocław czy Katowice, to miejsca, z których ofertą warto się zapoznać, jeśli chcemy, by nasze dziecko było edukowane wraz z regułami pedagogiki zabawy.

Polecamy dla Ciebie