Księgowość

Biuro księgowe – zakres odpowiedzialności

Prowadzenie księgowości nie jest łatwym zadaniem, dlatego większość właścicieli firm oddaje to zadanie wyspecjalizowanym biurom rachunkowym. Jest to istotny element posiadania działalności gospodarczej. Nieodpowiednio prowadzona księgowość może stać się źródłem wielu problemów. Decydując się na prowadzenie księgowości przez biuro księgowe, należy wybrać jak najlepsze. Zazwyczaj przedsiębiorca, który podpisuje umowę z biurem księgowym czuje się pewnie – wszak zlecił to zadanie w ręce fachowców, a sam musi tylko opłacać zobowiązania podatkowe. Mimo tego, trzeba pamiętać, że w przypadku popełnienia pomyłki przez księgowego, konsekwencje może ponieść sam przedsiębiorca.  Czy biuro księgowe także ponosi odpowiedzialność za powstałe błędy? W jakim stopniu skutki może ponieść właściciel firmy, a w jakim biuro rachunkowe?

Komu można dać odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych jest niezwykle ważną kwestią przy posiadaniu firmy. Jeśli przedsiębiorca nie chce tego robić, powinien wybrać odpowiedzialne biuro rachunkowe. Osoba prowadząca biuro rachunkowe nie może robić tego w formie nierejestrowanej działalności gospodarczej, a co więcej powinna mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Co więcej nie powinna być również skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwa skarbowe. Wybierając biuro rachunkowe, trzeba także zorientować się, czy posiada ono ubezpieczenie w zakresie odpowiedzialności cywilnej za krzywdy powstałe podczas prowadzenia działalności księgowej. Wiele rzetelnych biur rachunkowych można znaleźć m.in. w Koszalinie.

Biuro księgowe – zakres odpowiedzialności

Kiedy przedsiębiorca podejmie decyzję, że pragnie skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, powinien to zgłosić urzędowi skarbowemu. Należy pamiętać, że musi on to zrobić w ciągu 15 dni od momentu, kiedy biuro rachunkowe z Koszalina otrzyma dokumenty. Pomimo tego, za wszystkie dokumenty nadal ponosi odpowiedzialność ich właściciel w przypadku jednoosobowej działalności, a nie biuro księgowe. Przy większych spółkach odpowiedzialność spoczywa na barkach kierownika. Warto pamiętać, że księgowy nie ponosi odpowiedzialności za nie opłacone zobowiązania. Jego zadaniem jest jedynie dostarczenie do urzędu rozliczenia. Przedsiębiorca odpowiada również za potencjalne skutki błędów. Odpowiedzialność właściciela firmy ma związek z tym, że często zdarza się, że nie doniesie on większości niezbędnych dokumentów na czas. Wtedy źle wyliczony podatek wyniknął z niedopatrzenia samego przedsiębiorcy, a nie biura rachunkowego.

Za jakie błędy ponosi odpowiedzialność biuro księgowe?

Oczywiście nie jest tak, że biuro rachunkowe nie ponosi żadnej odpowiedzialności. To, w jakich sytuacjach odpowiedzialność spoczywa na księgowych może być zawarte w umowie podpisanej pomiędzy biurem księgowym a przedsiębiorcą. Wówczas biuro będzie zobowiązane do naprawienia szkód, jakie wynikły z niewłaściwego wykonania swoich zobowiązań. Niestety, nie jest to prosty proces. Żeby móc wyciągnąć konsekwencje z błędu biura księgowego przedsiębiorca powinien pójść do sądu i wystąpić o odszkodowanie od biura księgowego. W przypadku wygranej sprawy odszkodowanie opłaca ubezpieczyciel, przez co biuro nie zbankrutuje. Dlatego właśnie ubezpieczenia biur księgowych są obowiązkowe. Oczywiście odpowiedzialność biura rachunkowego w przypadku popełnienia wykroczenia jest bezdyskusyjna. Kiedy działania księgowego będą udowodnione jako wykroczenie skarbowe lub przestępstwo, wtedy odpowiedzialność ponosi sam księgowy, bądź właściciel biura rachunkowego. Istnieje jedna sytuacja, kiedy odpowiedzialność ponosi solidarnie księgowy razem z przedsiębiorcą. Przepisy kodeksu karnego skarbowego mówią, że dwie strony ponoszą konsekwencje braku rzetelności przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych. 

Czy warto korzystać z usług biur księgowych?

Analizując wszystkie plusy i minusy, można uznać, że opłaca się korzystać z oferty biura rachunkowego. Można mieć wówczas pewność, że dokumentacja znajduje się w rękach profesjonalistów znających się na rzeczy. Jeżeli przedsiębiorca znajdzie godne zaufania biuro rachunkowe, powinien jedynie o czasie dostarczać wymagane dokumenty i terminowo opłacać podatki. Wybierając odpowiednie biuro można skorzystać opinii innych klientów. 

Polecamy dla Ciebie