Biznes

Kredyty – jakie są ich rodzaje?

Aktualnie zaciąganie kredytu jest całkowicie normalną sprawą. Bierzemy telefony na raty, kupujemy samochód na kredyt oraz bierzemy kredyty hipoteczne na mieszkania. Możemy dostać pożyczki bez potwierdzania, że mamy pracę, a banki prześcigają się w ofertach kredytów gotówkowych. Czy mamy świadomość jakie są różnice między kredytami gotówkowymi i bezgotówkowymi? Czy sprawdzamy rankingi kredytów gotówkowych, czy może bierzemy taki z banku, w którym mamy konto, bo jest to najszybsze rozwiązanie?

Kredyt – jaki wybrać?

Jeden z najszybciej dostępnych kredytów, jakie możemy dostać w banku to kredyt konsumpcyjny, inaczej nazywany gotówkowym. Taki kredyt zaciągany jest najczęściej na kilka miesięcy maksymalnie do kilku lat i możemy wydać go na dowolny cel – sprzęt AGD, auto, remont mieszkania albo wakacje. Drugi kredyt, który jest niezmiernie powszechny, to kredyt hipoteczny. Brany jest on żeby zakupić albo wybudować nieruchomość i spłacany jest przeważnie przez 20 albo 30 lat. Takie kredyty z powodu wysokiej kwoty i długiego czasu spłacania bardzo często posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – kolejny typ, który tak naprawdę łączy parę kredytów w jeden. Dzięki temu do spłacenia posiadamy tylko jedną ratę i nie ma potrzeby bania się, że o jakieś spłacie zapomnimy. Na zakończenie warto powiedzieć także o karcie kredytowej oraz kredycie ratalnym. Są to najłatwiej dostępne kredyty, gdyż bardzo często nie musimy nawet iść do banku aby je uzyskać. Często też nie są oprocentowane, oczywiście jeżeli spłacamy zobowiązanie terminowo.

Kluczowe różnice między kredytem gotówkowym a bezgotówkowym

Należy wspomnieć, że kredyt nie jest tym samym co pożyczka, kredyt jest udzielany jedynie przez banki, albo organizacje, które posiadają zgodę KNF. Działalność banków jest niesamowicie szczegółowo opisana w ustawie o kredycie konsumenckim, a firmy pożyczkowe działają na podstawie kodeksu cywilnego.

Oprócz pożyczek wyróżnić możemy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Różnią się mocno banalną rzeczą, ale to co nie jest oczywiste, to, że kredyty bezgotówkowe, to nie jest jeden produkt, ale kategoria, w którą wlicza się kilka różnych kredytów. Kredyt gotówkowy, zwany też konsumenckim, powoduje, że środki zostają nam przelane prosto na konto bankowe i od razu mamy do nich dowolny dostęp. Banku nie interesuje czy przeznaczymy je na samochód, zakup mebli, czy na wakacje. Kredyt jest przyznawany na określoną kwotę i na to, czy go otrzymamy wpływ ma między innymi obliczona zdolność kredytowa, albo wysokość wypłat. Za taki kredyt zawsze musimy zapłacić i najczęściej będzie to pobierane w formie prowizji oraz oprocentowania. Tego typu kredyty przyznawane są na czas od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to tak naprawdę kategoria, gdzie wyróżnić możemy kilka różnych produktów, przykładowo:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na rachunku bankowym.

Jaka jest główna różnica między kredytem gotówkowym, a kredytami bezgotówkowymi? Otrzymując jeden z kredytów wymienionych powyżej nie dostajemy wolnej gotówki, którą bez problemu wypłacimy, zrobimy przelew albo schowamy na lokacie. W przypadku kredytów hipotecznych pieniądze wydawane są na zakup mieszkania i bardzo często nawet nie przechodzą one przez nasze ręce. Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie połączyć nasze pozostałe kredyty, więc ponownie – nie otrzymujemy pieniędzy na rachunek. W przypadku karty kredytowej i linii kredytowej na koncie bankowym, możemy środki wydać na wybrany przez nas cel, jednak jest to najczęściej mała suma i nie nam się jej przykładowo zamienić na gotówkę, często też nie zrobimy przelewu za środki z karty kredytowej.

Czy opłaca się korzystać z kredytów gotówkowych?

Kredyty gotówkowe najczęściej osiągalne są dla większości osób, pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej. Nie jest ważne czy jesteś studentem, obcokrajowcem czy rolnikiem, bezproblemowo istnieje bank, w którym po spełnieniu pewnej ilości formalności otrzymasz kredyt gotówkowy. Informację na temat tego w którym banku możesz ubiegać się o kredyt i w którym miejscu zaproponują Ci najlepszą ofertę najlepiej sprawdzić w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy powinien sam przekalkulować czy opłaca się korzystać z kredytów gotówkowych. Warto mieć na uwadze, że zawsze musimy bankowi płacić więcej pieniędzy, niż nam pożyczył. Jeżeli bardzo chcemy skorzystać z tego produktu to przyda się wyszukać w rankingu kredytów gotówkowych, w którym banku jest najkorzystniejsza oferta i iść właśnie do niego i nie iść na łatwiznę i brać kredytu w banku, w którym mamy rachunek.

Polecamy dla Ciebie