Dzień Kulturoznawcy w Katowicach

21 maja 2019 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach (CINiBA) odbyła się druga edycja Dnia Kulturoznawcy. Celem wydarzenia było zapoznanie przyszłych studentów z kierunkami kulturoznawstwo i kultury mediów na Uniwersytecie Śląskim. Rozpoczął go poranny wykład „Kultura otwarta na mity”. Po nim uczestnicy (studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych) wybierali interesujące ich warsztaty, które miały przybliżyć specyfikę studiów kulturoznawczych. Wśród poruszanych przez prowadzących tematów znalazły się: „Aplikacje mobilne jako barometr codzienności. Studium medioznawcze (kulturoznawcze)”, „Pisanie dla sceny – nowe biografie. Warsztaty z interpretacji tekstu teatralnego”, „Po co biografia w XXI wieku?”, „Co filmy Disneya mówią o historii kultury? Od Pocahontas po Mojego brata niedźwiedzia”, „Sztuka mrugania oczami, czyli o montażu filmowym” oraz „Subkultura Cybergoth/Cyberpunk – design czy moda”.

W czasie warsztatów prowadzący je prelegenci przekazywali wiedzę związaną ze studiami na kulturoznawstwie i kulturach mediów. Uczestnicy mogli poznać między innymi terminy związane ze montażem filmowym, jak i spróbować własnego amatorskiego montażu. Dowiedzieli się rówież, jak aplikacje mobilne wpływają na życie współczesnego człowieka i co jest atrakcyjnego w ich użytkowaniu. Mieli także szansę podyskutować i wymienić się spostrzeżeniami z pracownikami naukowymi. Warsztaty prowadzili dr Barbara Orzeł, dr hab. Beata Popczyk-Szczęsna, mgr Agnieszka Markowska, mgr Adrianna Kuś,  mgr Natalia Grabka i dr Alicja Głutkowska-Polniak.

W czasie warsztatów studenci i absolwenci kulturoznawstwa i kultur mediów prezentowali stoiska ze swoją twórczością, pokazując jak studia na tych kierunkach mogą pomóc w rozwoju pasji. Prezentowane prace dotyczyły kostiumografii, malarstwa, dizajnu, grafiki, a także reżyserii. Można było zobaczyć twórczość Dominiki Wieczorek, Julii i Pauliny Kędzia, Wiktorii Wilczyńskiej, Justyny Kampik, Alicji Kubies, Justyny Kampik, Alicji Kielian, Vladyslava Zhuravlov i Tetiany Polishchuk. Równolegle do warsztatów odbywały się wycieczki po CINiBA. Zajęcia zakończyły się o godzinie 15:00, kiedy to na katowickim rynku rozpoczęła się Gra miejska, natomiast o godzinie 18:00 w  Białej Małpie odbyło się after party dla kulturoznawców.

Żaneta Chwiałkowska


Dodaj komentarz