„Z dobrym tekstem jest jak z dobrą książką”

Poprzez mass media codziennie docierają do nas wiadomości z różnych zakątków świata. To przede wszystkim dziennikarze podejmują się trudu rzetelnego sprawdzenia i dostarczenia nam informacji zgodnych z prawdą.

Praca redaktora wcale nie jest tak prosta, jak z pozoru się wydaje. W rzeczywistości jest to bieg przez płotki; wymaga skupienia i wytrzymałości. O trudach związanych z wykonywaniem tej profesji rozmawiałam z doświadczoną dziennikarką „Dziennika Polskiego” – Ewą Tyrpą.

Co skłoniło Panią do podjęcia tego zawodu?

Myślę, że podświadomie od zawsze chciałam być dziennikarką. Już od najmłodszych lat pisałam teksty. Gdy byłam w szkole podstawowej, zamieszczano je w gazetce szkolnej. Będąc w szkole średniej, zdecydowałam się na studia dziennikarskie, a na nich całkiem upewniłam się, że jest to praca, którą będę wykonywać z miłością.

Co oznacza pojęcie prasy lokalnej?

To prasa, która obejmuje niewielki region. Dziennikarz w takiej gazecie opisuje wydarzenia mające miejsce na terenie danej gminy. To jedyne prasy, które dostarczają informacji z małych wiosek.

Jakie są plusy pracy na tak niewielkim obszarze?

Po tylu latach doświadczenia, które mam za sobą, mogę śmiało powiedzieć, że po prostu zna się te wioski. Zna i ma się również zaufanych ludzi, u których można zasięgnąć języka. Jadąc do nowego miejsca, brakuje tego komfortu.

Jakimi cechami powinien odznaczać się dziennikarz?

Przede wszystkim uczciwością, rzetelnością, punktualnością i umiejętnością słuchania rozmówcy. Dobry redaktor powinien także potrafić przyznać się do błędu. Gdy się pomyli, powinien napisać sprostowanie w następnym numerze.

Jaką rolę odgrywa dziennikarz w społeczeństwie?

Na pewno dociera do źródeł informacji, kreuje i przetwarza zdobyte wiadomości na teksty prasowe, kształtuje świadomość, jak również edukuje ludzi.

Jakim językiem powinien posługiwać się redaktor?

Po pierwsze, powinien pisać teksty zrozumiałe dla wszystkich. Musi posługiwać się prostym językiem, pisać treściwie i zwięźle. Po drugie, trzeba pamiętać, że informacje powinny być krótkie, a reportaże dłuższe. Dziennikarz powinien też potrafić zaciekawić czytelników. Z dobrym tekstem jest jak z dobrą książką – gdy już po pierwszym zdaniu nie chcemy się odrywać.

Jakie są plusy i minusy tego zawodu?

W pracy dziennikarza na pewno nigdy nie można się nudzić. Zawsze dzieje się coś ciekawego, gdzie trzeba pojechać i zrobić rozeznanie w sytuacji. Jednak trzeba pamiętać, że dziennikarz nie jest anonimowy. Za każdym razem musi się pilnować i pisać rzetelnie. Powinien też dokładnie sprawdzać informacje w kilku źródłach.

Patrząc z boku, wydaje się, że jest to łatwa praca, ale czy tak naprawdę jest?

Dziennikarz pracujący w gazecie codziennej nie ma łatwo. Musi liczyć się z tym, że w każdej chwili może być wezwany do zbadania jakieś sprawy. Zdarza się tak, że nie ma się czasu nawet dla własnej rodziny. Wybierając ten zawód, trzeba być tego świadomym.

Co radziłaby Pani przyszłym dziennikarzom?

Na pewno trzeba interesować się tym, co dzieje się wokół nas. Przede wszystkim być otwartym i komunikatywnym – nie bać się rozmawiać z ludźmi. Poznawać jak najwięcej osób, bo dzięki kontaktom można szybko dotrzeć do wiadomości z ostatniej chwili.


Dodaj komentarz