natychmiastwchodzi następny, co daje pewność niezawodności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne minusy. Jedną z nich jest znacznie dłuższy czas transakcji, gdyż często zdolności obliczeniowe użytkowników są niewystarczające. O kryptowalutach na pewno nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, gdyż kontrolowanie takich transakcji wykorzystuje wyjątkowo duże ilości prądu.
Biznes
Co to są kryptowaluty?

Gdzie ma miejsce handel kryptowalutami?
Najwięcej transakcji kupowania i sprzedaży kryptowalut odbywa się na giełdach. Jest to miejsce oferujące stosunkowo niewygórowane koszty transakcji, a także komfort. W tym przypadku jedynym kosztem jest procent od transakcji, gdyż giełdy walut wirtualnych nie pobierają stawki za założenie konta. Oczywiście istnieje wiele kryptogiełd proponującej przeróżne kryptowaluty, różnią się również między sobą jakością oferowanego bezpieczeństwa. Przed zawarciem transakcji należy sprawdzić ranking giełd kryptowalut, aby móc wybrać najodpowiedniejszej. Oczywiście kryptogiełda nie jest jedyną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:
- w kantorze z kryptowalutami,
- od innego użytkownika kryptowalut,
- w bitomacie.
Nie ma wątpliwości, że nie każda kryptowaluta będzie dostępna w powyższych miejscach, na pewno najbardziej urozmaicony wybór będzie na kryptogiełdach.
Gdzie trzyma się kryptowaluty
Kiedy już zostaniemy właścicielami kryptowaluty poprzez np. kupno na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa klucze- prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można udostępnić innym użytkownikom w celu przekazania na nasze konto kryptowaluty. Klucz prywatny jak sama nazwa wskazuje jest wyłącznie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. Z jego użyciem można zarządzać zgromadzonymi środkami. Oczywiście nie wolno dopuścić do kradzieży klucza przez osoby trzecie. Sprawi to do przejęcia naszego portfela przez osoby niepowołane. W sytuacji kryptowalut nie ma opcji oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka ma unikalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W przypadku jakiejkolwiek niezgodności pomiędzy rejestrami, transakcja z podejrzanym kodem jest od razu usuwana przez system.
Jak odbywa się płatność kryptowalutami?
Jak wyglądają transakcje z użyciem kryptowalut? Jest to przelewanie między portfelami, a następnie weryfikacja wszystkich transakcji przez użytkowników określonej sieci. Aby transakcja była możliwa dany sklep musi na pewno udostępnić opcję płacenia w ten sposób. Kryptowalutami oczywiście można również handlować na kryptogiełdach. W sytuacji portfeli kryptowalutowych wyjątkowo ważną kwestią jest dbanie o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można pozwolić na utratę prywatnego klucza, gdyż nie ma możliwości jego odzyskania. Niestety, jeżeli już dojdzie do straty klucza właściciel straci bezpowrotnie wszystkie swoje uzbierane środki. Warto wspomnieć, że w chwili obecnej najpowszechniejszą kryptowalutą jest bitcoin. Za jego sprawą ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz bardziej znany i coraz więcej przedsiębiorców umożliwia opcję płacenia kryptowalutami. Obecnie na rynku dostępnych jest ok. 4000 różnych walut wirtualnych. Przed rozpoczęciem swojej przygody z walutami wirtualnym oczywiście powinno się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i zasadami dokonywania transakcji.