Historie z trupem w tle

Uwielbiasz czytać kryminały, prawda? Rozwiązywanie zagadek wspólnie z detektywem, dreszczyk emocji i katharsis, gdy dobro zwycięża nad złem, sprawiają przyjemność. W Polsce z roku na rok powstaje coraz więcej powieści kryminalnych pisanych przez coraz to różniejszych autorów – także tych zaliczanych do tzw. literatury wysokiej. Wraz z rozwojem gatunku organizowane są wydarzenia poświęcone prozie kryminalnej.

Nie tylko niemalże każde większe miasto ma swój kryminał – czy to Wrocław, Kraków, Gdańsk, Szczecin, czy też Katowice – również coraz więcej regionów na mapie Polski organizuje różne festiwale i wydarzenia związane z powieściami kryminalnymi. W ich ofercie znaleźć można m.in.: konkursy, wykłady, dyskusje, spotkania autorskie, spacery po ścieżkach przemierzanych przez detektywów. Poniżej znajdziesz subiektywny przegląd najpopularniejszych imprez.

Najważniejszy festiwal…
Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu, organizowany przez miasto i Portal Kryminalny, to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie poświęcone powieściom kryminalnym. Impreza po raz pierwszy odbyła się w 2004 roku i gościła licznych twórców z Polski i zza granicy. To właśnie w czasie festiwalu przyznawana jest Nagroda Wielkiego Kalibru, czyli wyróżnienie dla polskich autorów prozy kryminalnej. Wśród laureatów można wymienić Marka Krajewskiego, któremu zawdzięczamy renesans powieści kryminalnych w Polsce, Gaję Grzegorzewską – autorkę serii o detektyw Julii Dobrowolskiej, Zygmunta Miłoszewskiego – twórcę postaci słynnego prokuratora Teodora Szackiego czy poetę Marcina Świetlickiego. Zagraniczni pisarze, którzy otrzymali Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru, to m.in. znana z thrillerów medycznych Tess Gerritsen i rosyjska królowa kryminałów, Aleksandra Marinina. Podczas MFK organizowane są również konkurs na najlepsze opowiadanie kryminalne lub sensacyjne, Kryminalne Warsztaty Literackie, a także rozliczne wykłady, warsztaty, spotkania z autorami czy gry miejskie. Najbliższy MFK odbędzie się w dniach 24-27 maja w różnych lokalizacjach w mieście.

… i inne, równie ważne wydarzenia
Warte uwagi są również takie imprezy jak Poznański Festiwal Kryminału GRANDA oraz Afera Kryminalna organizowana w Trójmieście, która po raz pierwszy odbyła się w 2011 roku. Trójmiasto gościło m.in. autorkę kryminałów archeologicznych Martę Guzowską, profilera Jana Gołębiowskiego oraz skandynawskiego pisarza Johana Theorina, autora m.in. Zmierzchu (ale nie tego Zmierzchu). Najbliższa Afera Kryminalna odbędzie się 4–6 października. Z kolei w zeszłym roku w Poznaniu pojawili się tacy autorzy, jak Remigiusz Mróz, który jest najpłodniejszym pisarzem w naszym kraju, oraz Katarzyna Puzyńska, czyli polska Camilla Läckberg. Dokładna data tegorocznej GRANDY nie jest jeszcze znana.

Łódź również ma swój Festiwal Kryminału organizowany od zeszłego roku. Miasto to w świecie kryminalnym zostało rozsławione przez Katarzynę Bondę, jedną z najpopularniejszych polskich autorek kryminałów, która umieściła w Łodzi akcję jednej ze swoich najpoczytniejszych powieści – Lampionów.

W Pile natomiast odbywa się Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła”, współorganizowany przez tamtejszą Szkołę Policji. Najbliższa impreza będzie miała miejsce w dniach 11-14 kwietnia.

Na wszystkich tych wydarzeniach można wysłuchać ciekawych wykładów, nie tylko o prozie kryminalnej, ale także na temat kryminalistyki, porozmawiać z autorami, jak również wziąć udział w warsztatach poświęconych powieściom kryminalnym.

Spacery śladami bohaterów
Popularne jest również organizowanie wycieczek śladami bohaterów powieści kryminalnych. W Szwecji, gdzie od dawna jest to normą, można spacerować trasami m.in. Kurta Wallandera czy Lisbeth Salander (została nawet wydana książka Wojciecha Orlińskiego pt. Sztokholm Stiega Larssona. Przewodnik śladami bohaterów). Coraz częściej takie wycieczki organizowane są również w Polsce. We Wrocławiu można przechadzać się śladami Eberharda Mocka, wykreowanego przez Marka Krajewskiego, w Warszawie natomiast tytułowego Złego z powieści Leopolda Tyrmanda. Ciekawa wydaje się również wycieczka zorganizowana szlakiem kryminalnym po Małopolsce (Kraków – Puszcza Niepołomicka – Zakopane), która jest wzorowana na trasach bohaterów m.in. z powieści Małgorzaty i Michała Kuźmińskich oraz Jacka Rębacza.

Wciąż ci mało kryminałów? A może najwyższy czas wyściubić nos z łóżka, w którym czytasz o morderstwach? Leżysz sobie jak panisko, a ja piszę ten artykuł…* Proponuję ci połączyć przyjemne z pożytecznym. Wybierz się na któryś z festiwali i zdobądź autograf od ulubionego „kryminalisty”. Tylko uważaj, do niektórych podobno trzeba czekać nawet kilka godzin (patrz: Katarzyna Bonda). Albo wyjdź na spacer śladami ukochanego bohatera, w końcu, jak wiemy, spacery to samo zdrowie!

* Słowa: „Leżysz sobie jak panisko, a ja piszę ten artykuł” nawiązują do cytatu z Grobu Gai Grzegorzewskiej. Ale to wiesz, fanie kryminałów, prawda? 😉

 


Dodaj komentarz