Prawo

Jak wygląda sprawa karna a jak cywilna?

Główną różnicą pomiędzy postępowaniami karnymi a cywilnymi jest to jak są rozstrzygane. W sprawach karnych sędzia ma za zadanie poznać prawdę, nawet jeśli obrońca i prokurator nie są zaangażowani w sprawę. W postępowaniach cywilnych za to sędzia nie musi samodzielnie zdobywać informacji. Co jeszcze jest innego w tych sprawach? Kiedy musisz sprawdzonego adwokata? Czy zatrudnisz takiego w Gdańsku?

Jak wygląda sprawa karna?

Sprawy karne obejmują sytuacje, które są uważane za szkodliwe dla całego społeczeństwa.

W sprawie karnej to sąd odpowiada za wynik sprawy. Zatem to sąd musi starać się ustalić prawdę, nawet jeśli pozwany, jego prawnik i oskarżyciel nie wykazują żadnej inicjatywy w postępowaniu. W innym przypadku sąd ma za zadanie samemu znaleźć dowody i je analizować.

Czym charakteryzuje się sprawa cywilna?

Sprawy cywilne zazwyczaj dotyczą prywatnych sporów pomiędzy dwoma osobami albo organizacjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie procesu zależy od tego, jak strona się do niego przygotuje i jak sprawę pociągnie. Oprócz tego, że musi samodzielnie przedstawić sądowi dowody na poparcie jej postulatów, to również powinno się zrobić to w należytym czasie i formie – w innym przypadku sąd ma możliwość nie przyjąć takich dokumentów i oświadczeń.

Warto pamiętać, że to właśnie w postępowaniu cywilnym większość z nas stara się rozwiązać swoje sprawy w sądzie. Są to w dużej mierze postępowania spadkowe, odszkodowawcze, albo procesy rodzinne jak na przykład alimenty, adopcje oraz rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Weź pod uwagę, że postępowania cywilne rozwiązują pewne konflikty i niesamowicie ważne jest posiadanie profesjonalnego adwokata. Jego zadaniem jest znalezienie maksymalnej ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Wiedz, że w prawie cywilnym, całkowicie inaczej niż w karnym, to zaabsorbowanie wynajętego przez Ciebie prawnika decyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku z pewnością znajdziesz odpowiedniego prawnika, który pomoże Ci wygrać proces. 

W sprawie karnej za to sprawdzony prawnik pomoże Ci szybko i bezproblemowo przejść przez postępowanie i wykazać, że nie jesteś winny. Nawet jeśli masz pewność, że sprawa powinna skończyć się Twoją wygraną, to zaufany adwokat sprawi, że nie będziesz się tak stresował.

Nie jest istotne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy mecenasa w postępowaniu cywilnym – bez wątpienia powinieneś postawić na profesjonalnego i wykwalifikowanego prawnika, którego na pewno wyszukasz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – adwokat z Gdańska

Polecamy dla Ciebie