Inne

Jakie ukulele kupić – sopranowe czy tenorowe?

Jeżeli właśnie postanowiłeś zacząć lekcje gry na ukulele to pewnie wklepałeś w Google: ukulele i pojawiło Ci się wiele przeróżnych rodzajów. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale w sklepach jest też pare innych rodzajów, przykładowo koncertowe czy barytonowe. Różnią się one nie tylko nazwami, każdy z nich znajdzie zastosowanie u innych osób, a niedoświadczony ukulelista może mieć lekki problem przy wyborze dopasowanego instrumentu.

Rodzaje ukulele i zasadnicze różnice

Główna różnica między tymi dwoma rodzajami ukulele to dźwięk. Ukulele sopranowe wydaje dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe za to będzie charakteryzowało się dźwiękiem głębokim i mocniejszym.

Druga różnica to wielkość. Ukulele sopranowe jest najmniejszym z rodzajów ukulele i jego rozmiar to około 53cm. Tenorowe za to jest nieco większe bo mierzy aż 66cm. To ukulele będzie doskonałe dla osób, które już są doświadczone w grze lub kiedyś już miały styczność z grą na gitarze. Sprawdzi się też u osób o grubszych i większych palcach, ponieważ progi mają szerokie rozstawienie. Jasne jest, że standardowe ukulele musi mieć 4 struny. W sklepach możecie zobaczyć ukulele 6 strunowe, ale to nie jest typowe ukulele a guitalele.

Ostatnia już różnica, która jest połączona lekko z wielkością ukulele to ilość progów. Ze względu na to, że przeróżne modele ukulele mają inne wymiary, ukulele sopranowe będzie miało mniejszą ilość progów niż ukulele tenorowe. Najczęściej to mniejsze ma 12-15 progów, a tenorowe 17-19. Można tu także powiedzieć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, większe od sopranowego, mniejsze od tenorowego i ma od 15 do 17 progów.

Profesjonalny dobór i poradę znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Z czego wykonane jest ukulele?

Ukulele zwykle wykonywane jest z drewna. Tutaj można wyróżnić parę najczęściej spotykanych rodzajów, przykładowo mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Ale drewno nie jest jedynym materiałem, z jakiego jest robione ukulele. Na rynku znajdziesz także instrumenty wykonane z włókna węglowego albo tworzywa ABS, które może być połączone z drewnem. Do tego pojawiają się również takie zrobione ze sklejki. Kosztują niemal dwa razy mniej niż te z litego drewna.

Materiał, z jakiego jest zrobione ukulele oddziałuje na dźwięk jaki wydaje, przykładowo instrument zrobiony z włókna węglowego jest bardziej głośny i ma bardziej wyraźną barwę niż to drewniane. Różnica między barwą dźwięku ukulele z litego drewna a takiego ze sklejki jest niewielka.

Kupno ukulele – co trzeba sprawdzić?

Oglądając ukulele dobrze jest na początku zdecydować się na dobrany dla nas model. Ukulele sopranowe jest malutkie i niewątpliwie nie będzie pasowało osobie o wiekszych dłoniach i większych palcach. Być może mieć kłopot z chwytami. Prawdopodobnie będzie optymalne dla dziecka albo osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało osobie stawiającej pierwsze kroki w grze, więc jest to raczej wybór dla umiejących już grać ukulelistów, opcjonalnie dla tych z większymi dłońmi.

Następną kwestią jest materiał,z którego jest stworzone ukulele. Jeśli instrument ma być dla dziecka, lub będziemy z nim przemieszczać się, dobrą opcją powinno być wybranie takiego z tworzywa sztucznego, które jest trwalsze i mocniejsze. Trzeba jednak wziąć wtedy pod uwagę, że barwa nie będzie tak ciepła i charakterystyczna. Jeżeli natomiast planujemy kupić ukulele drewniane, a dopiero zaczynamy przygodę z grą i nie wiemy, czy za kilka tygodni gra na instrumencie nam się nie znudzi – pomyślmy, czy nie lepiej jednak kupić takie wykonane ze sklejki. Jest ono prawie dwa razy tańsze, a barwa jest prawie identyczna jak takiego drewnianego.

Ostatnią istotną kwestią jest sprawdzenie czy ukulele jest bezbłędnie wykonane. Ważne jest to, czy wszystkie łączenia są porządnie zrobione, czy gryf jest prosty i czy struny nie są za daleko albo za blisko gryfu. Te elementy mają duży wpływ na jakość gry, a przez to, mogą sprawić, że początkujący dosyć szybko się zrazi.

Polecamy dla Ciebie