Co łączy wódkę Belvedere z butami CCC?

Wiecie, co mają ze sobą wspólnego takie firmy jak 4F, CD Projekt czy Mokate? Odpowiedź może was nieco zdziwić. Otóż łączy je… pochodzenie! Wszystkie wspomniane marki zostały stworzone w Polsce i w niejednym przypadku osiągnęły globalny sukces. Zaskoczeni?

Rynek światowy jest niewątpliwie przesycony różnymi markami, jednak niektórym polskim produktom udało się zawojować świat. W wielu przypadkach nie zdajemy sobie sprawy, że kupujemy polskie produkty. Poniżej zestawienie najciekawszych z nich.

Napijmy się
Jednym z towarów eksportowych powszechnie dostępnych w prawie całej Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych są… polskie wódki. Żubrówka, do produkcji której używa się trawy żubrowej rosnącej w Puszczy Białowieskiej, popularna jest m.in. w Czechach, USA, Rosji oraz na Ukrainie i Białorusi za sprawą niepowtarzalnego koloru i smaku. Z kolei Belvedere wystąpiła w… filmie o Jamesie Bondzie. Wódka produkowana w Żyrardowie „dostała rolę” w Spectre z 2015 roku, za co prezes marki zapłacił… kilka milionów dolarów. Wszak reklama dźwignią handlu.

Świat podbiło również Mokate. Początki marki sięgają 1990 roku. Początkowo mała firma rodzinna założona na Śląsku Cieszyńskim rozrosła się i stała się rozpoznawalna w wielu krajach. Jej produkty można kupić nie tylko w Europie, np. we Włoszech, ale także w takich krajach jak m.in. w RPA, Tajlandii, Japonii czy na Malediwach. Firma zajmuje się produkcją kaw, herbat, śmietanek do kawy, kakao oraz musli. Najpopularniejszym produktem, który podbił serca klientów, jest Mokate Cappuccino.

Ubierz się w Polsce
Polscy sportowcy na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro i w Pjongczangu wystąpili w strojach marki 4F. Wiedzieliście, że to polska firma? Powstała ona w 2007 roku w Krakowie. Zajmuje się produkcją odzieży i akcesoriów sportowych, które można znaleźć w wielu krajach europejskich. Firma współpracuje z Polskim Związkiem Narciarskim, Polskim Komitetem Olimpijskim i Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, a także z Komitetami Olimpijskimi na Łotwie i w Serbii. Ubrania marki 4F nosił m.in. serbski tenisista Novak Djoković.

W Polsce powstała również marka CCC. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją i dystrybucją obuwia do kilkunastu krajów, w tym m.in. do Niemiec, Chorwacji, Austrii i Rosji. Początki firmy sięgają lat 90., kiedy to została założona pod nazwą „Miłek”. Z czasem zmieniła nazwę na „Żółta Stopa”, by ostatecznie nazwać się CCC, czyli „Cena Czyni Cuda”. Zaskoczeni rozwinięciem skrótu? W 2005 roku firma wyprodukowała milion par butów, a dzisiaj rocznie sprzedaje dwadzieścia pięć milionów par w całej Europie. CCC promuje także zawodowe grupy sportowe, m.in. grupę kolarską CCC Sprandi Polkowice.

Zagramy w grę?
Na pewno słyszeliście o grze Wiedźmin, stworzonej na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego. Grę wyprodukowała polska firma CD Projekt, która została założona w 1988 roku pod nazwą Optimus. To właśnie Wiedźmin sprawił, że przedsiębiorstwo stało się rozpoznawalne za granicą. CD Projekt założył także popularny portal internetowy Onet.pl.

Popularne puzzle i gry planszowe marki Trefl to również produkty polskie. Firma zajmuje się ich produkcją, a ponadto dystrybucją zabawek, m.in. figurek Animal Planet. Powstała w 1985 roku w Sopocie. Produkty marki Trefl można znaleźć w ponad 50 krajach świata. Firma jest także sponsorem klubów sportowych, np. Lotos Trefl Gdańsk.

Dobre, bo polskie
W wielu krajach świata po drogach jeżdżą polskie autobusy. To za sprawą firmy Solaris, założonej w 1994 roku, która produkuje autobusy miejskie, trolejbusy i tramwaje. Pojazdy tej marki można spotkać m.in. w Niemczech, Szwecji, Czechach, Grecji, a nawet w Dubaju. Produkty marki Solaris zyskały uznanie na rynku międzynarodowych ze względu na niską cenę i solidność.

Z kolei polska firma Radmar zajmuje się produkcją urządzeń łączności dla wojska, policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego. Wyroby zyskały uznanie wśród armii całego świata. Z radiostacji tej marki korzystają wojska w m.in. USA, Szwecji, Bangladeszu. Przedsiębiorstwo powstało w 1947 roku w Gdyni. W przeszłości zajmowało się również produkcją urządzeń na rynek komercyjny, w tym radioodbiorników.

Jak widać, wiele polskich produktów zyskało uznanie na świecie, nawet w krajach tak egzotycznych jak Tajlandia czy Dubaj. Wódka, buty, ubrania, gry i wiele innych wyrobów osiągnęło międzynarodowy sukces. W niektórych przypadkach wpływ miała na to reklama, w innych zaś sukces zapewniła solidność, innowacyjność, ale także pasja, bez której nie sposób byłoby stworzyć markę rozpoznawalną na całym świecie.


Dodaj komentarz