Biznes

Konto firmowe – czy muszę je posiadać?

Prowadzenie firmy wiąże się z regularnymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a także z Urzędem Skarbowym. Można to robić tylko za pomocą konta bankowego, gdyż instytucje te przyjmują tylko rozliczenia bezgotówkowe. Dlatego można powiedzieć, że posiadanie rachunku firmowego jest niezbędne, żeby móc prowadzić firmę. Jest to fakt, który dla większości jest oczywisty. Dlatego większość przedsiębiorców po zarejestrowaniu firmy udaje się do banku, aby założyć konto firmowe. Jednka dużo przedsiębiorców zastanawia się, czy może wykorzystać swoje konto osobiste, aby móc rozliczać się ze składek i podatków? Niewątpliwie konto firmowe jest dużym ułatwieniem dla właściciela firmy, pozwala na stosunkowo bezproblemowe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę potrzebne jest zakładanie kolejnego, jeżeli mamy już konto prywatne?

Czy przepisy nakładają przymus posiadania konta firmowego?

Konto firmowe pozwala swobodnie zarządzać finansami firmy. Umożliwia także stosunkowo proste rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz. Można powiedzieć, że konto firmowe bardzo przypomina to osobiste, czyli pozwala wypłacać gotówkę, czy płacić kartą. Czy przepisy zobowiązują do posiadania osobnego konta firmowego? Prawo nie określa tego jednoznacznie. Nie ma przepisu, który zobowiązywałby przedsiębiorcę do zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można korzystać z konta osobistego, także aby móc rozliczać się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wtedy w czasie rejestracji działalności gospodarczej należy jedynie podać numer konta osobistego.

Czy połączenie konta osobistego z firmowym jest rozsądnym rozwiązaniem? 

Jak już wspomniano wyżej, nic nie stoi na przeszkodzie aby posiadać jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Mimo wszystko warto zadać sobie pytanie – czy to dobre rozwiązanie? Praktyka przedsiębiorców pokazuje, że to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Na takim koncie bankowym tworzy się bałagan, ponieważ nie rozgranicza on transakcji firmowych i prywatnych. Może to rodzić spore problemy szczególnie w przypadku kontroli, którą przeprowadza urząd skarbowy. Wówczas przedsiębiorca musi wskazać, które transakcje związane są z zarządzaniem firmą. Oprócz tego jest to duże utrudnienie w codziennym zarządzaniu domowym budżetem a także finansami przedsiębiorstwa. Wyjątkiem może być mikroprzedsiębiorstwo, którego jedyne transakcje to te związane z ZUS i urzędem skarbowym. Należy jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi instytucjami dokonuje się przy użyciu konta bankowego, którego numer podano przy rejestracji firmy.

Biała lista podatników VAT a rachunek firmowy

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tym przypadku istnieje wyjątek od reguły. Podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT z całą pewnością muszą założyć konto firmowe. Zwłaszcza, jeżeli przelewy przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. Wówczas trzeba upewnić się, czy numer bankowy podatnika jest na białej liście podatników VAT, która jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Zgodnie z prawem na takiej liście może figurować tylko i wyłącznie konto firmowe. Lekceważenie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Jak wybrać najlepsze konto płatnicze?

Jak widać założenie konta firmowego jest nie tyle przymusem, co uproszczeniem dla przedsiębiorcy, dlatego naprawdę warto je założyć Jednakże oferta banków jest bardzo szeroka i niełatwo wybrać najodpowiedniejszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co zwrócić uwagę wybierając najlepsze konto bankowe? Zapoznając się z ofertą banków warto kierować się tym samym, co w przypadku poszukiwania konta prywatnego. Bez wątpienia wyjątkowo ważną kwestią jest brak opłat za prowadzenie rachunku bankowego. Stały, comiesięczny koszt może być dużym obciążeniem szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w znacznej większości przewiduje prowadzenie bez opłat, to mimo wszystko trzeba być ostrożnym. Należy wziąć pod uwagę, że bezkosztowe prowadzenie konta firmowego może być związane z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Następnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest koszt wyrobienia oraz utrzymania karty płatniczej. Często można skorzystać z karty płatniczej przewidzianej do konta firmowego, a najlepsze oferty zakładają brak dodatkowych opłat. Pomimo tego także w tym przypadku może się to wiązać z określonymi warunkami. Najczęściej jest to określona ilość transakcji w miesiącu. Korzystając z konta firmowego często przedsiębiorcy muszą wypłacić gotówkę, a nie mają czasu, żeby udać się bezpośrednio do banku. Z tego powodu należy poszukiwać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bez dodatkowych prowizji. Z całą pewnością podstawą przy posiadaniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co zdecydowanie powinno być bezpłatne. Opłata za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie znaleźć najlepsze konto firmowe?

Banki zazwyczaj reklamują swoje usługi w mediach. Pomimo tego nie warto zbyt pochopnie podejmować decyzji. Najkorzystniejszym wyjściem jest skorzystanie z bezpłatnych rankingów kont firmowych. W ten sposób można porównać różne oferty banków w bardzo przejrzysty sposób. Ranking kont firmowych jest systematycznie aktualizowany, dlatego możemy być pewni, że taka oferta jest w danej chwili aktualna. 

Polecamy dla Ciebie