Przemysł

Dla kogo są kursy energetyczne?

Kursy SEP – czym są i kto powinien się nimi zainteresować?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że istnieją kursy SEP na poziomach G1, G oraz G3. Kursy takie przygotowują do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne i gazowe. Ten egzamin musi zdać każda osoba, która chce mieć pracę w branży energetycznej. Żeby zgłosić się na kurs musisz być pełnoletni i posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Powinieneś o nim pomyśleć jeżeli jesteś studentem, który chce poszerzyć swoją wiedzę na temat branży energetycznej, elektrycznej i gazowej, albo jeśli jesteś wieloletnim pracownikiem i potrzebujesz dodatkowych uprawnień, albo kiedy aktualne już się przeterminowały. Oczywiście w kursie SEP mogą wziąć udział również całkiem nowe osoby w branży, które nie mają żadnych umiejętności ani doświadczenia. Warto wiedzieć, że kursy energetyczne trzeba odnawiać co 5 lat.

Artykuł na podstawie oferty CSZ – kursy sep z Krakowa.

Co dadzą Ci uprawnienia po kursie SEP?

Kurs SEP zazwyczaj składa się z zajęć teoretycznych, podczas których prowadzący przedstawia prezentację a następnie z egzaminu, który sprawdza to co zostało zaprezentowane. Sporo firm prowadzących kursy SEP proponuje zorganizowanie go w każdym miejscu w kraju, dla przykładu w Krakowie, byle uzbierała się grupa przynajmniej 5 osób.

W trakcie kursu SEP kursantom zostaną przybliżone akty prawne, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy ale też informacje na temat pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej. Zapisując się na kurs energetyczny G1 dostaniesz pozwolenie na kontrolowanie sprzętów, instalacji i sieci energetycznych o napięciu równym lub niższym od 1 kilowolta ale też takich o napięciu znamionowym większym niż 1 kilowolt. W dodatku realizując kurs SEP i zaliczając egzamin państwowy dostaniesz możliwość użytkowania i dozoru maszyn elektrotermicznych i tych do elektrolizy.

Kolejny poziom kursu SEP to jest G2 i uzyskując takie kompetencje będziesz mógł pracować przy montażu, obsłudze i renowacji urządzeń, które przenoszą ciepło powyżej 50 kilowatów, oraz kotłów, turbin wodnych i parowych, wentylacji i klimatyzacji o mocy powyżej 50 kilowatów.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj kursu SEP i jest to G3. Podczas jego trwania dowiesz się o sprzętach gazowych i zyskasz kompetencje do obsługi, konserwowania oraz doglądania urządzeń oraz instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i powyżej, gazogeneratorów, turbin gazowych i urządzeń przeznaczonych do wytwarzania paliw gazowych. Na dodatek będziesz mógł się zajmować utrzymaniem urządzeń, które służą do oczyszczania, rozlewania i przetwarzania gazu i paliw gazowych. Istotna jest również możliwość obsługi aparatury, która służy do kontroli, pomiarów i sterowania siecią, instalacjami a także pojedynczymi urządzeniami. 

Jak z tego wynika każdy poziom kursu SEP jest inny pod względem obowiązków. Możesz dobrać ten, który jest potrzebny Ci do pracy, ale też możesz zrobić wszystkie na raz. W Krakowie znajdziesz sporo firm, które przygotują dla Ciebie kurs SEP i egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać podczas egzaminu?

Egzamin przeważnie ma miejsce w ten sam dzień co odbył się kurs i ma formę ustną. W trakcie niego komisja może spytać o to jak działają urządzenia, instalacja oraz sieci. Możesz przygotować się na pytania o to jakie są zasady i warunki wykonywania prac kontrolno–pomiarowych i montażowych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa będą również zapytania o zasady BHP, jak udzielić pierwszą pomoc oraz jak wygląda ochrona przeciwpożarowa. Na koniec może znaleźć się również pytanie jak zachować się w przypadku awarii, pożaru albo innego zagrożenia dla sprzętów i ludzi. Każde z tych zagadnień będzie Ci przedstawione na kursie energetycznym w Krakowie i każdym innej miejscowości, więc nie musisz się martwić, że coś będzie dla Ciebie niejasne.