Prawo

Jaką organizacją jest Naczelna Rada Adwokacka?

Z pewnością każdy adwokat w Kłodzku i każdym innym polskim mieście nie raz usłyszał o Naczelnej Radzie Adwokackiej. Organizacja ta mieści się w stolicy i zajmuje się szeroko pojętym sprawowaniem pieczy nad zawodem prawnika. Co jednak dokładnie robi Naczelna Rada Adwokacka i z kogo się składa?

Z kogo składa się Naczelna Rada Adwokacka?

Na czele Naczelnej Rady Adwokackiej stoi przede wszystkim Prezes NRA. Rada powstała w 1919 roku i wtedy właśnie prezesem został Cezary Ponikowski. Stał on na czele NRA w latach 1919-1920, 1921-1923, 1924-1926 i 1928-1929. {Oprócz niegoPoza nim w Naczelnej Radzie Adwokackiej pracują także adwokaci oraz dziekani okręgowych rad adwokackich. Warto tutaj wspomnieć, że nigdy nie są to randomowi/przypadkowi prawnicy. Wybranków wybiera Krajowy Zjazd Adwokatury i nie może być ich więcej niż ośmiu z jednej izby. Aktualnie prezesem NRA jest Przemysław Rosati, który został wybrany do tej roli w zeszłym roku.

Co należy do obowiązków Naczelnej Rady Adwokackiej?

Jednym z najważniejszych obowiązków Naczelnej Rady Adwokackiej jest bycie przedstawicielem adwokatury. Ponadto zajmuje się ona również ustalaniem zasad sprawowania zawodu i monitorowaniem działalności okręgowych rad adwokackich. To oczywiście nie są wszystkie obowiązki Naczelnej Rady Adwokackiej. Każdy adwokat w Kłodzku wie, że to właśnie tam odbywa się monitorowanie kształcenia aplikantów. Na liście kompetencji pojawiają się również nie mniej istotne sprawdzanie odwołań od uchwał okręgowych rad adwokackich oraz tworzenie wniosków i postulatów w zakresie tworzenia prawa i posługiwania się nim. Z niewiele mniej odpowiedzialnych obowiązków można w tym miejscu wymienić na przykład definiowanie regulaminów odnośnie wzorów pieczęci organów adwokatury czy też zakresu działania i zasad finansowania wizytatorów. Oczywiście obowiązków adwokatów, którzy są w składzie NRA jest zdecydowanie więcej. Właśnie z tego powodu w jej skład wchodzi aż tyle osób.

Szybsza praca adwokatów?

Z racji tego, że Naczelna Rada Adwokacka sprawuje pieczę nad wszystkimi prawnikami, próbuje także sprawić, że ich praca będzie szybsza i bardziej efektywna. Właśnie dlatego prezes NRA zaproponował przejście na cyfrową komunikację z samorządem oraz wymiarem sprawiedliwości. Teraz wszystko odbywa się w większości analogowo, co niesamowicie wydłuża cały proces. Tego typu rewolucje jednak oznaczają duże zapotrzebowanie na środki pieniężne, a te NRA chce dostać od adwokatów. Prawdopodobnie będzie się to wiązało ze zwiększeniem składki, którą co miesiąc muszą płacić adwokaci. Czasem jednak warto zainwestować w tak znaczącą zmianę jak przejście na cyfrową kancelarię. W dzisiejszych czasach, gdy prawie wszystko można załatwić przez internet, taka rewolucja powinna zajść przynajmniej kilka lat temu.

Polecamy dla Ciebie