Zdrowie

Co trzeba zrobić, aby zostać stomatologiem? Ścieżka kariery

Stomatolog jest fachem nie tylko skomplikowanym, ale i nad wyraz odpowiedzialnym. W związku z tym nie zaskakuje fakt, że droga, która zamienia studenta w fachowca jest niezwykle rozległa, a niekiedy także pełna wybojów. Postaramy się dziś wytłumaczyć, co trzeba uczynić oraz jakie studia ukończyć, żeby móc pracować w tym wymagającym, aczkolwiek niezwykle satysfakcjonującym zawodzie, jakim jest stomatolog. Bytom, Kraków oraz inne większe lub mniejsze miasta są niekiedy doskonałymi miejscami aby rozwijać się w tej branży, zaliczyć studia oraz zdobywać pierwsze zawodowe doświadczenie. 

Dentysta – jakie studia należy ukończyć, aby nim zostać?

Nie istnieje inna droga w celu uzyskania miana dentysty, niż ukończenie studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Dobrze jest wiedzieć, że mówimy tutaj o jednolitych studiach magisterskich. Ponadto wszyscy studenci podejmujący naukę na tym kierunku stoją przed decyzją odnośnie swojej specjalizacji. Tych jest kilka, w zależności oczywiście od konkretnej uczelni lub uniwersytetu. Przyszły stomatolog może zdecydować się chociażby na specjalizację dotyczącą stomatologii dziecięcej lub chirurgii szczękowej. Studia lekarsko-dentystyczne należą do niezwykle wymagających, ale od wielu lat nieprzerwanie mogą szczycić się ogromnym powodzeniem pośród najbardziej ambitnych i zdolnych młodych ludzi. 

Co przyszłego stomatologa czeka po studiach?

Zaliczenie studiów to jednak dopiero początek drogi do zostania dentystą. Po studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym aspirujący stomatolog musi zaliczyć roczny staż podyplomowy, a po jego zakończeniu przystąpić do egzaminu państwowego, który jest niezwykle trudny, złożony i wymagający obszernej wiedzy, a także umiejętności praktycznych nabytych w trakcie uprzednio wspomnianego stażu. Należy zauważyć, że ów wspomniany staż jest w całości płatny i odbywa się w jednej z zaleconych placówek medycznych.

Podsumowując, droga do zostania dentystą jest naprawdę długa i wyboista, ale w związku z tym możemy na co dzień korzystać z usług fachowców, którzy świetnie znają się na leczeniu zębów i posiadają niezwykle szeroką wiedzę i kompetencje. W dzisiejszych czasach wszelkie schorzenia zębów oraz jamy ustnej nie stanowią przeszkody dla doświadczonego, kompetentnego dentysty.

Źródło informacji: http://www.eskulap-stomatologia.pl/ z Bytomia

Polecamy dla Ciebie