Pory roku determinują całe nasze życie

Aż 70%Europejczyków odczuwa wpływ warunków pogodowych na swoje ogólne samopoczucie. W większości przypadków skarżą się na zmęczenie i ból głowy. Pogoda nie tylko determinuje nasze samopoczucie, ale może tez zabić.

Właśnie z tego powodu prognozy pogody na całym świecie mają zawierać komunikaty dla alergików czy osób cierpiących na choroby wieńcowe. Ten system ostrzegawczy stosowany jest jak na razie tylko w USA, a dokładniej w Filadelfii. To właśnie tam, oprócz przypuszczeń meteorologicznych, pojawiają się także informacje o nadchodzącej fali upałów, dzięki czemu ludzie cierpiący na przewlekłe choroby układów krążenia, mogą zabezpieczyć się przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Co więcej, działania te wspierają także władze Filadelfii – dla najuboższych, bezdomnych i samotnych działają infolinie proponujące wszelką pomoc i klimatyzowane schrony.

Niebezpieczna pogoda

W większości ofiarami złych warunków pogodowych stają się osoby starsze, cierpiące na przelękłe schorzenia i wszystkie te, mające problem z układem krążenia czy krzepliwości krwi. Lekarze szacują, że w 2004 roku fala upałów zabiła od 22 do 35 tysięcy Europejczyków, o czym więcej możecie przeczytać na stronie focus.pl.

W 1994 r. po burzy nad Londynem szpitalne izby przyjęć zostały wypełnione przez tysiące pacjentów z nasiloną dusznością, za sprawą letnich burz, które są najniebezpieczniejsze dla alergików ze względu na wysokie stężenie alergenów w powietrzu. Niezwykle ważną informacją jest to, że zmiany pogodowe bardziej szkodzą mieszkańcom miast niż wsi, a to wszystko za sprawą niezwykle toksycznych gazów i drobnych pyłków znajdującym się w powietrzu zanieczyszczonego miasta. Powodować mogą niedotlenienie, duszności, a nawet uszkadzać naczynia wieńcowe. Według Światowej Organizacji Zdrowia w skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem, rocznie umiera trzy miliony ludzi na całym świecie.

Pora roku przyszłość ci powie

Jak bardzo niewiarygodnie może brzmieć stwierdzenie, że pora narodzin dziecka może mieć wpływ na całe jego życie? Kiedyś pewnie każdy zastanawiał się, w jaki sposób to, czy urodziłeś się zimą albo latem wpłynęło na twoje dotychczasowe osiągnięcia czy porażki, a także jak ukształtuje to co jeszcze cię czeka? Ja urodziłam się wiosną – wydawać by się mogło, że to całkiem przyjemna pora, ale, jeśliby wierzyć przeprowadzonym, jednak niepotwierdzonym badaniom mogę być bardziej podatna na takie choroby jak anoreksja, depresja czy stwardnienie rozsiane. Mam się czym martwić?

Pora roku ma nie tylko wskazywać, do jakich chorób nowo narodzony człowiek może mieć skłonności, ale też determinować charakter dziecka. Cóż, ponoć nie chodzi tutaj o astrologię, czary, układy planet, ale o warzywa i owoce z jakimi nasze mamy mają styczność przed a także w trakcie ciąży. Nie wiem w jaki sposób to wszystko jest ze sobą powiązane, jednak w czterech grupach poddanych badaniom na wiosnę urodziło się więcej osób z depresją czy anoreksją aniżeli w pozostałych trzech. Natomiast najwięcej schizofreników na świecie najprawdopodobniej przychodzi na świat zimą.

Pogoda pod psem

Ile razy zdarzyło ci się usprawiedliwiać swój nie najlepszy nastrój przesileniem wiosennym, czy niskim ciśnieniem? Jeśli nadal nie jesteś przekonany do tego, że pogoda może determinować nasze codzienne życie, pomyśl, że to w końcu od niej zależy też to, jak się ubieramy. Jednak nie tylko o sam ubiór chodzi. Wielu ludzi odczuwa zmiany pogodowe, a kiedy w naturalnej rytmice pojawiają się jakieś zaburzenia, wtedy możemy zauważyć, jak wpływa to na funkcjonowanie naszego organizmu. Kiedy odczuwasz osłabienie, brak energii, zdarza ci się chorować częściej niż zwykle i mieć przewlekle zły nastrój, można przypuszczać, że jesteś meteopatą!

Ponoć meteopatia to problem związany bardziej z psychiką człowieka niż faktycznym działaniem pogody, ale wielu ludziom życie w rytm pogody sprawia duże problemy. Najgorsze są takie miesiące jak marzec – kiedy temperatura cały czas się waha, słońce pojawia się na przemian z deszczem. Pogoda wyznacza niektórym ludziom to, jak będą się czuć danego dnia.

Niektórzy twierdzą, że nie odczuwają zmian pogodowych, jednak niezaprzeczalnym faktem jest, że mimo braku odczuwalnych skutków zmiennych warunków pogodowych, ich organizm również, jak w przypadku meteopatów, potrzebuje czasu na regenerację i przystosowanie się do np. zmiany czasu czy pory roku.

Biosynoptycy uważają, że przy dużym zmęczeniu, stresach i nadużywaniu alkoholu rośnie nasza wrażliwość na zmiany aury. Co więcej, wrażliwość na zmiany pogodowe może zmieniać się z wiekiem. Warunki pogodowe mogą determinować nasze działania – dlatego warto jest znać nasze reakcję na zmiany pogody. Dla niektórych może to być powód do zastanowienia się czy wyjaśnienie, dlaczego w pochmurny, deszczowy, mglisty dzień jesteśmy szczególnie rozdrażnieni i nastawieni na konflikty?


Dodaj komentarz