Twój mózg to ty!

Co powoduje, że nasze ciało wykonuje ruchy i różne czynności? Co sprawia, że czujemy – kochamy, nienawidzimy, otaczamy troską? Dlaczego odbieramy świat tak a nie inaczej – i, co ważniejsze, czy świat, który widzimy, jest tym rzeczywistym? To mózg sprawia, że jesteśmy, kim jesteśmy, i bez niego nie mamy żadnych szans na przeżycie.

Bez wątpienia jest on najważniejszym organem ludzkiego ciała. Lekarze potrafią przeszczepić wszystko: serce, wątrobę, nerki – oprócz mózgu. Jest to również najbardziej zagadkowa część ciała. Badacze od wielu lat starają się odkryć tajniki jego działania. Wiemy już o nim sporo, ale jak się okazuje jeszcze nie wszystko.

Neurologia od kuchni

Kaja Nordengen jest norweską lekarką specjalizującą się w neurologii. Jak sama twierdzi, mózg od zawsze ją fascynował. W końcu po studiach i wielu badaniach postanowiła podzielić się ze światem swoją pasją. Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd to ciekawa, popularnonaukowa publikacja dotycząca najważniejszego organu i jego działania. Autorka w fascynujący sposób opowiada, jak mózg właściwie rządzi naszym życiem. Ma wpływ na nasze czyny, kształtuje nas, a także nasze wybory.

Nordengen przedstawia podstawową budowę mózgu, skupiając się na funkcjach każdego elementu. Książka podzielona jest na trzynaście rozdziałów, a w nich znajdują się jeszcze podrozdziały. Znajdziesz w niej szerokie omówienia poświęcone pamięci i uczeniu się, inteligencji, jedzeniu mózgiem oraz mniejsze dotyczące nałogów czy percepcji. Autorka szczegółowo opisała pamięć, która służy do przetwarzania, opierając się na doświadczeniu z przeszłości. Dementuje mit na temat IQ i jego niezawodności. Porusza temat nałogów, uzależnień, orientacji przestrzennej oraz chęci jedzenia, na którą również wpływa mózg. Pokazuje, że nasz umysł pomaga nam, ale równocześnie czasem wystawia nasze zmysły na pokuszenie.

Lubisz czosnek, a może jesteś uzależniony od czekolady? Na pewno nie zdajesz sobie sprawy z tego, że może to być winą twojej matki. Otóż płód dość szybko zaczyna odczuwać smak i zapach. „Wody płodowe, które otaczają dziecko, smakują i pachną jak to, czym żywi się matka”. Wynika z tego, że jeszcze przed przyjściem na świat lubimy słodkie i wysokoenergetyczne jedzenie. Dlatego ogromne znaczenie ma to, co nasze matki jedzą podczas ciąży.

Warto wiedzieć, że…

Kaja Nordengen uzupełniła swą publikację szczegółową bibliografią dla szczególnie dociekliwych. Moim zdaniem książka jest łatwa w odbiorze. Napisana prostym językiem, nie sprawia trudności zrozumienie nawet fragmentów bogatych w terminologię. W dodatku szerokie marginesy i żywa pagina ułatwiają czytanie i poruszanie się po tekście.

Ponadto w książce pojawiają się rysunki wykonane przez Guro Nordengen – młodszą siostrę autorki! Są one bardzo proste i pomagają wyobrazić sobie, jak wygląda nasz najważniejszy organ od środka. W klarowny sposób przedstawiają przekroje mózgu. Ulokowane są najczęściej we fragmentach zdominowanych przez słownictwo specjalistyczne. Noblistka Maya-Britt Moser w przemowie pisze, że pozwalają one na „myślenie obrazami” oraz „odzwierciedlają intencje tekstu”.

Od Freda Flinstone’a do H.M.

Autorka obala w książce wiele mitów, jak np. to, że wykorzystujemy tylko dziesięć procent swojego mózgu. Najpierw wyjaśnia funkcjonowanie mózgu od strony biologicznej, a potem, by pomóc w zrozumieniu, jak właściwie działa, opisuje jego mechanizmy za pomocą licznych przykładów. Bierze je z życia, przeprowadzonych badań, a także z literatury, filmu i malarstwa, czyli z szeroko pojętej kultury. Łączy naukowe fakty i badania z anegdotami i sytuacjami, których doświadczyła. Jaskiniowca Freda Flinstone’a wszyscy znają, a kim jest tajemniczy H.M.? Cóż, o tym trzeba przekonać się samemu…

Publikacja przekazuje część wiedzy o mózgu, którą już zdobyliśmy. Zwykłemu laikowi – tak jak mnie – pomoże w zrozumieniu i zdobyciu informacji na temat zagadkowego działania ludzkiego mózgu. Książka zasługuje na uwagę, jednak przekazuje tylko ogólną wiedzę i garść ciekawostek, przez co wywołuje pewien niedosyt. Osobiście po przeczytaniu mam chęć na więcej. Gdy już przeczytasz Mózg rządzi, możesz sięgnąć po nową publikację Nordengen Mózg ćwiczy, czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie!

 

Anna Adamczyk


Dodaj komentarz