Księgowość

Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?

Od dawna wiadomo, że wynajem apartamentów jest opłacalny. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej wynajmować mieszkanie turystom. Szczególnie dzisiaj, gdy apartamenty cieszą się ogromną popularnością. Coraz częściej turyści decydują się na całe mieszkania, zamiast pokoi w hotelu. Dzięki temu są bardziej niezależni, mogą samodzielnie robić posiłki, często także cena jest konkurencyjna. Zachęcają do tego także portale internetowe, na których znajdziemy ogłoszenia z krótkoterminowym wynajmem. O czym warto wiedzieć podczas wynajmowania apartamentu turystom i co przede wszystkim trzeba zrobić?

Jakie są sposoby na najem krótkoterminowy?

Definitywnie najbardziej popularnym sposobem jest założenie konta na stronie internetowej Airbnb. Drugą opcją jest założenie firmowego konta na stronie Booking. To na tych portalach podróżujący najczęściej rozpoczynają poszukiwania noclegów. Poza tymi najczęściej wybieranymi sposobami zostaje nam także wystawienie ogłoszenia na takich stronach jak olx, nocowanie, albo po prostu na facebookowych grupach.

Powinno się zwrócić uwagę na to, że większe miejscowości, jak na przykład Kraków, nakazują zgłoszenia obiektu na dedykowaną listę. W Krakowie jest to ewidencja Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia swojej nieruchomości wynajmowanie będzie niezgodne z przepisami. Do listy zajrzeć może każdy zainteresowany. Wszystko to przez wiele zgłoszeń, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych krótkoterminowo mieszkań.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań u księgowych w Krakowie jest to, czy konieczne jest tworzenie działalności gospodarczej, aby wynajmować mieszkanie krótkoterminowo. Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ definicja mówi, że taki wynajem w Krakowie jest działalnością profesjonalną, a w związku z tym należy działalność gospodarczą założyć. Znane są jednak przypadki, kiedy to osoby wynajmujące lokale krótkoterminowo, nie otwierały działalności gospodarczej i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który twierdził, że powinni płacić wyższy podatek. Każdy tego typu przypadek warto więc przeanalizować indywidualnie. Wszystkie księgowe w Krakowie z pewnością z chęcią sprawdzą czy trzeba działalność gospodarczą zaczynać, czy nie.

Najem krótkoterminowy a podatek dochodowy

Sprawą oczywistą jest za to konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Ponieważ krótkoterminowy wynajem mieszkań przynosi nam korzyść majątkową, to musimy to zaliczyć jako nasz dochód. Jeśli zaczęliśmy firmę to najłatwiej będzie pójść po radę do biura księgowego w Krakowie. Nie ma tylko jednego sposobu na rozliczanie się z Urzędem Skarbowym. Najbardziej popularna metoda jest wykorzystanie zasad ogólnych. Wtedy od przychodów najlepiej jest odliczyć poniesione koszty – jest to najkorzystniejszy sposób. Jako koszty można zaliczyć rachunki za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt i czynsz. W takiej sytuacji musimy rozliczyć sam dochód i podatek dochodowy wynosi wtedy 17%.

Jak możecie szybko zobaczyć – najem krótkoterminowy wiąże się z kilkoma formalnościami, których nie warto pomijać. Zachęcamy do kontaktu z księgowymi w Krakowie, dlatego, że w takim miejscu znajdziecie odpowiedzi na wszystkie wasze pytania o zaczynaniu działalności gospodarczej i o rozliczaniu się z fiskusem. Najem krótkoterminowy to nie jest to samo, co najem długoterminowy i zdecydowanie warto przeanalizować czy na pewno opłaca się bardziej. W takich sytuacja również warto udać się do księgowej w Krakowie.

Polecamy dla Ciebie