Koncert Lasy, góry i gitary

W piątek 15 marca w sali koncertowej przy Placu Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach odbył się koncert charytatywny zorganizowany przez Katowice Miasto Ogrodów i Stowarzyszenie Absurdalny Kabaret. Celem wydarzenia było łamanie różnorodnych stereotypów: tych dotyczących brudnego, fabrycznego Śląska i pokazanie Katowic jako przestrzeni pełnej ogrodów, a nie miasta węgla i ciężkiego przemysłu. Zwrócono uwagę na problem niepełnosprawności, ale też konfliktów które mogą narastać pomiędzy różnymi gatunkami muzyki i grupami społecznymi.

Wydarzenie otworzył występ Kabaretu Drzewo a Gada, który zabawiał publiczność swoim charakterystycznym żartem podanym w formie refleksyjnych, nieco melancholijnych piosenek.

Następnie na scenie pojawił się zespół Sami, który na rynku muzycznym gra już od 1997 roku i znany jest między innymi z singla Lato 2000 pochodzącego z ich debiutanckiego albumu Sami. Grupa zaprezentowała nowe aranżacje starszych utworów, jak i nieco nowsze kawałki. Nie zabrakło również wykonania singla Góry, lasy i gitary będącego hasłem przewodnim całego wydarzenia.

Nieco śląskiego klimatu wniósł zespół 032 łączący elementy poezji śpiewanej i muzyki rockowej, który zagrał między innymi znany utwór Ave Silesia. Grupa na koniec występu zapowiedziała także, że niebawem wydana zostanie nowa płyta.

Jazzowo-bluesowymi kawałkami z dużym udziałem brzmień klawiszowych i gitarowych czas umiliła grupa Pilár z wokalistką Anitą Sajnóg. Spokojne brzmienia pozwoliły wprowadzić nastrój spokoju, refleksji i ukoić nerwy.

Sporo energii w wydarzenie wniósł śląski boysband Beltaine wraz ze swoimi instrumentalnymi utworami. Połączenie inspiracji muzyką bretońską, celtycką, irlandzką wzbogacone o dźwięki z innych stron świata i charyzma muzyków pokazały, że do wzbudzenia entuzjazmu publiczności wcale nie jest konieczne wykorzystanie wokalu.

Finał wydarzenia uświetniła obecnością Wolna Grupa Bukowina. Zespół z powodzeniem regularnie koncertuje od momentu powstania, czyli początku lat siedemdziesiątych. Repertuar obejmuje poezję śpiewaną z istotnym udziałem gitar. W czasie wydarzenia swoimi głosami oczarowali publiczność Grażyna Kulawik, Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Wolna Grupa Bukowina zaprezentowała utwory z różnych okresów swojej działalności, a po każdym zagranym kawałku po sali roznosiły się donośne brawa.

Koncert zakończył się sporym sukcesem pokazując, że możliwa jest dobra zabawa przy połączeniu muzyki, która w pierwszym odczuciu może sprawiać wrażenie w pełni odmiennej i niepasującej do siebie. Skutecznie pokazano, że sztuka może łączyć nie tylko odmienne środowiska artystyczne, ale i ludzi różnych pokoleń, co można było wywnioskować po różnorodności występujących grup i widzów zasiadających na widowni.

 

Bartosz Simiński


Dodaj komentarz