Światowa muzyka polskiego autorstwa

Globalizacja sprawiła, że kula ziemska w ciągu ostatnich 20 lat sprawia wrażenie zdecydowanie „mniejszej”.

Cały świat nosi ubrania tych samych marek, słucha podobnej muzyki. Włączając radio słyszymy utwory zagraniczne – podobnie mają mieszkańcy innych krajów. W Polsce znana jest między innymi muzyka amerykańska czy brytyjska, natomiast muzyka polskiego autorstwa także niejednokrotnie zasłynęła na arenie międzynarodowej.

Najpopularniejsza „Papaya” prosto z Polski
„Papaya” Urszuli Dudziak to niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych polskich utworów. Wydany w 1976 r., doceniony został dopiero 40 lat później. Piosenka znana jest m.in. w Azji czy Ameryce Południowej – to właśnie tam powstał „papaya dance” bazujący na tym utworze. Na portalu YouTube obejrzeć można ponad 2 tysiące filmów pokazujących różne rodzaje tego tańca. Wpadająca w ucho melodia i niezbyt skomplikowany „tekst” okazał się kluczem do sukcesu. Cały świat pokochał papaję „wyhodowaną” właśnie w Polsce!

Eurowizyjny Gromee
Konkurs piosenki Eurowizji to jedno z największych muzycznych wydarzeń pozwalający promować wokalistów oraz ich utwory. Fakt, że jest tak rozpowszechniony, przyczynia się do wzrostu znaczenia artystów w innych krajach. Właśnie stąd wzięła się międzynarodowa sława Andrzeja Gromali – reprezentanta Polski w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie.

Dzięki jego występowi w programie piosenka „Light Me Up” stała się hitem europejskim, pokochali ją nie tylko Polacy. Po występie artysty zauważalny jest wzrost wyświetleń na portalu YouTube, a także zwiększoną częstotliwość puszczania utworu w rozgłośniach radiowych.

Grzegorz Cebula znany jako C-bool
C-bool to polski DJ i producent muzyczny, którego hity usłyszeć można nie tylko w Polsce. Artysta wydaje utwory w języku angielskim, dlatego wielu słuchaczy nie jest świadomych jego pochodzenia. Piosenka „Never go away” podbiła wszystkie listy przebojów brzmi zagranicznie. Duży wpływ na taki odbiór utworu ma fakt, ze tekst napisany jest w języku angielskim.

Każdy kolejny utwór okazuje się hitem, co potwierdza, że C-bool zdecydowanie zasługuje na międzynarodowe uznanie. Teledyski nagrywane są w Polsce, widać na nich polskie kawiarenki czy ulice, co nadaje jego muzyce „polskości”.

Zaskakująca Margaret, czyli Małgorzata Jamroży
„Heartbeat”, „Cool me down” czy „What you do” to tylko niektóre z hitów, które nuci cały świat. „Thank you very much” jest notowana na 41. miejscu na liście najlepiej sprzedających się singli w Niemczech oraz na 22. pozycji we Włoszech. Działająca pod zaczerpniętym z angielskiego pseudonimem Margaret wspina się po muzycznej drabinie. Jej piosenki są miłym zaskoczeniem dla słuchacza, szczególnie polskiego pochodzenia.

Czego chętnie słucha cały świat
Rozmyślając na temat hitów, które osiągnęły sukces na skalę globalną, właściwie nasuwa się pytanie, czym wyróżnia się taki utwór? Niewątpliwie pierwszą odpowiedzią jest język. Większość słuchaczy preferuje piosenki w języku angielskim- ułatwia to zapamiętywanie tekstu czy śpiewanie.

Dla większości odbiorców najważniejsze jest, aby piosenka łatwo wpadła w ucho, nie wymagają ambitnego tekstu z przesłaniem a raczej coś przyziemnego, zwyczajnego – stąd coraz częściej hitami stają się utwory o prostej tematyce.

Niewątpliwie wiele polskich piosenek zasłynęło poza granicami kraju, a każdego roku ta lista staje się coraz dłuższa. Dużą szansą na promowanie swoich dzieł jest internet, z którego chętnie korzystają muzyczni artyści. Powstaje także coraz więcej aplikacji takich jak Spotify, gdzie tworzone są playlisty z muzyką z danego kraju. Dzięki temu dany kraj może rozpowszechniać swoje najlepsze przeboje. W bardzo prosty sposób znaleźć można listę polskich piosenek słuchanych na całym świecie.


Dodaj komentarz