Muzyka jest dobra na… wszystko

Alfred Tomatis, francuski specjalista chorób uszu zajmujący się wpływem muzyki na nasz organizm, powiedział: Ucho nie jest stworzone wyłącznie do słuchania. Ucho stworzone jest do pobudzania mózgu i ciała.

Muzyka towarzyszy nam przez cały czas. Kto z nas nie włącza rano radia, by pobudzić się do działania, lub wieczorem przed zaśnięciem, dla relaksu? Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne są dla nas kojące dźwięki.

Muzyka leczy

Na pewno nieraz spotkaliście się z twierdzeniem, że muzyka w okresie płodowym wspomaga rozwój mózgu dziecka. Udowodnione zostało (eksperyment Hellen Keller w Alabamie), że obecność muzyki w szpitalach pozwala pacjentom lepiej znosić ból i cierpienie, a na salach porodowych dodatkowo zmniejsza ryzyko komplikacji. Dowiedziono również, że muzyka może pomagać w leczeniu zaburzeń słuchania, dysleksji czy autyzmu, dlatego tak popularna dziś jest muzykoterapia. Jak widać, odpowiednio skomponowane dźwięki pomagają utrzymać człowiekowi dobrą kondycję całego organizmu, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Skoro muzyka potrafi uleczyć, potrafi także wspomóc nauczanie – jest wręcz niezastąpiona w dziedzinie edukacji.

Muzyka muzyce nierówna

By muzyka mogła pomagać w przyswajaniu wiedzy, ważny jest nie tylko jej gatunek, ale i rytm oraz częstotliwość.

Różne rodzaje muzyki inaczej wpływają na obszary naszego mózgu. Przykładowo muzyka grająca w rytmie 60 uderzeń na minutę, czyli w tempie allegro (które odwzorowuje rytm bicia serca) wpływa na umysł i pamięć, przez co pomaga w procesie przyśpieszonego uczenia się. Co więcej, uwalnia od stresu i pomaga w koncentracji. Podobnie jest z rytmami largo – obniżają ciśnienie krwi, spowalniają bicie serca, co skutkuje rozluźnieniem całego ciała. Zrelaksowane ciało i odprężony umysł pozbawiony stresu i zmartwień jest idealnym stanem do produktywnego uczenia się i szybkiego przyswajania materiału.

Natomiast dźwięki o niskiej częstotliwości, takie jak hałas ulicy, lotniska, zatłoczonych korytarzy, kawiarni, męczą mózg i powodują ogólne zmęczenie, w wyniku czego nauka nawet najlżejszego materiału jest praktycznie niemożliwa. Warto więc słuchać spokojnych tonów, szczególnie przez słuchawki. Odcinają nas one od często hałaśliwego otoczenia i pozwalają na lepsze skupienie.

Wpływ muzyki na ciało i duszę wykorzystywali już twórcy barokowi. Wiedzieli, że zwłaszcza instrumenty strunowe przyczyniają się do tworzenia muzyki relaksacyjnej, pogodnej i kojącej, więc w swoich repertuarach wykorzystywali skrzypce, harfę, gitarę czy mandolinę, gdyż mają one wysoką częstotliwość dźwięków (5–8 tys. herców).

Efekt Mozarta

Zjawisko to, opisane już w XX wieku, pokazuje, jak duży jest wpływ muzyki w różnych dziedzinach życia, poprawie stanów psychicznych, a zwłaszcza edukacji. W skrócie: muzyka wpływa na nasz umysł i całe ciało. Nie chodzi jednak o to, by słuchać jedynie Mozarta, choć to właśnie muzyka klasyczna najbardziej ze wszystkich gatunków wzmacnia pamięć, pomaga w logicznym myśleniu, przez co poprawiają się nasze zdolności matematyczne. Muzyka, sterując układem limbicznym i zwiększając poziom serotoniny w organizmie, przyczynia się do ulepszenia procesu zapamiętywania.

Nauka w towarzystwie dobrej nuty (i nie musi to być Vivaldi) sprawdza się, jeśli korzystasz z wcześniej przygotowanej playlisty. Chodzi o to, żeby naszej uwagi nie odwracały głośne radiowe czy telewizyjne reklamy. Spoty reklamowe płynące z mediów są przeważnie głośniejsze, szybsze, często emanują agresją, manipulują tym, co jest w stanie zaciekawić człowieka. Tym samym osoba ucząca się odrywa się od swojego zajęcia, zaczyna odczuwać rozdrażnienie, złość i irytację, przez co dekoncentruje się, a dalsza nauka staje się niemożliwa. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Cambridge (https://cambridgesound.com/sound-masking-references/) największa korzyść płynie ze słuchania samych soundtracków, czyli takich ścieżek dźwiękowych, które nie zwierają słów, a samą melodię. Słuchanie muzyki, zwłaszcza w języku, który doskonale rozumiemy, sprawia, że bez trudności przeskakujemy między wykonywanym głównym zadaniem a dźwiękami lecącymi w tle.

Muzyczne dobrodziejstwa

Jeśli muzyka jest dobrze dobrana, nie tylko pod względem gatunku, ale i rytmu, pomaga zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu. Słuchając nut grających w tle, wpadamy w trans, maksymalnie skupiając uwagę na naszym celu. Muzyka w rytmie allegro pomaga osiągać lepsze wyniki – czy to w nauce, czy w pracy – przez co pozytywnie i długotrwale wpływa na nasze samopoczucie.

Muzyka bez wątpienia stanowi oprawę życia każdego człowieka. Urozmaica czas, dodaje energii, wywołuje pozytywne emocje. Jak widać, pomaga przezwyciężać choroby, a przy jej dźwiękach znacznie szybciej przyswajamy wiedzę. Dzięki niej lepiej radzimy sobie w szkole, na studiach czy w pracy. Daje ukojenie i odpręża, a także motywuje! Nie ma gwarancji, że każdemu muzyka pomoże tak samo – są ludzie, których dźwięki lecące w tle, nawet klasyczne, będą drażnić i tylko przeszkodzą w zapamiętaniu ważnego materiału. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Na pewno warto sprawdzić i ocenić, jaki wpływ na ciebie ma muzyka. Ryzykujesz jedynie dobrymi wynikami w szkole.

 

Gabriela Szczepanik


Dodaj komentarz