Prawie każdy polski bank proponuje w dzisiejszych czasach utworzenie karty kredytowej. Przeważnie jest jakaś opłata na start i brak oprocentowania jeśli tylko rozliczymy się bez opóźnień. Dzięki temu ta metoda płatności staje się coraz bardziej popularna. Czym różni się karta kredytowa od karty debetowej? Kiedy powinniśmy ją założyć i na co spojrzeć decydując się na nią?
Karta kredytowa – czym jest i do czego służy?
Największą różnicą między kartami kredytowymi, a płatniczymi jest to kiedy i jak są wydawane. Aby posiadać kartę płatniczą niezbędne jest posiadanie konta w banku i to właśnie do niego wydawane są karty. Jeżeli natomiast chodzi o kartę kredytową, to sytuacja wygląda trochę inaczej. Nie musimy posiadać konta, żeby posiadać kartę kredytową. Dlatego, że nie jest ona przypisana do rachunku, to nie jest ważne ile mamy faktycznie pieniędzy. Decydując się na kartę kredytową bank daje nam jakiś limit, który na danej karcie jest dostępny i tylko tyle pieniędzy mamy możliwość wypłacić. Po wyznaczonym przez bank terminie mamy obowiązek oddać to, co zabraliśmy z karty – zależnie od banku jest to miesiąc, czasem nawet dwa miesiące. Jeśli nie spóźnimy się ze spłatą to nie trzeba płacić za kartę żadnych odsetek.
Na co należy zwrócić uwagę decydując się na kartę kredytową?
Koncept karty kredytowej jest dobry i duża ilość osób decyduje się na nią z wygody lub kiedy mają potrzebę. Sposób działania jest niezmiernie łatwy – wydajesz pieniądze banku, a nie swoje, i oddajesz je po z góry ustalonym czasie. Często jest to nawet 50-60 dni na spłacenie karty. Innymi słowy, już dziś możesz wybrać się na zakupy, a oddasz te pieniądze za 2 miesiące. Aby bank mógł sobie pozwolić na wydawanie kart kredytowych to często daje potencjalnemu klientowi pewną listę zadań do zrealizowania – w przeciwnym wypadku bank pobiera opłaty. Tak sytuacja wygląda dla przykładu przy opłacie za posiadanie karty. Jeżeli weźmiesz ją, a następnie nie będziesz z niej korzystał, to będzie pobrana opłata miesięczna. Zdarza się, że jest to kilka, albo kilkadziesiąt złotych. Kolejną zasadzką są wypłaty gotówki z bankomatów, albo robienie przelewów między kontami. Takie opcje najczęściej są dodatkowo płatne i to niemało – bank często pobiera od Ciebie pewien procent transakcji, którą wykonałeś i oprócz tego ma możliwość pobrać za to odsetki.
Jakie informacje znajdują się w rankingu kart kredytowych?
Przeważnie w rankingu kart kredytowych znajdziemy dane na temat warunków aby ją dostać. Jeśli bank zawarł takie dane to zostanie tam podane jakie muszą być nasze zarobki, żeby móc się o kartę kredytową ubiegać, często znajdziemy tam również dane o minimalnym wieku przyszłego klienta.
W dodatku w rankingu kart kredytowych widoczne są zawsze opłaty oraz prowizje banku. Znajdziemy tam informacje o opłacie za kartę na samym początku i czy jest też opłata miesięczna albo roczna. Jaka jest wysokość oprocentowania w przypadku, kiedy nie spłacimy karty punktualnie i jakich kwot trzeba się spodziewać przy ewentualnych wypłatach z bankomatów. Kolejną bardzo ważną informacją, jaka się w rankingu kart kredytowych pojawia, to czas na spłatę zadłużenia, podczas którego nie są nam naliczane odsetki.
Dodatkowo w rankingu kart kredytowych zobaczymy wiadomości o różnych bonusach, jakie bank proponuje, albo o maksymalnych limitach jakie ma możliwość nam dać.
Reasumując – biorąc kartę kredytową należy być świadomym tej decyzji i nie decydować się na to jedynie widząc bonusy w banku. Bardzo łatwo jest od razu wydać pożyczone pieniądze, co często tylko zaszkodzi. Warto więc dokładnie przeanalizować swoje możliwości i ofertę, jaką bank przedstawił a szczególnie zwrócić uwagę na:
- koszty utrzymania karty – czy są zawsze, czy można ich uniknąć oraz co trzeba zrobić aby dodatkowych kosztów nie było,
- czas na zapłatę za kartę – ile trwa i od kiedy go liczyć,
- wypłaty z bankomatów oraz wykonywanie przelewów – czy jest dodatkowo płatne i jak dużo, a także czy do tych wypłaconych kwot jeszcze tego samego dnia doliczane są odsetki,
- jaki limit gwarantuje nam bank – zawsze należy przeanalizować czy damy radę spłacić tę kwotę jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli nie to zdecydowanie zaaplikujcie o mniejszy limit.