Edukacja

Gdzie znaleźć ukulele- stacjonarnie czy przez internet- plusy i przeciw

Myśląc o ukulele w wielu przypadkach dużo ludzi ma przed oczami po prostu miniaturową gitarę. Co to jest ukulele? Dokładniej mówiąc ukulele należy do grupy instrumentów szarpanych. Wynika to z tego, że swoim kształtem przypomina gitarę, aczkolwiek nieco się od niej różni. Instrument ten pochodzi z wysp hawajskich. Ukulele często wykorzystywane są jako instrument do akompanimentu, ale można grać na nim również samodzielnie. Ostatnimi czasy ukulele zdecydowanie zyskało na popularności, sklepy muzyczne posiadają w swojej ofercie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele dostępne jest tylko stacjonarnie? A może warto skorzystać z asortymentu sklepów prowadzących sprzedaż online? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – strona o ukulele

Jaka jest historia ukulele?

Ukulele pochodzi z wysp hawajskich, posiada filigranową konstrukcję, oraz miłe dla ucha brzmienie. Jego historia sięga schyłku XIX wieku. Pierwsze instrumenty zostały zbudowane przez portugalskich imigrantów, którzy w ówczesnych czasach pojawili się na wyspach hawajskich. Na ukulele grała tamtejsza rodzina królewska, i wtedy instrument ten robił się coraz bardziej popularny. Wówczas zostało ono częścią hawajskiej, wesołej kultury. Na początku 20 wieku było kojarzone głównie z muzyką jazzową, a w kolejnych latach jego popularność powoli malała. Wówczas też, wykształciła się wersja instrumentu, jaka jest znana do dziś. Uznaje się, że nazwa ukulele oznacza skaczącą pchłę, co z kolei odzwierciedla brzmienie jakie wydaje ten instrument. 

Jak wybrać właściwe ukulele??

Najważniejsze, na co należy wziąć pod uwagę szukając odpowiedniego instrumentu dla siebie jest jego rozmiar. Należy dobrać go wzrostu przyszłego właściciela, co znacznie usprawni naukę, a także zwiększy komfort gry. Warto pamiętać, że rozmiar nie oznacza tylko jego wielkości, ale również chodzi o dźwięk ukuleli. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, oraz tenorowy. Niewielkie ukulele jest zdecydowanie głośniejsze od tych dużych oraz wybrzmiewa krótko. Najgłośniejszym ukulele jest to tenorowe, oraz jego brzmienie jest najdłuższe. Zdecydowanie większe ukulele przez swój rozmiar jest niepraktyczne, a jednocześnie znacznie droższe. Dlatego rozmiarem, który jest zalecany zwłaszcza dla amatorów jest sopran. Jest to dobry model także dla dzieci, osób niskich, a także dla osób, których ręce są niewielkie. Można uznać, że ukulele sopranowe jest najbardziej uniwersalne. Oczywiście po nauczeniu się gry na mniejszym rozmiarze, warto zmienić na większy i powoli się z nim oswajać.  Poszukując swojego pierwszego ukulele równie istotnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Jak zrobione jest ukulele?

Z czego zrobione jest ukulele? Na rynku znaleźć można instrumenty wykonane z wielu różnych materiałów. Najpowszechniejsze, a także najbardziej przystępne cenowo są te ze sklejki oraz tworzyw sztucznych. Za instrument z litego drewna musielibyśmy zapłacić cenę dwukrotnie wyższą. Oczywiście to jak wykonane jest ukulele ma wpływ na jego brzmienie- jest on zdecydowanie lepszy w przypadku drewnianego instrumentu. Mimo wszystko początkujący na pewno nie znajdzie różnicy, dlatego na początku nie opłaca się inwestować zbyt wiele. Następnym ważnym kryterium przy wyborze idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpowszechniejsze są w kształcie ósemki, ale wykonywane są także w kształcie ananasa.

Kupno ukulele- sklep stacjonarny czy online

Wybierając odpowiedni instrumentu warto rozważyć wiele różnych czynników. Gdy już zdecydujemy jakiego dokładnie ukulele poszukujemy, należy rozważyć wybór dobrego sklepu. Lepiej szukać ukulele stacjonarnie, czy przez internet? Odpowiedź na to pytanie na pewno nie jest jednoznaczna. Obydwie opcje mają zalety i minusy.

W sklepie internetowym wybór jest na pewno większy, i dostępność instrumentów jest łatwiejsza. Jednakże nie posiadając doświadczenia z takim instrumentem jesteśmy zdani tylko na siebie, bez rady ze strony sprzedawcy. Nie można zapominać, że nie posiadamy możliwości dokładnego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego dźwięku, a jest to istotny aspekt.  Z drugiej strony sklepy internetowe kuszą znacznie przystępniejszymi cenami aniżeli w sklepach stacjonarnych, poza tym nie we wszystkich miastach znajduje się sklep z instrumentami.

Jeżeli jesteśmy początkujący, idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia sprzedawcy stacjonarnie. Jeżeli egzemplarz jaki nas interesuje nie jest dostępny, można go oczywiście zakupić online. W sytuacji bardziej zaawansowanych graczy, którzy mają pojęcie o tych instrumentach sytuacja wydaje się łatwiejsza, ponieważ mogą od razu kupić ukulele online.

Polecamy dla Ciebie