Czarne Konie Ars Independent 2018 rozdane! Do zobaczenia za rok

Kolejny już raz festiwalowa publiczność zadecydowała o losie Czarnych Koni. Poznaliśmy laureatów i laureatki konkursów na multimedialnym festiwalu Ars Independent 2018 w Katowicach.

Tegoroczna edycja katowickiej imprezy podczas 6 dni (od 25 do 30 września) skonfrontowała nas z ponad 200 utworami audiowizualnymi, zebranymi w 12 tematycznych sekcjach. Podobnie jak w ubiegłych latach sercem festiwalu były międzynarodowe konkursy Czarny Koń. W czterech kategoriach – film, animacja, gry wideo i wideoklip – oglądaliśmy, słuchaliśmy i graliśmy w najnowsze produkcje debiutujących twórców z lat 2017/2018.

Tym, co na Ars Independent wyjątkowe, to publiczność decydująca o przyznaniu nagród. Zwycięzcy w każdym z konkursów otrzymują statuetkę i tytułu Czarnego Konia oraz 500 euro.

Kto wygrał 8. edycję festiwalu?

#CzarnyKońFilmu
Ze średnią głosów 4,48 (w skali 1-6) Czarnym Koniem Filmu została Ioana Uricaru za „Lemoniadę” (ROU / SWE / CAN / DEU 2018).

Film opowiada historię Mary – rumuńskiej imigrantki, która próbuje zrealizować swój amerykański sen. O ile początkowo sprawy układają się dość dobrze, to w momencie, gdy zaczyna starać się o kartę pobytu, niespodziewany obrót zdarzeń sprawia, że Mara musi położyć na szali miłość do męża, dziecka i, co najważniejsze, do siebie samej.

#CzarnyKońAnimacji
Czarnym Koniem Animacji zostały Claudia Cortés Espejo, Lora D’Addazio i Mathilde Remy za „Narrację” (BEL 2018) – zdobywając średnią głosów 5,46.

Co, gdyby bohaterowie słyszeli podpowiadającego im kolejne działania narratora i nie mogli uwolnić się od jego głosu? Żeńskie trio animatorek snuje historię o Bobbym i jego osobliwym problemie. Opowieść w opowieści burząca czwartą ścianę.

#CzarnyKońWideo
Zdobywając średnią głosów 5,19 Czarnym Koniem Gier Wideo zostali 11 bit studios, twórcy „Frostpunk” (POL 2018).

Oczekiwania wobec nowej gry twórców „This War of Mine” były ogromne. Cztery lata temu polskie studio udowodniło, że do perfekcji opanowało dwa elementy – brawurowy pomysł, leżący u podstawy rozgrywki, oraz dopracowanie jej w najmniejszych szczegółach. Nie inaczej było i tym razem. 11 bit studios, dokonując błyskotliwego triku w założeniach city tycoona, tworząc doskonały setting i świetnie balansując gameplay, stworzyło porażającą realizmem strategię, która momentalnie wciąga i wzrusza.

#CzarnyKońWideoklipu
Ze średnią ocen 4,6 za „Troskliwy” zespołu Drekoty (POL 2018) Czarnym Koniem Wideoklipu została Zuzanna Plisz.

To baśniowa historia o miłości pary olbrzymów, w której tytułowa troskliwość powoduje zderzenie się dwóch obcych sobie światów. W tle zimowa sceneria polskiej prowincji i piękne kadry natury w obiektywie Kacpra Fertacza.

I to by było na tyle. Parę fajnych filmów zobaczyliśmy, w parę zacnych gier pograliśmy, parę klipów miło pobrzdękało. Przepięknie Wam wszystkim dziękujemy i życzymy wspaniałego życia. Widzimy się w Katowicach za rok, jak zawsze pod koniec września – komentuje Bartek Sołtysik, rzecznik medialany festiwalu.

Ars Independent Festival 2019 odbędzie się od 24 do 29 września w Katowicach.


Dodaj komentarz