Edukacja

Czego obawia się student? Słów parę o ubezpieczeniach dla studentów

Jesteś żakiem? A może dopiero planujesz wybrać się na wybraną uczelnię wyższą wymarzony uniwersytet?

Czeka Cię cudowny i pracowity okres zapełniony po brzegi nauką ciekawych rzeczy, zawieraniem nowych przyjaźni a może też wyjazdów i wymian studenckich? Pośród tych wszystkich intensywnych wrażeń i doświadczeń pamiętaj o tym co najważniejsze mianowicie o swoim zdrowiu. Czytaj żeby dowiedzieć się, jakie są opcje ubezpieczeń dla studentów. Do kiedy obowiązuje takie ubezpieczenie a także czy warto zakupić również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków? 

Ubezpieczenie na czas nauki – tyczy się też także studentów?

Osoby studiujące,które są pomiędzy 18 a 26 rokiem życia, dotyczy dalej ubezpieczenie zdrowotne podczas kontynuowania edukacji. Ubezpieczenie studenckie poprzez Narodowego Funduszu Zdrowia jest konieczne i można się o nie ubiegaćna 2 sposoby:

  1. poprzez uczelnię
  2. poprzez członków rodziny, którzy pracują

Jeśli osoba studiująca nie ma nikogo z ,kto pracuje np. kiedy danego studenta rodzice nie żyją,albo nie posiadają ubezpieczenia, uniwersytet może zgłosić taką osobę do ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia . Istotne jest w tym przypadku tylko to aby zgłosić fak ten władzom uczelni. W wypadku kiedy pełnoletni student jest małżonkiem/małżonką, osobą zgłaszającą go do NFZ może być też współmałżonek,który pracuje.

Kiedy student nie może zostać ubezpieczona w ramach Narodowy Fundusz Zdrowia przez nikogo z rodziny, może zgłosić go uniwersytet, warunkiem jest tylko specjalny wniosek.

Z ubezpieczenia zdrowotnego student może korzystać przez cały czas nauki do aż czterech miesięcy od ich ukończenia. 

Ważne żeby zasygnalizować, że żacy, którzy przekroczyli 26 rok życia nie mają możliwości by korzystać z ubezpieczenia zadeklarowanego przez rodziców czy opiekunów prawnych. W takim razie ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje uniwersytet. Aby to wykorzystać należy przedłożyć w dziekanacie specjalny wniosek w takim celu.

NNW jakie to ubezpieczenie i czego powinno dotyczyć?

NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Czas kształcenia na uniwersytecie jest zazwyczaj dość okresem zwiększonej intensywności,opłaca się w takim okresie lepiej zadbać o bezpieczeństwo swojego zdrowia ,poprzez kupno dodatkowej polisy. Polisa ta dla żaka jest nadprogramowym zabezpieczeniem, jakie można dopasować do swoich potrzeb. Pełni ona wsparcie pieniężne w razie nieszczęśliwego wypadku albo przebywania w placówce medycznej. Polisę taką można dobrać samemu czy też użyć tej proponowanej poprzez uniwersytet.

Warto tutaj wspomnieć,że polisa proponowana przez uniwersytety jest ubezpieczeniem grupowym. Do zalet należy tutaj bardzo korzystna cena takiego ubezpieczenia, ale jest to powiązane z bardzo niską kwotą odszkodowań w okoliczności wypadków. Dlatego jeśli jesteś bardziej narażony na niebezpieczeństwo wypadków np. przez regularne podróże lub uprawianie niebezpiecznych rodzajów sportu jak np. jeździectwo, zastanów się nad wykupieniem nadprogramowe polisy, może się naprawdę przydać.

Na rynku są również ubezpieczenia świadczące łączenie NNW z ochroną w wypadku nastąpienia różnych chorób. Jeśli chcesz zapewnić sobie kompleksową ochronę może opłaci się pomyśleć nad taką opcją.

Co to są karty studenckie oraz do czego są przydatne?

Karty studenckie posiadają wielofunkcyjny charakter co sprawia,że są dość popularne. Po pierwsze,w przypadku gdy płacimy za kartę studencką, dostajemy dostęp na cały rok do ubezpieczenia NNW dla żaków. Taka karta jest swoistym zabezpieczeniem,jednak nie daje gwarancji zabezpieczenia wobec wszelkich nieszczęść, które mogą Ci się przytrafić. jest kilka rodzajów kart,które można dopasować do swoich preferencji np. ubezpieczać Cię podczas uprawiania ryzykownych sportów, albo podczas odbywania praktyk studenckich. Karty zapewniają dodatkową przydającą się funkcję a dokładnie mówiąc, uprawniają do korzystania  z rabatów przykładowo z transportu publicznego czy z restauracji.

Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa

W przypadku wyjazdów na wymiany studenckie niektóre uniwersytety opróczubezpieczenia od następstw niebezpiecznych wypadków wymagają teżposiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego w skrócie EKUZ. Karta ta jest potwierdzeniem ubezpieczenia w NFZ i uprawnia do korzystania z opieki medycznej w ramach porozumieniapaństw członkowskich unii europejskiej w dziale opieki medycznej. Jak wyrobić kartę EKUZ? Jest możliwość zrobienia tego w wojewódzkim oddziale NFZ, po złożeniu wniosku. Teraz kartę tę można bez trudu wyrobić też online.

***

Rodzajów ubezpieczeń studenckich jest bardzo dużo. Opłaca się zapoznać się ze wszystkimi aby dokonać wyboru stosownego dla siebie i czuć się swobodnie i beztrosko w czasie studiowania.

Polecamy dla Ciebie