Prawo

Kto pomaga frankowiczom?

Niestety nadal trudno było to osiągnąćbez właściwego wsparcia profesjonalistów. Jednym z pierwszych projektów, które powstały aby pomóc frankowiczom było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na tego typu grupach wsparcia można znaleźć pomoc, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się wiedzą, można również liczyć na wsparcie ekspertów. 

Ile wynoszą koszty postępowania? 

Niestety, pomimo prawa, które stoi po stronie frankowiczów problemem okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Mało kto może sobie pozwolić na takie obciążenie finansowe. Dzięki korzystnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego kancelarie adwokackie zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując wynagrodzenia dopiero po zwycięstwie. Odsetek korzystnie rozpatrzonych spraw jest tak duży, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Ile kosztuje prowadzenie takiej sprawy? Jak egzekwować swoje prawa? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu należy zapłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli zajdzie potrzeba powołania biegłych, wtedy koszty wzrosną o kolejny tysiąc. Nie można zapomnieć, że do tego należy doliczyć koszt wynagrodzenia dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeżeli sprawa trafi do wyższej instancji, wówczas trzeba zapłacić kolejne 2000 zł. Czasami ogólny koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest niemałym wydatkiem. Na szczęście mogą oni liczyć na wsparcie ekspertów dzięki temu, że obecnie prawo stoi po stronie pokrzywdzonych. Kancelarie adwokackie znalazły metodę, aby prowadzić sprawę bez początkowych opłat. 

Pomoc dla frankowiczów – ważne jest doświadczenie i wiedza 

Po korzystnym orzeczeniu Sądu Najwyższego a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiele kancelarii adwokackich jest chętnych do przyjmowania tego typu spraw z odroczonym honorarium. Nawet Ci kredytobiorcy, których nie było stać na duże koszty rozpraw, obecnie coraz częściej szukają pomocy u ekspertów. Jednakże, aby wszystko przebiegało gładko należy znaleźć właściwą kancelarię mającą doświadczenie w tego rodzaju rozprawach. Należy pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, przez co nie każdy prawnik da sobie z nim radę. Trzeba skrupulatnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, ponieważ wiele z nich przyjmuje takie sprawy licząc na łatwy zarobek, jednakże nie mając wiedzy na ten temat.

Warto również przyjrzeć się zespołowi pracującemu danej kancelarii. Muszą tam być zatrudnieni nie tylko osoby doskonale znające prawo, ale także posiadający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Z tego powodu wiele kancelarii z pewnością nie dałaby rady sobie z pomocą kredytobiorcom. Wiele doświadczonych kancelarii prawnych można spotkać np. w Gdańsku. Prawnicy do których zgłosi się kredytobiorca muszą zaproponować całościowe podejście do sprawy, a nie tylko zwykłą poradę prawną. Umowa kredytowa powinna być przeanalizowana indywidualnie, a później specjalista powinien zaproponować możliwe rozwiązania i perspektywę dalszej współpracy. Następnym krokiem jest złożenie pozwu w imieniu pokrzywdzonego, a później reprezentowanie go w sądzie.

Adwokat doświadczony w tego rodzajach sprawach będzie umiał wygrać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po podważeniu umowy kredytowej opłaca się dążyć do wykreślenia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Należy pamiętać, że bank stać na to, aby zapewnić sobie cały zespół świetnych prawników. Jedynie kancelaria mająca doświadczenie w sprawach pomocy frankowiczom będzie znała kroki, jakie może podjąć bank w sądzie. Kiedy poszkodowany podejmie już decyzję o założeniu sprawy w sądzie, potrzebnych informacji i poleceń ekspertów może znaleźć na grupach wsparcia działających w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom

Polecamy dla Ciebie