Pamięć masowa jest stosowana przy trzymaniu na niej dużej ilości danych. Pamięcią masową jest przede wszystkim dysk HDD lub SSD, który mamy w komputerze, ale istnieją też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Pospolite przenośne pamięci masowe to przykładowo płyta CD, karta pamięci czy pendrive. Jaka jest różnica między pamięcią masową a operacyjną? Jakie pamięci masowe będą odpowiednie dla użytkownika prywatnego, a jakie dla korporacji?
Różnice między pamięcią operacyjną a masową?
Pamięć masowa ma za zadanie przechowywać pliki permanentnie. Rzecz w tym, że nie jest istotne czy odłączysz komputer z zasilania, wyjmiesz dysk, przełączysz go do drugiego urządzenia, a potem ponownie zamontujesz w pierwszym laptopie, baza danych, którą zapisałeś będzie tam wciąż. Tak długo jak ich nie wyrzucisz.
Pamięć operacyjna natomiast zeruje się za każdym razem kiedy wyłączasz komputer. Oznacza to, że po każdym ponownym uruchomieniu zapisujesz ją na nowo, a ona podczas wyłączania znowu się wyczyści. Wynika to z tego, że wykorzystywana jest do wykonywania operacji w danej chwili.
Jaka pamięć masowa do użytku osobistego?
Użytkownik, który chciałby kupić pamięć masową do domu prawdopodobnie nie potrzebuje wielkich zabezpieczeń albo nośników danych, które przechowują bardzo duże ilości gigabajtów. Dla używania w domu bardzo dobrze sprawdzi się flash USB albo karta pamięci. Jedno i drugie znajdziemy w różnych wielkościach i są dostępne we wszystkich sklepach z komputerami, a nawet w supermarketach. Pamięć flash USB znajdziemy także z opcją szyfrowania – jest to świetne narzędzie dla użytkowników, którzy są pewni tego czego chcą od pamięci masowej.
Te opcje bardzo dobrze sprawdzą się kiedy potrzebujesz zewnętrznego nośnika danych aby przechowywać pliki takie jak obrazki, filmy oraz muzyka. Jest to również pewnego rodzaju zabezpieczenie na wypadek usunięcia tych danych z laptopa.
Pozostaje także kwestia pamięci masowej w charakterze dysku twardego. Wyróżniamy dyski HDD i SSD. Ten drugi jest droższy, ale zasadniczo solidniejszy i dynamiczniejszy. Jeżeli chcemy rozszerzyć pamięć komputera wystarczy zainwestować w dysk HDD, ale jeżeli chcielibyśmy sprawić, że będzie szybszy warto kupić dysk SSD. Tego typu pamięć masowa nie jest wymienna. W komputerach do użytku domowego pasują obydwie pamięci masowe. Jest to zależne od tego czy komputer służy nam do czytania w internecie wiadomości i oglądania filmów, czy może do ściągania dużej ilości danych z internetu i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.
Jaka pamięć masowa do do użytku komercyjnego?
Jeśli szukasz przemyślanego systemu do biura to z pewnością masz całkowicie odmienne potrzeby pod względem pamięci masowej niż użytkownik kupujący ją na własny użytek. Bezwzględnie istotniejsza jest ochrona danych, które są tam trzymane. Mowa tutaj zarówno o ochronie przed pomyłkami pracowników jak i przed oprogramowaniami zewnętrznymi. Powinno się również zwrócić uwagę na tworzenie kopii zapasowej, czy istnieje, jeżeli tak to czy jest to zautomatyzowane czy trzeba robić to samemu. Na dodatek w korporacji ważne jest aby wszystkie komputery chodziły szybko i bez problemu. Warto więc sprawdzić czy pamięć masowa wspomaga ten mechanizm.
W dużych firmach w biurach graficznych lub programistycznych zdecydowanie trafniejszym wyborem powinien być dysk SSD niż HDD.
Ostatnio popularne zaczynają być całe systemy pamięci masowej, przykładowo NAS. Wykorzystują one dostęp do sieci ale tylko dla konkretnych sprzętów. Procedura ta jest korzystniejsza cenowo i bezpieczniejsza niż korzystanie z chmury.
Jeśli chcesz poczytać więcej na temat rozwiązań dla firm, sprawdź Data Experts – serwis pamięci masowej.