Małe podróże do dużego świata

W ciągu ostatnich 30 lat nastąpiła niewątpliwa rewolucja w komunikacji – zarówno lądowej, jak i powietrznej. Przelot na inny kontynent nie stanowi już żadnego problemu. Ceny lotów są na tyle przystępne, że tak naprawdę każdy jest w stanie zobaczyć to, o czym marzy.

Oczywiste jest, że większość turystów obiera za cel podróży miejsca popularne, polecone przez znajomych czy odpowiednio zareklamowane. Dzięki przeanalizowaniu statystyk biur podróży łatwo można zauważyć, które z państw są najbardziej oblegane. Hiszpania, Grecja, Włochy – nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o pięknie i wyjątkowym klimacie tych krajów.

Są jednak miejsca, które wyróżniają się swoim niewielkim rozmiarem. Małe także może być piękne i ciekawe. Pojedźmy w podróż po świecie, który jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Podróż do najmniejszego miasta na świecie
Świat dąży do urbanizacji: do zwiększania liczby ludności w miastach, do powiększania ich powierzchni. Jednak to, co niewielkie, także może być imponujące. Znakomity przykład stanowi Hum, czyli według Księgi Rekordów Guinnessa najmniejsza znana miejscowość.

Cmentarz, restauracja, galeria sztuki, jeden parking… Tak niewiele potrzeba, aby miasto stało się na swój sposób wyjątkowe. Mimo swojej powierzchni nie brak w tej chorwackiej mieścinie atrakcji. Jedną z nich jest XVI-wieczna dzwonnica, z której podziwiać można najbliższą okolicę. Ze względu na nią konieczne było przesunięcie granic miasta, gdyż wcześniejsze nie zdołały jej „pomieścić”.

Ze swojej wyjątkowości słynie także miejscowy kościół pod wezwaniem św. Hieronima, w którym podziwiać można unikatowe freski. Ciekawa jest także nietypowo prowadzona polityka, bowiem burmistrza miasta co roku wybierają mieszkańcy, których jest raptem dwudziestu.

Wyjątkowa Wiślica
Przenieśmy się do Polski, a dokładniej do najmniejszego miasta pod względem liczby ludności. Do miejscowości, którą ledwo dostrzec można na mapie. 1 stycznia 2018 tytuł miasta został przywrócony Wiślicy. Liczy sobie ona zaledwie 500 mieszkańców – prawie 400 razy mniej niż Kielce leżące w zasięgu 60 km.

Będąc w województwie świętokrzyskim, zdecydowanie powinno się zajrzeć do Wiślicy. Uroku dodaje jej położenie w niesamowicie pięknym regionie: Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym.
Przez miasto prowadzi wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, które mogą pozytywnie zaskoczyć nawet najbardziej wymagającego turystę.

Jednym z głównych zabytków w mieście jest bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny, której 1 października 2004 papież Jan Paweł II nadał godność bazyliki mniejszej.

Choć Wiślica jest małą mieściną, to jakże osobliwą. W końcu nie każde miasto może szczycić się tytułem najmniejszego miasta w Polsce. Być może następnym razem warto zastanowić się, czy wybierając miejsce na wycieczkę, nie zrezygnować z dużych miast na rzecz czegoś, co wyróżnia się pod innym względem…

Dostrzec najmniejsze państwo na mapie
Świat ma powierzchnię około 510 milionów km². Człowiek nie jest sobie w stanie wyobrazić jego ogromu. Są kraje, które rzucają się w oczy od razu po otwarciu atlasu… Są też takie, których nie można dostrzec na „papierze” gołym okiem.

Watykan od momentu powstania szczyci się tytułem najmniejszego państwa świata, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Ma niecałe 0,44 km2; dla porównania, Stadion Narodowy w Warszawie zajmuje powierzchnię jedynie dwukrotnie mniejszą. Na tle globu jest to „prawie” nic – a jednak przyciąga miliony turystów każdego roku.

Warto zastanowić się nad fenomenem tego miejsca. Przede wszystkim jest to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego. Watykan stanowi jeden z głównych celów pielgrzymek katolików.
Ponadto obfituje w sakralne zabytki – zapewne każdy słyszał o Bazylice św. Piotra. Słynie nie tylko ze swojego piękna, ale także z faktu, że jest to drugi pod względem wielkości kościół na świecie.
Turyści uwielbiają watykańską architekturę, piękne zdobienia, freski tak wielkich artystów jak Michał Anioł czy Pietro Perugino. Budowlami w tym regionie można cieszyć oko godzinami.

Najmniejsze, a zarazem jedno z najpiękniejszych państw świata, Watykan, stanowi dowód na to, że to co małe, może być wyjątkowe.

Dostrzec to, co niewielkie
Świat tak „zmniejszony” przez globalizację stoi przed nami otworem, jest na wyciągnięcie ręki. Człowiek rozwija się wraz z technologią. Jest spragniony postępu. Warto jednak samemu zbadać to, co jeszcze niezbadane, odkryć to, co nieodkryte. Jest tyle pięknych miejsc, o których się nie mówi.


Dodaj komentarz