Wałówka w walizce i mieszkanie w bursie, czyli projekt społeczny SpotkajSŁOIKa

Świetność i skuteczność platformy „Zwolnieni z Teorii” znamy od dawna, wielu z nas podjęło się już wyzwania zrealizowania projektu społecznego przy pomocy tej organizacji. Z możliwości korzystamy w tym roku również my, trzy batorackie pierwszoklasistki – Gosia, Tosia i Ola.

Nasza inicjatywa nie bez powodu przyjęła kryptonim „SpotkajSŁOIKa – 2/3 naszego składu przyjechało w celach edukacyjnych do Warszawy z odległych niewielkich miejscowości – śląskiej Pszczyny i pomorskiego Łęga. Nie da się ukryć, że podjęcie decyzji o samotnym opuszczeniu swoich rodzinnych okolic w tak młodym wieku wymaga odwagi, ale przede wszystkim obycia i poznania świata, do którego chce się wstąpić. Na tym też opiera się nasz projekt: organizujemy spotkania dla gimnazjalistów w szkołach w małych miejscowościach, na które zapraszamy licealistów, którzy wyjechali ze swoich niewielkich środowisk do najlepszych szkół w województwie odpowiednim dla miejsca spotkania. Opowiadamy, jak wygląda rekrutacja i na co zwrócić uwagę, starając się o miejsce w wymarzonej szkole; dzielimy się swoimi wrażeniami związanymi za równo z całkowitą zmianą środowiska jak i mieszkaniem w bursie. Przedstawiamy zalety nauki w dużym mieście, ale nie zapominamy o byciu obiektywnym i szczerze przedstawiamy również mankamenty podjęcia decyzji o wyjeździe. Naszym głównym celem jest jednak przełamanie barier wśród uczniów pochodzących z małych środowisk – pragniemy pokazać im, że sięganie po najwyższe jabłka w hesperyjskim sadzie nie jest wcale niemożliwe i że czasem warto podjąć się ciężkiego wyzwania, aby spełnić swoje marzenia i znaleźć się w wyśnionym, rozwijającym i przyjemnym miejscu.

Jak dotąd zorganizowałyśmy już kilka spotkań w Pszczynie, Łęgu, Czarnej Wodzie i Nowem, na których zostałyśmy przyjęte bardzo ciepło oraz na których zasypano nas mnóstwem pytań o realia życia i drogi, jaką obecnie podążamy. Wciąż za pośrednictwem Facebooka otrzymujemy prośby o poradę związaną z wyborem szkoły ponadgimnazjalnej, z czego jesteśmy bardzo szczęśliwe – cieszymy się, że obdarzono nas zaufaniem oraz że możemy pomóc osobom, którymi same byłyśmy jeszcze kilka miesięcy temu.

Na facebookowej stronie naszego projektu można obserwować postępy i relacje ze spotkań oraz natknąć się na takie perełki, jak wywiad z Olgi ze Śląska, która obecnie uczy się aż w Bratysławie! Zapraszamy zatem gorąco do internetowego śledzenia naszej działalności: www.facebook.com/spotkajsloika!


Dodaj komentarz