Edukacja

Jak wygląda nauka angielskiego u przedszkolaków?

Jakie są metody nauki języka angielskiego dla przedszkolaków?

Istnieje dużo różnych metod nauki i inne zostaną wykorzystane w szkołach językowych dla dorosłych i młodzieży, a inne przy przedszkolakach. Dla przedszkolaków przeważnie stosowane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • metoda reagowania całym ciałem,
  • nauka metodą komunikacyjną,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Na przykład metoda sensoryczna polega na przeprowadzaniu gier i zabaw w języku angielskim, w konsekwencji jest idealna tak samo dla młodszych, jak i trochę większych dzieci. Nauka z użyciem metody reagowania całym ciałem też jest popularna w przypadku przedszkolaków, ponieważ związana jest z reakcją motoryczną dziecka. Często stosowana metoda komunikacyjna widywana jest przy bardziej zaawansowanych uczniach i zakłada ona, że od samego początku dzieci nie używają języka ojczystego.

Nauka języka angielskiego metodą immersji – jak wygląda?

Jedną z najczęściej stosowanych metod na naukę języka angielskiego w przedszkolach angielskich jest immersja. Jest ona tak często stosowana i ma sporo swoich zwolenników, gdyż uczy maluchów języka obcego, bez przekładania wszystkiego na język polski. Co za tym idzie, przedszkolaki uczą się go intuicyjnie, tak jak dzieje się to z ich pierwszym językiem. Tym sposobem angielskiego najczęściej uczy się w przedszkolach niepublicznych dwujęzycznych, w których zatrudniani są osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci wykorzystują języka obcego w prawdziwych sytuacjach – w trakcie zabaw, posiłków albo spacerów. Daje to niesamowite efekty i powoduje, że dzieci nie stresują się podczas używania go i nie myślą wciąż o tym, czy dobrego czasu użyli, jak to dzieje się w przypadku dzieci starszych. 

Dlaczego tak ważne jest zadbanie o dobrą naukę języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im mniejsze, tym prościej uczą się języka. U większych dzieci ciężej jest zastosować część z metod, chociażby niesamowicie docenianą immersję. Maluchy ekspresowo zapamiętują nowe słówka i proste zdania. Bardzo dobrze też działa u nich nauka z wykorzystaniem zabawy, co zazwyczaj nie będzie dobrym sposobem w przypadku uczniów w wieku szkolnym. Powinno się jednak mieć na uwadze kilka podstawowych zasad nauki przedszkolaków. Przede wszystkim dzieci w przedszkolu nie potrafią się skoncentrować na długo i nie można planować kilku godzin lekcji na raz. Lubią naśladować innych, więc świetnie zdadzą egzamin zabawy w teatrzyk. A na koniec – dzieci takie uczą się przez sytuacje, które aktywizują zmysły. To właśnie dlatego świetnie jest poprowadzić naukę przy pomocy metod naturalnych, gdzie nie ma potrzeby siedzieć w miejscu, ale bawić się oraz powtarzać rymowanki, albo śpiewać piosenki. 
Niezmiernie istotne jest znalezienie odpowiedniego przedszkola angielskiego, w którym nauczyciele będą potrafili uczyć takie dzieci. Oczekiwania powinno spełnić przedszkole angielskie w Łomiankach.

Polecamy dla Ciebie