Turystyka

Dzieci a kajaki czy jest to dobry pomysł?!

Z pewnością spływ kajakowy cieszy się popularnością. Kajaki w Krutyniu nie są tylko ogromną przygodą ale także świetną formą aktywności fizycznej i szansą czasu spędzonego z rodziną. Jeśli masz zaplanowaną spływ kajakowy razem z dziećmi sprawdź nasz tekst , aby poznać kilka ważnych tipów.

W jakim wieku możemy wziąć dziecko na kajaki?

Organizacja spływów kajakowych z dzieckiem poniżej trzeciego roku życia niestety nie jest dobrym pomysłem ze względu na bezpieczeństwo. Jest to spowodowane między innymi:

 • trudności z dopasowaniem kamizelki ratunkowej dla dzieci poniżej trzeciego roku życia
 • małe dzieci czują się niekomfortowo zarówno w kajaku a także w kamizelce ratunkowej
 • rodzice mogą nie posiadać wiedzy o tym czy jego dziecko jest uczulone na użądlenia owadów, które zdarzają się często na kajakach
 • zbytnie zaaferowanie dzieckiem przez dorosłego. 

Czy dziecko w wieku przedszkolnym możemy zabrać na spływ kajakowy?

Najlepszy czas w którym wypożyczalnia kajaków może być odwiedzona to przedszkolny wiek dziecka. To jest ten czas, kiedy warto przetestować rodzinny spływ kajakowy. Taki spływ możemy zorganizować w wielu miastach jednym z nich jest Krutyń. że z reguły spływ po rzece jest ciekawszy niż spływ kajakowy po jeziorze, ponieważ non stop zmienia się krajobraz. 

Spływ kajakowy z większymi dziećmi – coraz większa frajda??

Wyjazd na spływ kajakowy z większymi dziećmi może odbywać się nawet kilka dni. To super alternatywa na wakacje w Polsce, gdyż w przeciwieństwie do kilkugodzinnego zwiedzania, spływ kajakowy nie powoduje marudzenia przez dzieci. Nawet jeżeli dziecko nie ma wcześniejszego zaznajomienia z kajakiem to będzie zadowolone taką wycieczką.
Jednakże musisz pamiętać, że dziecko w wieku szkolnym to już nie maluch, który boi się nowych okoliczności. Dziecko w takim wieku wymaga interesujących atrakcji, wyzwań a także adrenaliny! Pamiętaj, aby:
 • nie wybierać najłatwiejszej rzeki – wybierz dostosowaną do waszych umiejętności, 
 • dla nastolatków pływających pod okiem doświadczonych kajakarzy wziąć kajaki jednoosobowe,

Jaką trasę wybrać dla dzieci – sprawdź nasze tipy!

Trasa którą biegnie spływ kajakowy koniecznie ma być dopasowana do waszych umiejętności. Pamiętaj, że Dla Ciebie zbiornik wody o głębokości 1 m sięga do pępka, ale dla kilkulatka może sięgać do szyi.

Na co należy zwrócić uwagę, oceniając trudności na spływie kajakowym z dziećmi:

 • nurt rzeki,
 • progi wodne,
 • liczba zwałek,
 • gałęzie które wiszą nad rzeką,
 • to jaka jest głębokość rzeki.

Jakie są najistotniejsze zasady spływów z dziećmi?

Jeden opiekun na każde dziecko!

Pamiętaj, że na spływie kajakowym z maluchami nie powinno się mieć pod kontrolą większej ilości dzieci, niż taka której, w rzeczywistości jest się w stanie zapewnić bezpieczeństwo w czasie potencjalnej wywrotki.

Nie należy płynąc samemu!

Jest to zasada, którą powinniśmy przestrzegać zawsze. Nigdy nie wiadomo, kiedy pomoc będzie Ci potrzebna, także cały czas powinien być ktoś tuż obok Twojego kajaka. Ponadto w każdej grupie powinna być co najmniej jeden doświadczony człowiek, który będzie komandorem na wodzie. 

Ubierz siebie a także swoje dzieci w kamizelkę ratunkową!

Jest to z pewnością najważniejsza zasada w trakcie kajaków, zarówno z dziećmi, jak i bez nich. Z pewnością na kajakach z dziećmi konieczne jest też ubranie się w kamizelkę asekuracyjną. Niezależnie od tego czy czujesz się w wodzie pewnie, bezpieczeństwo jest najważniejsze. 

Polecamy dla Ciebie