Zdrowie

Chirurg stomatologiczny – czym się zajmuje? Czym różni się od dentysty?

Nie da się ukryć, że w sytuacji bólu zębów lub wszelkich przypadłości jamy ustnej należy udać się do specjalisty. Obecnie medycyna nieustannie się rozwija,  a takowych fachowców jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o idealny stan jamy ustnej i zębów. Mnóstwo pacjentów często zastanawia się, czy z daną przypadłością lepiej wybrać się do fachowca takiego jak dentysta, czy może chirurg stomatologiczny (Gryfino) to lepsze rozwiązanie. Postaramy się dziś wytłumaczyć różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, jak również przedstawimy, w jakich przypadkach warto korzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, ale wydaje się, że stosunkowo mało pacjentów zdaje sobie sprawę z tych różnic.

Chirurg dentystyczny, dentysta, a może ortodonta – do kogo należy się udać?

Przede wszystkim trzeba na samym początku zauważyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, jak również ortodonta, różnią się od siebie, niekiedy dość drastycznie.

Lekarz denstysta

Zacznimy może od fachu najbardziej popularnego, a więc dentysty. Dentysta to osoba, która odpowiada za leczenie różnorakich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się nade wszystko regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu aparatami zębowymi czy też szynami stomatologicznymi.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, którego obowiązki są znacznie bardziej rozległe z pewnego prostego względu – odpowiada nie tylko za zęby, jak wcześniej opisani specjaliści, ale również za całą powierzchnię jamy ustnej. Czyni to z niego lekarza, który sprosta nawet najbardziej złożonym zadaniom, takim jak między innymi implantologia. 

Chirurg stomatologiczny – kiedy należy go odwiedzić? W czym może pomóc?

Dobrze zdawać sobie sprawę, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest o wiele bardziej obszerny od zwykłego dentysty. W zakres jego usług wchodzi chociażby usuwanie zęba mądrości czy usuwanie wszelkich ubytków zębów, jak również implantologia (Gryfino), a więc wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest także fachowcem, do którego trzeba udać się, kiedy podejrzewany jest u nas nowotwór kości twarzoczaszki lub jamy ustnej – dzięki swoim kompetencjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) z pewnością będzie w stanie sprostać tym przypadłościom. Reasumując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający robiących wrażenie kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na sprawne zażegnanie nawet najbardziej nieprzyjemnych objawów dotyczących nie tylko zębów, ale i całego wnętrza jamy ustnej.

Polecamy dla Ciebie