Dusza filmu

Wiele lat temu Claude Debussy odkrył, że „Muzyka zaczyna się tam, gdzie słowo jest bezsilne – nie potrafi oddać wyrazu; muzyka jest tworzona dla niewyrażalnego”. Twórcy filmowi wykorzystują muzykę w swych dziełach właśnie w tym celu. Dlatego warto zastanowić się jak ogromny wpływ ma muzyka na odbiór produkcji filmowych.

 

Muzyka ma znaczenie

Gdy wybieramy film, który chcemy  obejrzeć, najczęściej skupiamy się na aktorach lub na zwiastunie. Natomiast bardzo niewiele uwagi poświęcamy towarzyszącej mu  muzyce. Wynika to z faktu, że nie zdajemy sobie sprawy  jak ogromny pływ na odbiór dzieła filmowego ma towarzysząca mu  ścieżka dźwiękowa. Spełnia ona  bardzo wiele funkcji, a najważniejszą z nich jest tworzenie odpowiedniej atmosfery. Ogromny wpływ muzyki na widza jest najlepiej widoczny podczas oglądania horrorów ,gdyż wystarczą same dźwięki, aby śmiertelnie wystraszyć oglądającego. Dokładnie taka sama scena, ale z wesołą lub melancholijną muzyka, wywoła  zupełnie inne odczucia. Pokazuje to  jak ogromny wpływ ma ścieżka dźwiękowa  na postrzeganie filmu.

Festiwal Muzyki Filmowej

W czasach kina niemego muzyka  filmowa była odgrywana na żywo przez orkiestrę. W dzisiejszych czasach, gdy zaprzestano tej praktyki, często zapominamy, że muzyka jest bardzo ważną częścią filmu. Na szczęście dla koneserów muzyki filmowej wciąż istnieje możliwość obejrzenia filmu w takiej formie na festiwalach filmowych . Z kolei widzowie, którzy pragną posłuchać swoich ulubionych utworów w domowym zaciszu  mają taką możliwość dzięki  radiu Rmf Classic.

Stacja umożliwia swoim słuchaczom stworzenie listy utworów, która jest prezentowana każdego niedzielnego wieczoru.  Oprócz tego każdego roku Rmf Classic organizuje kilkudniowy Festiwal Filmowy podczas którego można nie tylko posłuchać lubianych  utworów, ale również spotkać się twarzą w twarz z kompozytorami.

 

Geniusze muzyki filmowej

Gościem honorowym tegorocznego festiwalu był między innymi jeden z najbardziej uznanych  kompozytorów muzyki filmowej –  Hans Zimmer. Swój ogromnym  talent  zaprezentował w filmach takich  jak „Incepcja” czy „Gladiator”. Przez wielu jest nazywany  geniuszem, ponieważ dzięki jego twórczości  te produkcje stały się ponadczasowymi dziełami.

Gdy mówimy o muzyce filmowej nie wolno nam zapomnieć o równie popularnych kompozytorach  jak  Ennio Morricone czy John Williams. Z pewnością każdy z nas zna film pod tytułem  „Dobry, zły i brzydki”,  lecz nie każdy wie, że autorem  muzyki jest właśnie ten wielokrotnie nagradzany kompozytor. Natomiast pochodzący z Ameryki  John Williams zasłynął kompozycją do sagi filmów George’a  Lucasa „Gwiezdne Wojny”.   Rozpoznawalna na całym świecie ścieżka  dźwiękowa  jest  dziełem tego muzyka. Polacy z kolei powinni być dumni  z  Wojciecha Kilara, który uświetnił swoimi kompozycjami takie filmy  jak Trędowata czy Ziemia Obiecana.

 

Doceńmy kompozytorów muzyki filmowej

Nie sposób wymienić wszystkich filmów, które zapadają w pamięć  dzięki wspaniałej muzyce. Warto pamiętać, że praca kompozytora jest równie ważna jak pozostałych członków ekipy filmowej i wymaga ogromnego talentu. Wierzę, że po wnikliwym obejrzeniu filmu podczas którego zwrócimy należną uwagę na muzykę będziemy w stanie odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie i dostrzec jak ważna dla filmu jest ścieżka dźwiękowa.

 

Kinga Pregler


Dodaj komentarz