Inne

Florystyka funeralna – jak wykonać wyjątkowy bukiet?

Ceremonia pogrzebowa ma wyjątkowo długą historią –można powiedzieć, że tak odległą jak cała ludzkość. Sposób zorganizowania uroczystości i pogrzebania nieboszczyka odmienna jest  w zależności od kultury i tradycji danego kraju. W naszym kraju niełatwo ujrzeć sobie ostatnie pożegnanie bliskiego bez licznych, pięknych wiązanek pogrzebowych. Prawia każda pracownia florystyczna, zwłaszcza znajdująca się niedaleko cmentarza, oferuje wykonanie wiązanek pogrzebowych. Rośliny w dniu ostatniego pożegnania ulotność ludzkiego życia i są sposobem pożegnania się ze zmarłym. Wiązanki pogrzebowe mogą stać się także wyjątkowym podkreśleniem podniosłej atmosfery w świątyni. Prwaie każda osoba będąca na pogrzebie przynosi ze sobą jakiś bukiet pogrzebowy, który później kładziony jest na grób. Jakie są rodzaje i techniki florystyki funeralnej? Czym odróżniają się wieńce pogrzebowe od kompozycji nagrobnych? Gdzie zamowić wieńce pogrzebowe w Szczecinie?

Jak wybrać kwiaty na pogrzeb?

Na pewno nie każdy gatunek kwiatów będzie się nadawał do udekorowania grobu, szczególnie jesienią i zimą. Nie ma przeciwwskazań, aby pożegnać zmarłego jego ulubionymi kwiatami, jeżeli wystarczająco dobrze go znaliśmy. Pomimo tego w naszej kulturze jest pare gatunków kwiatów, kojarzonych głównie z pogrzebami. Są to gatunki najczęściej umieszczane w wieńcach pogrzebowych przez kwiaciarnie. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i wśród nich można wymienić: hortensje, chryzantemy, róże, kalie, lilie, mieczyki, oraz goździki. Rośliny te spotkać można w kilku odmianach kolorystycznych, przez co są zazwyczaj wybierane przez florystów. Mimo wszystko najchętniej używane kolory na ostatnie pożegnanie to białe, kremowe, czerwone i fioletowe. Ważna jest tutaj symbolika poszczególnych kolorów. Biały i kremowy symbolizują spokój, fioletowy natomiast kojarzony jest z żałobą. Przynosząc czerwone kwiaty na pogrzeb można okazać miłość do nieboszczyka.

Jakie są rodzaje florystyki funeralnej?

Florystyka funeralna dzieli się na dwa główne rodzaje. Jest to florystyka związaną z pogrzebem, oraz florystyka nagrobna. Produkty florystyczne jakie warto tutaj wyróżnić to m.in.: kompozycje nagrobne, dekoracje kościoła, dekoracje trumny, wieńce pogrzebowe, bukiety kondolencyjne, a także wiele innych. Wszystko zależne jest od potrzeb osoby kupującej m.in. możliwości finansowe, relacja jak ją wiązała z nieboszczykiem, oraz osobiste preferencje. Na uroczystości pogrzebowe zazwyczaj wybierane są wieńce oraz wiązanki pogrzebowe. Wieńce są rozbudowaną konstrukcją, stojącą pionowo, szczególnie chętnie kupowaną przez najbliższych czy delegacje firmowe. Wiązanka, jest prostszą kompozycją, którą można ułożyć na trumnie czy grobie i zarezerwowana jest dla dalszej rodziny lub koleżanek i kolegów. Osoby mniej związane ze zmarłym przynoszą zazwyczaj proste bukiety, oraz pojedyncze kwiaty. Oczywiście wybór właściwej kompozycji kwiatowej zależy od od zasobności portfela zamawiającego, a także jej prywatnych preferencji. Wieńce i wiązanki pogrzebowe można znaleźć w kwiaciarniach przycmentarnych. W większych miastach jak Szczecin wybór jest naprawdę urozmaicony. 

Florystyka funeralna – najpopularniejsze techniki

Technik florystycznych jest niezwykle dużo. Trzeba pamiętać, że florystyka pogrzebowa trochę różni się od pozostałych. Na pewno każda kwiaciarnia może mieć własne techniki florystyczne. Mimo to te najbardziej popularne i przydatne to: drutowanie, klejenie, wicie, szynowanie, owijanie, a także nadziewanie. Technika wiązania dzieli się dodatkowo na wiązanie spiralne i równoległe. Spiralne odróżnia się tym, że łodygi dokładane są po kolei, układana pod właściwym kątem. Krępuje się je w miejscu, gdzie stykają się ze sobą łodygi. Wiązanie równoległe polega na układaniu kwiatów jeden obok drugiego, inaczej mówiąc równolegle. Aby całość była trwała używa się kilka wiązań. Techniką, która niezwykle często używana jest we florystyce funeralnej jest drutowanie. Umożliwia ona ukształtowanie łodyg, a mimo to one się nie łamią. Powszechnym narzędziem we florystyce jest również pistolet na gorący klej, który umożliwia uniknąć nawijania na druty. 

Polecamy dla Ciebie