CEPD – Chiny bliżej niż myślisz

W ostatnich miesiącach głośno jest o inicjatywie Nowego Jedwabnego Szlaku, wraz ze wszystkimi szansami i zagrożeniami, które ze sobą niesie. W tym samym czasie dwie uczelnie – SGH w Warszawie i Hong Kong University of Science & Technology – budują wspólny projekt, z pominięciem polityki.

Chinese-European Partnership for Development (CEPD) to międzynarodowy program łączący środowiska akademickie i biznesowe Polski i Chin. W tym roku, współorganizowany przez studentów najlepszych szkół ekonomiczno-biznesowych w Polsce i Azji, projekt świętuje już swoją ósmą edycję. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości dot. współpracy między Europą a Państwem Środka, zarówno w obszarze gospodarczym, jak i politycznym. Ta wiedza ma zaprocentować w przyszłości, podczas konkretnych działań biznesowych między oboma regionami.

Projekt składa się z trzech części:
1. Całodniowej Konferencji, która odbędzie się 23 maja w bud. C SGH;
2. Serii spotkań ze znanymi osobistościami ze świata dyplomacji i biznesu;
3. Wizyt delegacji chińskiej i polskiej w obu krajach.

W minionych edycjach gośćmi Konferencji byli Janusz Lewandowski, Sun Yuxi czy Leszek Balcerowicz. W obecnej wezmą udział m.in. Radosław Pyffel, Członek Rady Dyrektorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, czy Chong Hiu Pun, Specjalista Deutsche Banku. Konferencję uświetnią także dziennikarze: Bogdan Góralczyk (Przegląd Polityczny, TVN BiŚ), Jakub Jakóbowski (autor m.in. The Silk Road; Ośrodek Studiów Wschodnich) czy Marcin Przychodniak (Program Azja i Pacyfik – Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). Konferencja będzie składać się z 5 paneli, odbywających się w godzinach 10:00 – 19:00, 23 maja (środa) w bud. C SGH. Wstęp wolny.

Chinese-European Seminars (CES) to comiesięczne spotkania z przedsiębiorcami i działaczami zaangażowanymi we współpracę polsko-chińską. W tej edycji gośćmi wydarzeń byli m.in. Wicepremier Janusz Piechociński czy Prorektor SGH Krzysztof Kozłowski.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia są wzajemne wizyty delegacji w państwach-założycielach. Reprezentacja Hong Kong University of Science & Technology pod koniec lipca odwiedzi nie tylko Warszawę, lecz także inne polskie miasta i znajdujące się tam lokalne przedsiębiorstwa; dalszą częścią wizyty jest podróż po pozostałych państwach Europy Centralnej. Do Hong Kongu wybierze się natomiast delegacja z SGH, skąd inicjatywa przeniesie się do Pekinu oraz innych chińskich metropolii.

Partnerem Głównym CEPD jest biuro podróży CT Poland – firma zajmująca się organizowaniem wycieczek do egzotycznych krajów, szczególnie do Azji Wschodniej. Konferencja nie odbyłaby się bez nieocenionego wkładu merytorycznego i finansowego zespołu CT. Celem firmy, którą tworzy grupa sinologów i orientalistów, jest oferowanie perfekcyjnie przygotowanych wycieczek i promowanie kultur Wschodu na terenie Polski. Majowa konferencja daje możliwość kompleksowego wglądu w aktualną sytuację ekonomiczną oraz polityczną Chin, jak również Europy. Ponadto ma na celu poszerzenie wiedzy Polaków nt. Dalekiego Wschodu – propaguje kulturę, tradycję, oraz historię obydwu regionów.

Zachęcamy także do sprawdzenia artykułu zredagowanego przez zespół CEPD nt. działalności Chin na Oceanie Indyjskim, pt. Ocean Chiński. Więcej informacji nt. Konferencji tutaj.

 


Dodaj komentarz