Listy, które zmieniają świat

Wydawać by się mogło, że słowo pisane pozostaje tylko na papierze, a listy to wyłącznie zapisane kartki bez większej wartości. Amnesty International pokazuje już od osiemnastu lat, że jest inaczej. Tworzone w wielkich ilościach rzeczywiście wpływają na los pokrzywdzonych na całym świecie.

Maratony Pisania Listów Amnesty International powinny być dla nas szczególnie ważne. To właśnie warszawski oddział organizacji w 2001 roku wpadł na pomysł zorganizowania tej akcji po raz pierwszy. Z naszego kraju rozprzestrzeniła się na blisko 15o krajów świata, w których pracuje blisko 7 mln członków organizacji.

O co walczą?

Amnesty International została założona w 1960 roku w Londynie przez Petera Benensona, brytyjskiego dziennikarza śledczego, który zajmował się przypadkami osób więzionych za przekonania oraz z przyczyn politycznych. Poruszony skalą tego problemu postanowił zapoczątkować szerzej zakrojone działania i tak rozpoczęła się historia jednej z najbardziej znanych w skali światowej inicjatyw na rzecz ochrony praw człowieka.

Organizacja prowadzi liczne działania na całym świecie, jednak w Polsce pozostaje najbardziej znana właśnie z Maratonu Pisania Listów. Jak podaje oficjalna witryna organizacji, w 2017 roku tylko w naszym kraju napisano ponad 308 tysięcy listów w 700 różnych ośrodkach! Najczęściej do akcji angażują się szkoły oraz ośrodki wychowawcze, ponadto zakłady pracy. Akcja ma swój istotny odzew – listy wędrujące z całego świata wywierają presję na władzach krajów, w których ludzie prześladowani są z przyczyn politycznych i światopoglądowych. AI, a właściwie listy, których akcję pisania organizacja skoordynowała, już wielokrotnie doprowadziły do uwolnienia osób bezprawnie oskarżonych bądź wprowadzenia zmian prawno-administracyjnych rozstrzygających najbardziej palące problemy. Historie tych ludzi, którym akcja AI zmieniła życie można znaleźć pod tym adresem: https://maraton.amnesty.org.pl/reference

Co roku organizacja wybiera kilkunastu ludzi z całego świata, którym zostanie wyświadczona pomoc pod postacią listów. Słychać czasem oskarżenia, że to tylko kropla w morzu potrzeb, jednak aby akcja odnosiła sukcesy, nadesłane listy muszą wpływać swą obfitością na myślenie władz poszczególnych państw. Ich rozproszenie na zbyt wiele spraw nie dałoby więc pozytywnych skutków. W minionym roku Maraton odbył się w dniach 29 listopada – 9 grudnia. Akcją objętych zostało dziesięć zgłoszeń z całego świata, w tym jedno z Polski – chodziło o grupę kobiet pobitych podczas Marszu Niepodległości, gdy rozwinęły napis „Faszyzm STOP”. Polskie władze postanowiły obarczyć winą za całe zajście pokrzywdzone zamiast rzeczywistych winowajców, czyli agresywnych uczestników pochodu.

Jak wziąć udział?

Aby móc wesprzeć osoby potrzebujące twego zainteresowania, nie musisz uczęszczać do szkoły czy na uniwersytet, który bierze udział w akcji. Możesz napisać swój list online, wystarczy zajrzeć na odpowiednią stronę: https://maraton.amnesty.org.pl/ Nie bądź obojętny!

Krzysztof Andrulonis


Dodaj komentarz