Biznes

Cechy dobrego księgowego

Władanie wiedzą z dziedziny finansów nie wystarczy żeby być idealnym księgowym. Bezsprzecznie są to podstawy i bez takiej wiedzy nie da się pracować w tym zawodzie, jednak księgowy, któremu klienci chcą zaufać powinien cechować się odpowiednim charakterem. Jakie cechy charakteru powinien mieć więc dobry księgowy i kto nadaje się żeby pracować w tej profesji? 

Jakie obowiązki ma księgowy?

Zakres obowiązków w księgowości może się lekko różnić zależnie od firmy pracy. Najczęściej jednak jednym ze zobowiązań może być opieka nad zestawieniami finansowymi i regularne prowadzenie pełnej rachunkowości. Księgowy powinien także prowadzić księgi finansowe i robić deklaracje podatkowe i współpracować z Urzędem Skarbowym oraz ZUSem.

Coraz częściej biuro rachunkowe zajmuje się zadaniami kadrowymi, czyli jest to również sporządzanie listy płac oraz wyliczanie wynagrodzeń, zasiłków a także wszystkich innych świadczeń dla zatrudnionych osób oraz zleceniobiorców.

Jakie umiejętności powinien posiadać kandydat na księgowego?

Oprócz teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu księgowości oraz znajomości prawa podatkowego oraz gospodarczego, księgowy musi doskonale odnajdywać się w środowisku pracy. Co to znaczy? Księgowy współpracuje przede wszystkim z ludźmi – ma klientów, bez tego nie będzie miał pracy. W związku z tym osoba taka musi cechować się komunikatywnością i otwartością na ludzi. Pracowanie z finansami jest związane z wielką obowiązkowością a to zazwyczaj jest przyczyną nerwów. Dlatego też pracownik biura rachunkowego powinien rewelacyjnie radzić sobie ze stresem i bez problemu pracować pod presją. Praca w biurze rachunkowym oznacza niemało terminów, których należy dotrzymać, a to sprawia, że pracownik biura rachunkowego powinien dobrze organizować swoją pracę i być punktualnym.

Jaki jest dobry księgowy podczas pracy w biurze rachunkowym

Klienci w pracowniku biura rachunkowego dostrzegają nie tylko specjalistę od finansów ale również doradcę. Profesjonalny księgowy kładzie nacisk na niezaprzeczalną uczciwość i jest z zasady wiarygodny w rozmowie ze swoimi klientami. Zawsze ich wysłuchuje do końca i wspiera w podjęciu właściwej decyzji. Pracownik biura rachunkowego zawsze stawia na szczególną staranność, dotrzymuje tajemnicy. No i przede wszystkim za każdym razem udziela pomocy podczas rozpracowywania problemów księgowych i podatkowych.

Idealny księgowy powinien osobno traktować każdego kontrahenta i opierać się na niepozowanych kontaktach z nim. Zaufanie zarówno z jednej jak i z drugiej strony jest bardzo ważne w pracy w księgowości. W dodatku przyszłościowe patrzenie na finanse firmy jest kolejnym idealnym atrybutem księgowego.

Wyszukanie biura rachunkowego, które spełnia te wszystkie warunki nie zawsze jest prostą sprawą. W razie potrzeby odnajdziesz właśnie takie w Gdyni, a jest to https://pmksiegowosc.pl/. 

Jak widać żeby być księgowym nie wystarczy jedynie ukończyć szkoły ekonomicznej. Na to czy zostaniesz zaufanym fachowcem składa się wiele najróżniejszych czynników. Możesz zostać księgowym kiedy nie jesteś ani komunikatywny, ani otwarty, ale będziesz wtedy tylko kolejnym księgowym, ale nie TYM, idealnym księgowym, o którego zabiegają spółki

Jeśli poszukujesz biura rachunkowego, które ma w swoim zespole księgowych, którzy mogą zaproponować Ci spersonalizowaną obsługę – poszukaj w Gdyni. 

Polecamy dla Ciebie