Męski styl

Czy garnitur w kratę to dobry wybór?

Krata zazwyczaj nie kojarzy się ze wzorem używanym na garniturach męskich. Mimo wszystko, ostatnio powraca ona do łask, również na oficjalnych ubiorach. Jest to wzór bardzo chętnie wybierany zwłaszcza w modzie ślubnej, i wbrew pozorom pasuje ona do większości sylwetek.  Po taką stylizację sięgają zarówno młodzi, jak i starsi mężczyźni. Bez wątpienia krata odznacza się w grupie gładkich, jednokolorowych garniturów. Oczywiście do tak osobliwego zestawu powinno się umiejętnie dobrać pozostałe dodatki jak buty, zegarek czy krawat. Na jakie okazje założyć garnitur w kratę? Jak właściwie wybrać rodzaj kraty?

Garnitur w kratę – krótka historia

Jak wiadomo moda na garnitury w kratę wróciła do łask stosunkowo niedawno, na pewno nie jest to nowy wzór. Tego rodzaju garnitury były popularne już w latach dwudziestych. Wtedy jednolite zestawy uważano za ekstrawaganckie.  W tamtych czasach za wzór mody uchodził ówczesny książę Walii – Edward VIII. Do dziś itnieje określenie „krata księcia Walii”, które znaczy specyficzny biało – czarny deseń przełamany niebieską nitką. Szczególnie chętnie wybierali go młodzi Brytyjczycy a także Amerykanie, uważając to za ówczesną alternatywę jednolitych kompletów. Garnitur w kratę łączony jest również z ubiorem myśliwych, gwiazd kina, czy filmowych gangsterów. W następnych latach wyszły one z łask, aby ponownie do nich wrócić kilka lat temu. W chwili obecnej jest to wzór bardzo lubiany zwłaszcza przez przyszłych panów młodych, ale także na spotkania biznesowe i duże przyjęcia, gdzie z pewnością będzie się odznaczał.

Jaką koszulę wybrać do garnituru w kratkę?

Garnitur w kratę idealnie nada się zwłaszcza dla mężczyzn którzy chcą wyróżnić się w tłumie, a także takich, którzy lubią eksperymentować z modą. Aby taka stylizacja wyglądała dobrze, należy starannie wybrać wszystkie dodatki. Jednym z najważniejszych jest niewątpliwie koszula. Można tutaj trzymać się reguły, że kiedy w naszym ubraniu dominuje jakiś wzór, reszta powinna być stonowana, gładka. Wybierając garnitur warto szukać  „bezpiecznej” kraty, która delikatnie kontrastuje z kolorem przewodnim. Innymi słowy do granatowego garnituru dobrze będzie wyglądała delikatna, jasnoniebieska krata. W przypadku koszuli warto znaleźć gładką i stonowaną. Nie zawsze oznacza to kolor biały, można dopasowywać inne kolory zgodnie z regułami dobrego gustu. Na pewno garnitur w kratę nie wyklucza całkowicie jakichkolwiek wzorów na koszuli. Trzeba je po prostu dobierać ostrożnie z wyczuciem dobrego smaku.

Dodatki do garnituru w kratę

Dobór właściwych dodatków do garnituru w kratkę zależny jest od typu stylizacji jaką chcemy stworzyć. Inne będą dobre do formalnych spotkań biznesowych, a inne do nieoficjalnego spotkania z przyjaciółmi. Ciekawe połączenie ten ubiór tworzy w zestawieniu z trampkami w stylu casual. Dobór dodatków zależy także od rodzaju kraty, prościej jest je dobrać do subtelnego, stonowanego wzoru. Warto dopasować koszule gładkie, kolorystycznie współgrające z resztą ubioru. W czasie uroczystości oficjalnych warto także postawić na klasykę jeśli chodzi o buty. Można dobrać tradycyjne, ze skóry, kolorystycznie pasujące do reszty kompletu. Formalnego ubioru dopełnią odpowiednio dobrane spinki do mankietów. Część mężczyzn chętnie do większości stylizacji zakładają zegarki, co również jest odpowiednim wyborem jeśli chodzi o garnitur w kratę.

Czy garnitur w kratkę jest dobrym wyborem dla pana młodego? 

W ostatnich latach krata na garniturze jest chętnie wybierana przez przyszłych panów młodych. Jednakże jest to stosunkowo odważny wzór, dlatego warto zastanowić się dla kogo będzie on odpowiedni? Wbrew panującemu przekonaniu garnitur w kratkę jest doskonałym rozwiązaniem właściwie dla każdego mężczyzny. Krata na takim zestawie może być zarówno odważna, jak i bardziej subtelna, dlatego odpowiednio dobrana będzie pasowała do każdego rodzaju sylwetki pana młodego. Jeśli sami nie umiemy dobrać dobrego wzoru, można przed tak ważnym dniem jakim jest ślub skorzystać z porad profesjonalnego stylisty. Nie można zapominać, że krata jest dobrym wzorem zarówno dla młodych mężczyzn, jak i tych w dojrzałym wieku. Wszystko zależne jest od właściwego dobrania koloru, fasonu itp. Ostatnio modne stało się organizowanie wesela z nieszablonowym motywem przewodnim. Garnitur w kratę jest idealnym wyborem jeśli chodzi o ślub w stylu boho, rustykalnym a także w stodole.  

Garnitur w kratę – na co dzień i od święta

Warto wybrać garnitur w kratę, jeżeli pragniemy wyróżnić się z tłumu, a także pokazać, że mamy pojęcie o najnowszej modzie. Oczywiście nie zawsze trzeba zakładać całego kompletu na raz. Na nieoficjalne spotkania warto wybrać np. spodnie w kratę, a do tego sweter w stylu casualowym. Z kolei marynarka w kratę dobrze się zarówno do spodni jeansowych, jak i chinosów. Taki komplet jest dobrym strojem pozwalającym komponować wiele różnych opcji stylistycznych. Krata w stroju formalnym, jak i tym codziennym jest idealnym wyborem o każdej porze roku. Ślub jesienią jest możliwością do pokazania się w brązach, szarościach, beżach. Odważniejsi panowie mogą postawić na mocniejsze kolory jak na przykład burgundy czy szmaragd. Tak dopasowany zestaw pana młodego z pewnością zaakcentuje jego silną osobowość ale też go wyróżni.