Edukacja

Książki i zeszyty szkolne- jak zadbać?

Co roku na początku jesieni rodzice dzieci chodzących do szkoły muszą zmierzyć się z dużym wydatkiem- zakupem podręczników szkolnych. Niektórzy decydują się na książki zupełnie nowe z księgarń, a część kupuje używane od starszych roczników. Warto dbać o ich dobry stan chociażby z przyczyn czysto ekonomicznych- takie książki można sprzedać. Niezależnie od miejsca, gdzie podręczniki zostaną zakupione, należy uczyć dzieci jak o nie dbać. Nierzadko w czerwcu książki są bardzo zniszczone- pogniecione okładki, podarte kartki, wyrwane strony, plamy po herbacie. Z tego powodu takie podręczniki nadają się tylko do śmieci i nie można ich sprzedać. Ten problem dotyka nie tylko książek. Problemem są również zeszyty. Ale czy po zakończeniu roku warto trzymać stare zeszyty? Oczywiście, że tak! Szczególnie że, na zakończenie szkoły podstawowej, czy liceum są egzaminy, do których można przygotowywać się ze starych notatek. Aby tak było, trzeba o nie odpowiednio zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na książki

Jak przechowywać książki i zeszyty, żeby się nie niszczyły?

Dbałość o książki warto zaszczepić już od najmłodszych lat. Warto zadbać, aby dzieci już od wczesnego dzieciństwa umiały odpowiednio obchodzić się z książkami. Umożliwi to w późniejszym okresie zadbać o podręczniki szkolne, z których często się korzysta i szybciej się zużywają niż książka, którą czyta się jednokrotnie i później odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki warto rozpocząć już w momencie przechowywania. Przede wszystkim książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są nieodpowiednimi pomieszczeniami do trzymania takich rzeczy. Oczywiście należy także za wszelką cenę unikać zalania. Nie tylko może to zniszczyć tekst, dodatkowo takie strony mocno się marszczą. Po użyciu książki, trzeba odłożyć ją na miejsce i postawić w pionie, zapobiegnie to zagnieceniom i darciu okładki. 

Jak nosić podręczniki i zeszyty do szkoły?

Zdecydowanie najwięcej uszkodzeń ma miejsce w momencie transportu książek. Zazwyczaj w plecaku szkolnym mocno się gniotą, ponieważ uczniowie wkładają je tam niedbale. Poza tym takie podręczniki, i zeszyty mają często styczność z jedzeniem, co bardzo im nie służy. Zdarza się, że podczas wyciągania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy strony wsunie się jakiś przedmiot, który może poniszczyć kartki. Warto podręczniki i zeszyty przenosić w plecaku w oddzielnej przegrodzie niż jedzenie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Dodatkowe zabezpieczenie zeszytów i książek

Oczywiście podstawą w codziennym dbaniu o książki szkolne i zeszyty jest odpowiednie ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w transporcie. Nie oznacza to, że nie warto dodatkowo o nie zadbać. Podręczniki, szczególnie te, które dzieci każdego dnia przynoszą do szkoły warto dodatkowo zabezpieczyć specjalnie do tego służącą okładką. Obwoluty na książki ochronią je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem światła słonecznego. Jeżeli zechcemy zakupić foliowe obwoluty na podręczniki, zmniejszy to negatywnie działanie wilgoci na delikatne kartki.  W sklepach papierniczych jest duży wybór okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Warto zdecydować się również na pewien wzór okładek i kupić od razu pełen komplet. Oczywiście obwoluty trzeba właściwie dobrać do rozmiaru książki. Nie wszystkie książki są tradycyjnych wymiarów, często trzeba iść do sklepu z kompletem książek, aby sprzedawca mógł dopasować odpowiednie. Na rynku są również obwoluty samoprzylepne. Jest to permanentny sposób naochronę książek. Takiej okładki nie da się już usunąć bez uszkodzenia podręcznika. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na ten rodzaj zabezpieczenia, są one szczególnie polecane szczególnie dla podręczników z miękką okładką, i tych z nietypowymi wymiarami. Można zakupić taką obwolutę i samodzielnie zabezpieczyć książki, nie ma potrzeby specjalnie wybierać się do sklepu aby dopasować właściwy rozmiar. Jeżeli chodzi o zeszyty, zwłaszcza te, w których znajdują się ważne notatki, również warto je zabezpieczyć. Zazwyczaj obwoluty na zeszyty są klasycznych rozmiarów, i wystarczy powiedzieć sprzedawcy jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie książki dzieci przynoszą do szkoły. Te, które często przechowywane są w domu nie ma potrzeby obkładać. Wystarczy tylko staranne ich przechowywanie na półce w domu.

Czy w podręcznikach szkolnych można robić notatki?

Zdarza się, że podczas lekcji trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeśli po zakończeniu roku szkolnego zamierzamy sprzedać taką książkę, nie warto to robić długopisem czy zakreślaczem. Najlepiej do tego wykorzystać ołówek, który później można bez problemu wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to książek z zadaniami. Tego typu książki są zazwyczaj jednorazowe. Nawet jeżeli uczeń rozwiązuje zadania delikatnym ołówkiem, zazwyczaj na papierze zostaje, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o książki czy lektury szkolne, warto dbać o notowanie w nich jedynie ołówkiem, który później łatwo się wymazuje. Zadbany podręcznik ma znacznie wyższą wartość, niż jego niezadbany odpowiednik, dlatego chociaż ze względów ekonomicznych warto dbać o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet najdokładniejsze zabezpieczenia i obwoluty nie dadzą rady, jeśli użytkownik nie będzie nauczony dbałości o książki i zeszyty. 

Polecamy dla Ciebie