Zawód marzeń poszukiwany!

Trudno zaprzeczyć, że praca jest nieodłącznym elementem twojego życia i odgrywa w nim istotną rolę. Bez niej nie mógłbyś pozwolić sobie na wiele przyjemności w życiu, ale gdyby twój zawód sam w sobie sprawiał przyjemność, czy to by nie rozwiązało problemu?

Przeciętny Polak spędza średnio ponad 2000 godzin w ciągu roku w miejscu zatrudnienia i jeżeli niewiele ci to mówi, Polska znajduje się na 7. miejscu w rankingu przeprowadzonym przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Wiele godzin swojego życia poświęcasz obowiązkom zawodowym, więc dobrze by było, gdyby twoja praca przynosiła ci radość i wnosiła coś interesującego do życia. Prócz standardowych zawodów, o których można usłyszeć na co dzień, są też i takie, o których nie mówi się dużo, a wciąż są istotne dla społeczeństwa. O jakich zawodach mowa?

Zabawa w pracy

Kto nie chciałby, aby jego praca bardziej przypominała zabawę niż przykry obowiązek? W zawodzie maskotki Disneya liczy się wyczucie rytmu i dobry kontakt z dziećmi. Do zadań osoby na tym stanowisku należy spacerowanie po Disneylandzie, robienie sobie zdjęć z odwiedzającymi, czasami tańczenie z gośćmi i udział w paradach organizowanych na terenie miasteczka. Brzmi, jakby ta praca nie miała żadnych wad, ale wyobraź sobie, jak gorąco musi być w stroju Myszki Miki czy Kaczora Donalda po ośmiu godzinach pracy.

Gdybyś jednak nie przepadał za dusznym przebraniem maskotki, nie brakuje innych propozycji. Jedno z biur podróży zajmujących się także animacją czasu wolnego gości hotelowych, poszukiwało kogoś na stanowisko… testera zjeżdżalni wodnych. Pracodawca wysyła takiego pracownika do parku wodnego czy hotelu, przy którym znajduje się basen, a ten ma za zadanie… zjeżdżać ze zjeżdżalni. Brzmi jak czysta zabawa, jednak przy pokonywaniu kolejnych kilometrów zjazdu tester musi pamiętać o takich kryteriach jak wysokość zjeżdżalni, prędkość zjazdu, ilość wody, jakość lądowania i, oczywiście, ogólne wrażenia ze zjazdu.

Ostatnia ciekawa propozycja z kategorii rozrywki to coolhunter. Jest to idealna oferta dla młodych spostrzegawczych osób. Praca ta polega na łowieniu trendów, czyli badaniu reakcji społeczności na dany produkt. Coolhunter przeprowadza obserwacje w klubach, na koncertach czy pubach, a badania potem wykorzystują agencje reklamowe, działy marketingowe, public relations czy też producenci badanych produktów. To dopiero praca marzeń!

Cisi bohaterzy codzienności

Istnieje grupa profesji, o których istnieniu mało kto wie, choć bez nich wiele produktów codziennego użytku nie mogłoby powstać. Na przykład producenci gum do żucia, aby stworzyć twój ulubiony smak, muszą zatrudniać gumologa, który ma za zadanie opracować idealny skład gumy do życia – kryteria to smak, konsystencja oraz możliwość robienia jak największych balonów. Ktoś musi przetestować jego dzieło, więc firmy oferują stanowisko testera gum do żucia. Brzmi ciekawie, prawda? Jednak trzeba pamiętać, że często żucie gumy może doprowadzić do uzależnienia, problemów z trawieniem i szczęką, więc nie jest to taka łatwa i przyjemna praca, jak mogłoby się wydawać.

Zawód ten w Europie nie cieszy się popularnością, za to w Azji trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez jego wykonawców. Zatłoczone wagony, pociągi pełne ludzi, którzy są dopychani przez ważną w tamtych rejonach osobę – upychacza. Dla wielu jest to bohater dnia, który pomoże im na czas dotrzeć do pracy czy na ważne spotkanie. Jeżeli marzysz o takim zawodzie, sprawdzi się on jedynie w Azji będącej najbardziej zaludnionym kontynentem. Poza tym azjatycka sieć komunikacyjna jest znacznie bardziej rozwinięta niż w Polsce.

Gracz poszukiwany

Kiedy nie chcesz rezygnować z czasu wolnego na rzecz pracy to idealne rozwiązanie. Niektóre firmy zatrudniają testerów gier komputerowych, którzy mają za zadanie… grać w gry. Nie jest to jednak tak łatwa praca, jak mogłoby się wydawać. Spędzanie codziennie ośmiu godzin przed komputerem psuje zdrowie – bolące plecy i przesuszone oczy, a nawet problemy z zasypianiem to typowe problemy zawodowych graczy. Do tego cała przyjemność grania ulatnia się, kiedy trzeba zwracać uwagę na wszelkie błędy i niespójności w rozgrywce.

Kojarzycie grę w kości? Cieszy się nieustającą popularnością od czasów starożytności. Rozgrywka często toczy się o pieniądze, dlatego potrzebny jest ktoś, kto będzie czuwał nad jej przebiegiem. Taka osoba zajmuje się kontrolowaniem kości – sprawdza, czy są odpowiednich rozmiarów i czy nie są w żaden inny sposób sfałszowane. Czy to nie przesada? Absolutnie nie. Gra w kości nie zależy jedynie od szczęścia. Należy ona do rozrywek kalkulacyjnych i wymaga odpowiednich umiejętności, aby przewidzieć liczbę oczek. Dla niektórych to poważna sprawa, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą pieniądze.

Praca dla wielu osób kojarzy się z czymś nieprzyjemnym, z nielubianym obowiązkiem i przymusem, jednak wiele zależy od wykonywanego zajęcia oraz miejsca zatrudnienia. Trudno by było narzekać na pracę w Disneylandzie czy w jednym z pięciogwiazdkowych hoteli. Z pewnością jest wiele innych ciekawych zawodów, które wydają się atrakcyjne ze względu na miejsce pracy oraz zawodowe obowiązki. Dlatego zamiast narzekać na nudną profesję czy też kiepskie warunki, warto przekopać się przez tysiące ofert i znaleźć coś nietypowego i interesującego.


Dodaj komentarz